• http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
GENEL SAYFALAR
Site Haritası
ALLAH KİME KIZARSA ONA HARAM MAL VERİR
ALLAH KİME KIZARSA ONA HARAM MAL VERİR      
     Ahir zamanın en büyük tehlikelerinden biri bireyselleşmek ve menfaat için yarışmaktır. Madde, heva ve heveslere dalmak insanın gören körlerden olmasına yol açar. Hırs ve bencilliğin kölesi olur. Helal kazanç ve zenginlik temenni edilen bir durumdur. Her insanda olması gereken şeylerdir. Nitekim ekonomisi zayıf olanlar güdülmeye ve sömürülmeye mahkûmdurlar.
     Her taraftan düşmanın fışkırdığı bir âlemde tedbirsiz ve güçsüz olup durumu Allah’a havale etmek tembelliğin ta kendisidir. Helal ve dürüst kazanç dostlar başına. Bir de perde arkasında kendi kasasını doldurmaya kalkanların helal ve haram kavramlarını tanımadıkları bir dünyadayız. Haram kazanca müptela olanlar şunu bilmelidirler ki Allah kime kızarsa ona haram mal verir.
     “Benim olsun, başkasına ne olursa olsun. Çalayım, çırpayım. Akıllı adamım ben, enayiler olmazsa biz uyanıklar ne yeriz?” Adamların işi gücü haram kazanç sağlamaktır. Çalıp çırpmak, tefecilik, rüşvet, soygun ve akla gelmez yollarla rant elde etmek için her mücadeleyi verirler. Bu yolda başarılı olmaz mı? olurlar. Kazanmazlar mı? kazanırlar. Kasaları keseleri dolar taşar onların.
     Lüks arabalar, şatafatlı evler, elbiseler, geziler, turlar, yatlar villalar ne dersen var onlarda. Şansları yaver gitmiştir. Attıkları her olta dolu çıkmıştır. Kimi tuzaklarına düşürmüşlerse iliğine kadar emmişlerdir. Dünya son gazla bu adamlara akıp gelmeye başlamıştır. Yeme, içme, eğlenme adına ne saysan fazlasıyla vardır. Lüks yaşantılarıyla sarhoş olmuşlardır.             “Satmışım anasını ben bu dünyanın” demeye başlamışlardır. Haram ticaretin ve haram kazancın her telinde oynamışlardır. Öyle ki kimin hakkını yediklerine bile bakmaya tenezzül etmemektedirler. Kimden ve nasıl geldiğini sorgulamaya gerek duymuyorlardır artık. Onlara hiçbir uyarı fayda vermemektedir. “Mazlumu ezdin, garibanı sömürdün” sözleri onları rahatsız etmektedir. Onlara göre dünyalık kazanç her şeyin önünde gelmektedir. Ne ölümün, ne hesabın, ne de mezarın dizginlemediği insanlardır onlar.        
      Onlar ölümü, hesabı ve mezarı unutmuşlardır. Onlar ayetleri, kendilerinden önceki azgınların başlarına gelen olayları unutmuşlardır. Onlara bir uyarıcı gittiğinde, hak ve adalet hatırlatıldığında rahatsız olan kişilerdir. Onlar ekâbir amcalardır, elit dayılardır, kaymak ağalardır, süt banyolu prenseslerdir.
      Dokunulmaz olmak için kendilerini sınırlayan her şeyi reddedenlerdir. Onlara göre kendilerini rahatsız eden her engel kaldırılmalıdır. Hedeflerine ulaşmak için her yol meşrudur onlar için. Kirli işlerine karşı gelenler yok edilmelidir. Dünya, sadece onların istediği gibi dönmelidir. Dönüyor da.
      Ama onların oyunlarını bozan bir şey var ki onu hesaba katmamışlardır. Kumdan kalelerini yıkacak dalgayı unutmuşlardır. Onların ne rüzgârdan, ne dalgadan ne de güneşin batacağından haberleri vardır.
      Onların ne Bakara’dan ne Hucurat’tan ne En’am’dan haberleri vardır. Onlar oyun ve oyalanmada iken: “Onlar ne zaman ki kendilerine hatırlatılanları unuttular, biz de onlara her şeyin kapısını açıverdik. Onlar kendilerine verilenlerle sevinip coşmaya başlayınca da ansızın onları yakaladık da umutsuz kalıverdiler.”
      Onlar sandılar ki açılan kapılar onlara hayırlıdır. Onlar sandılar ki, hayatlarının imtihanı yoktur. Onlar sandılar ki, bunca servet kendilerine yarenlik edecek. Onlar sandılar ki, dünya sonsuza kadar istedikleri gibi dönecek… Onlar kendilerine zebani olacakların haklarını yiyerek dünyalarını cennete çevirdiler. Cennet gibi bahçelerimiz, cennet gibi mekânlarımız var dediler.
      Oysa yaptıkları bunca haksızlığın karşılığında hak peygamberin: “Allah’ın, bir kulunun isyanına rağmen ona onun sevdiği dünya nimetlerinden bolca verdiğini görürseniz biliniz ki bu onu cehenneme yaklaştırmak içindir” sözlerini düşünmediler.
     Ne zaman ki işleri tam rayına oturup her deliğe çomak sokmaya başladılar, Allah onları ansızın yakaladı, hilelerini başlarına geçirdi, düzenlerini ve hesaplarını alt üst etti. Çünkü hesapları ve yolları doğru değildi. Çünkü attıkları temelin dibinde bataklık vardı. Çünkü dünyayı onlar yaratmamışlardı. Ve onların bunca saltanatlarında aşırı gitmelerinden dolayı psikolojik bunalımla gelen intiharlar, fuhuş bataklığından gelen hastalıklar, ailevi yıkımlar ve yaşlanmanın verdiği korkular her taraflarını sarmıştır. Hiç beklemedikleri bir son kapılarını çalıp hüsran dolu bir partiye davet etmiştir. Soğuk viskilerin yerine kaynamış kan ve irin kokteyli hazırlanmıştır. Bu kokteyli içerken de “şerefe” diye kadeh kaldırabilecekler mi?

Hasan ORTAKAYA
  
1027 kez okundu

Yorumlar

     05/07/2017 17:49

Ağzınıza yüreğinize sağlık Abicim çok güzel Bir yazı Allah bizi gözü Aç insanlardan korusun Doymak bilmeyen Aç gözlü Dünya hevesi peşin de Herkesi kolayca harcaya bilecek Hatta Canına kast edecek kadar Canavarlaşan insan musvettelerinden korusun ..!
Misafir -

     05/07/2017 16:15

Değerli hocam Rabbim bizi böyle insanların şerrinden arkadaşlıklarından ticaretlerinden uzak etsin
Misafir -

DUYURULAR
EVRENSEL HUTBELERİN 2. BASKISINI ALDINIZ MI?

EVRENSEL HUTBELERİN İKİNCİ BASKISINI ALMAK İSTEYENLER *  BEŞYÜZ36 673 56 66 NOLU TELEFONDAN veya SİPARİŞ VER FORMUNDAN İRTİBATA GEÇEBİLİRLER

FİYATI 15 LİRADIR

ADRES TESLİMİ KARGO İLE GÖNDERİLİR

10 ADET ÜZERİ ALANLARA ÖZEL İNDİRİM UYGULANIR

GÜNÜN HADİSİ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret283743
VE ŞEYTAN AÇ KALDI
VE ŞEYTAN AÇ KALDI
OKUMAYA DEĞER
FİYATI 10 LİRADIR