• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ALLAH KORKUSU VE TAKVA

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V)'DEN
HUTBELER
-1-

ALLAH KORKUSU VE TAKVA

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ مَا يُبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَيَّ وَمَا أَنَا بِلاَّمٍ لِلْعَبِيدِ [1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿... إِنِّي لَأَخْشاَكُمْ لِلّٰهِ وَأَتْقَاكُمْ...﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Müslümanlar!

İnsanlar konuşarak duygularını ifade ederler. Ancak, hiç kimse bir peygamber kadar doğru ve bir peygamber kadar güzel konuşamaz. Onun için bu hafta da peygamberimizin muhtelif yer ve zamanlarda irad buyurdukları mübarek hutbelerinden örnekler vereceğiz ki; gerçek nasihatleri asıl kaynağından dinlemiş olalım. İki cihanın en güzeli olan peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:

"Allah'a hamd olsun, ona hamd ediyor, ondan yardım istiyorum. Nefislerimizin şerlerinden ve kötü amellerimizden Allah'a sığınıyoruz. Allah'ın doğru yola ilettiğini saptıracak, dalâlete düşürdüğünü de hak yola iletecek hiçbir güç yoktur. Ben şahadet ediyorum ki, Allah'tan başka ilâh yoktur. O birdir, onun eşi ve benzeri yoktur.

Bütün kalbinizle Allah'ı seviniz. Allah'ın kelâmından ve onu müzakere etmekten usanmayınız. Ona hiçbir şeyi ortak koşmayınız. Ondan gerektiği şekilde korkunuz. Ağızlarınızla söylediğiniz sözlerin en iyisiyle Allah'ı doğrulayınız. Allah'ın aranızdaki rahmetiyle birbirinizi seviniz.

Size, Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim.

Bir Müslümanın Müslüman kardeşine tavsiye ettiği şeylerin en iyisi; onu ahiret yönüne teşvik edip, Allah'tan korkmasını tavsiye etmesidir. Allah'ın sizi kendisiyle ilgili olarak sakındırdığı şeylerden sakınınız. Bundan daha üstün bir nasihat, bundan daha değerli bir hatırlatma yoktur.

Rabbinden korkup çekinerek amel edenler için bu Allah korkusu, ahiretle ilgili isteklerine kavuşmasında gerçek bir yardımcıdır.

Her kim kendisiyle Allah arasındaki gizli ve açık ilişkilerini düzeltir ve bununla yalnız Allah'ın rızasını amaçlarsa, bu hareketi kendisi için dünya hayatında güzel bir anış, ölüm sonrası için de "kişinin önceden gönderdiklerine muhtaç olacağı anda" bir azık olur. İnsanoğlu o gün, iyi amelleri dışında yaptığı her işle kendisi arasında, uzun bir mesafe olmasını isteyecektir. Allah, sizi kendisinden korkmanız için sakındırıyor ve uyarıyor. Gerçekten Allah, kullarını pek esirgeyendir. O Allah ki sözünü doğrulamış, va'dini gerçekleştirmiştir, sözünden caymaz. Allah şöyle buyuruyor:

"Benim huzurumda söz değiştirilmez ve ben kullara zulmedici değilim."[3]

O halde, dünya ve ahiretinizle ilgili işlerde, kapalı ve açık her yerde Allah'tan korkunuz. Çünkü her kim Allah'tan korkarsa, Allah onun günahlarını örterek ona pek büyük mükâfat verir. Allah'tan tam manasıyla korkan büyük bir kurtuluşa ermiştir.

Allah korkusu, (insanı) Allah'ın gazabından, azabından ve hoşnutsuzluğundan korur. Allah korkusu yüzleri nurlandırır ve kişinin mertebesini yükseltir. O halde, Allah korkusundan payınızı alınız. Allah'a itaat hususunda kusur yapmayınız. Allah doğrularla yalancıları ortaya çıkarmak için, size kitabını öğretip yolunu gösterdi. Allah size lütufta bulunduğu gibi siz de, iyi hareket ediniz. (Allah'ı sevenleri seviniz) O’nun düşmanlarına düşman olunuz. Allah yolunda hakkıyla cihat ediniz. Sizi O seçti ve size Müslümanlar adını O verdi ki helâk olan kişi, apaçık bir delili gördükten sonra helâk olsun. Yaşayan kişi de yine apaçık delili gözüyle görerek hayatta kalsın. Hakka yöneliş, ancak Allah'ın yardımıyladır.

Allah'ı çokça anınız, ölüm sonrası için amel işleyiniz. Allah ile arasındaki işlerini düzenleyen kimsenin halk ile ilgili münasebetlerini Allah iyileştirir. Çünkü insanlara Allah hükmeder, insanlar Allah'a hükmedemezler. Allah insanlara hâkimdir, insanlar Allah'a hâkim olamazlar. Allah her şeyden büyüktür. Hayırlara yöneliş ancak yüce Allah'ın yardımıyladır."[4]

Kıymetli Mü'minler!

Şüphesiz ki, Resûlullah doğruyu söyler. Allah korkusunu ancak Allah'tan korkanlar ifade edebilir. Allah'tan en çok korkanımız peygamberimizdir. Allah'ı en çok sevenimiz yine peygamberimizdir. Ne mutlu o kimseye ki Allah'tan gereği kadar korkar ve gereği kadar itaat eder.

Allah-û Teâlâ’nın rahmeti, bereketi ve peygamberimiz (a.s.)'ın şefaati, biz Müslümanların üzerine olsun...

 

[1]       Kaf Suresi: Ayet 29

[2]              Sahih-i Buhari Terc. 1786

[3]        Kaf Suresi: Ayet 29

[4]       Hayatü's Sahabe: 4/260

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN