• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

CAHİLİYET DEVRİ VE GÜNÜMÜZ

Tarih sahnesinde şöyle bir yolculuk yaptığımız zaman; yeryüzüne gelmiş geçmiş insanların en barbar, en yobaz, en cahil ve en karanlık günlerini İslâm öncesi cehalet döneminde yaşadıklarını görürüz.

Ve yine yeryüzüne gelmiş geçmiş insanların en mutlu, en medeni, en huzurlu günlerini de; İslâmın gelişiyle şeref kazanan Asr-ı Saadet’te görüyoruz.

Bu, taban tabana zıt olan yaşam biçimleri, aynı çağda meydana geliyor. 23 Senelik bir zaman dilimi, eşkıyaları sahabeye çeviriyor. Puta tapanlar, tapındıkları putlarını ayaklarıyla çiğniyor. Kendi öz kızlarını diri diri toprağa gömenler ise İslâmla tanıştıktan sonra artık gerçek kadın haklarını ve gerçek insan haklarını evrensel boyuta taşıyarak tüm dünyaya yayıyorlar.

Öldürdükleri insan sayısıyla gurur duyanlar; artık insan yaşatmaya ve insanlığı yaşatmaya seferber oluyorlar.

 Bu nasıl bir inkılâp bu nasıl bir aydınlıktır ki, kapkara düşüncelere ışık saçıyor, küflenen beyinlere fikir aşılıyor, paslı kalplere merhamet yerleştiriyor?

Risaletin 23 senelik zaman diliminde, nice nice azgın insanların kimisi ufacık bir tavsiye ile kimisi bir kaç günlük tebliğ ile kimileri de bir kaç senelik bekleyişle eski cehalet yaşantılarını terk edip gerçek medeniyetin kapısından giriyor, daha önce körü körüne uğruna can verdikleri meta’larını bu sefer nefretlerinin sembolü haline getiriyorlar.

Cehalet devrindeki insanlar......................

 [1]  Sahih-i Buhari Tercemesi: 10/1654

[2]  Mücadele Suresi: 22

[3]  Mücadele Suresi: 19-20


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret322150
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN