• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

MERHAMET EĞİTİMİ HUTBE

MERHAMET EĞİTİMİ 

MERHAMET KONULU HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ ثُمَّ كَانَ مِنَ الَّذٖينَ اٰمَنُوا وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَة[1]

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿ الرَّاحِمُونَ يَرْحَمُهُمُ اللّهُ تَعالى! ارحَمُوا مَنْ في ا‘رضِ يَرْحَمْكُمْ مَنْ في السَّمَاءِ الرَّحِمُ شِجْنَةٌ مِنَ الرَّحْمنِ[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Değerli Müslümanlar!

Yüce yaratıcımız kâinatı rahmetiyle yaratmış ve bu rahmetin gereği olan merhameti de yeryüzüne yaymıştır.

Kâinatı kuşatan merhametin, kâinat kadar manası vardır. Ancak kısaca özetleyecek olursak; herhangi bir varlığı içinde bulunduğu olumsuz durumdan olumlu duruma getirme eylemidir diyebiliriz.

Kâinatı rahmetiyle kuşatan Allah (c.c) insanlara bahşettiği bu duyguyu aklı olmayan varlıkların da fıtratlarına yerleştirerek tüm canlıların yaratılış dengelerini korumalarını sağlamıştır. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: “Allah merhametini yüz parçaya ayırdı, doksan dokuz parçasını kendi yanında tuttu, bir parçasını da yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça rahmet sebebiyle yaratıklar birbirine merhamet eder. Hatta yavrulu hayvan, bir tarafını incitir endişesiyle yavrusunu ezmemek için bir ayağını havada tutar.” [3]

Değerli Kardeşlerim!

Bir çekirdek bile toprağın merhametine sığınarak, yağmurun ve diğer şartların rahmete dönüşmesiyle hayat bulur, değilse çürüyüp gider. Merhametin tüm varlıklarda bile birbirini destekleyip muazzam dengeyi tamamladığını görürüz. Güneşin, ayın ve yıldızların düzenli hareketleri bile belli bir merhametin disiplinine itaat edişlerindendir. Hele ki tüm bunların odağında insanlığın Peygamberler ve kitaplarla uyarılması yine Allah'ın rahmetini ve merhametini göstermektedir.

Yaratılış gereği merhametin en çok yakıştığı varlık insanoğludur. Çünkü merhameti içgüdüyle değil belli bir eğitimle kazanmakta ve bu kazanımı cennetle müjdelenmektedir.

İnsanoğlunun merhamet okulu, ilk olarak evinde başlar. Aile içi davranışlar izlenerek aile bireylerinin birbirlerine olan münasebetleri örnek alınır. Bunun yanında televizyon filmleri, internet ve bilgisayar oyunları da yetişme çağındaki çocukların bilinçaltına davranış yöntemleri yerleştirir.

Çocuk, okul çağına ulaşınca artık çevreyi bir adım daha genişleterek öğretmenini ve arkadaşlarını örnek almaya başlar ve bunların duyarlılığı ölçüsünde merhamet eğitimini sürdürür.

Okuma-yazmaya başlayınca okuduğu kitapların kahramanları onlar için model olmaya devam eder. Bazen kendilerini olayın kahramanları ile birebir eşleştirerek kendisini onların yerine koyar.

Hatta mahalle bakkalından alacağı bir sakızda bile bakkal amcasının merhametli ya da merhametsiz yaklaşımı onun için bir ticari merhamet örneği olabilir.

Gençlik dönemi ve arkadaş çevresi bu tür kazanımların en belirgin günleridir, eğer iyi bir arkadaş çevresi var ise merhamet eğitiminden yana sorun yok demektir. Merhametten uzak bir çevresi var ise ömür boyu suç işlemeye meyilli olacaktır.

Artık çocuklarımız olgunluk yaşına geldiğinde, aldığı merhamet eğitimini uygulamaya başlayacaktır. Dikkat edersek bu eğitim neredeyse bir ömür boyu sürmekte, en ufak bir ihmal bunların yanlış yöne kaymasına sebep olabilmektedir.

Muhterem Cemaat!

Hayatta her şeyin telafisinin olduğunu düşünebiliriz; ancak zamanın ve eğitimin telafisi mümkün değildir. Bilinçaltına yerleştirilen her fikir uygun zemini bulunca harekete geçebilir.

Bu toplumun sağlıklı ve zinde insanları kendi aile bireyleri kadar gücü yettiğince tüm topluma da aynı merhamet kollarını uzatmak zorundadır.

“Bana ne” dediğimiz her olay eğer olumsuz yönde gelişmiş ise bunun zararı mutlaka az veya çok hepimize yansıyacaktır.

Çocuklarımızın merhamet eğitimi kazanabilmesi için birer yetişkin olarak kutsal bir görevin içinde olduğumuzu, insan yetiştirmek gibi en büyük sorumluluğu taşıdığımızı unutmamalıyız.

Yüce Allah, duyarlı insanların görevlerini hatırlatırken: “…Sonra, inanıp birbirlerine sabırlı ve merhametli olmayı tavsiye edenlerden olmaktır”[4] diye buyurmaktadır.

Değerli Kardeşler!

Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, hastalar, kimsesizler ve yardıma muhtaç olanların yanı sıra canlı cansız her varlığa fayda sağlamak bizlerin önemli görevlerindendir. Çünkü Peygamberimizin (s.a.v): “Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder, siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler (Allah ve Melekler) de size merhamet etsin”[5] mesajıyla her an muhtaç olduğumuz merhamet için merhamette öncü olmalı ve merhamet eğitiminin gelişimi için çaba göstermeliyiz.

Temenni ediyorum ki yüce Allah merhametli yüreklerden rahmetini esirgemesin. 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ.

[1] Beled Suresi 17. Ayet

[2] Ebu Davud Edeb 58

[3] Buhari Edeb 19, Müslim Tevbe 17

[4] Beled Suresi 17. Ayet

[5] Ebu Davud Edeb 58


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN