• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

İNSAN ONURU HUTBE

İSLÂMIN İNSAN ONURUNA VERDİĞİ DEĞER

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ فٖى اَحْسَنِ تَقْوٖيمٍ[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...“…canlarınız, mallarınız, namuslarınız mukaddestir her türlü tecavüzden korunmuştur… veda hutbesinden  [2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Değerli Müslümanlar!

Yüce Allah ilk insanı yaratırken ona kendi ruhundan üflemiş ve onunla muhatap olmuştur. Henüz ilk yaratılışında bile meleklere: “Âdem’e secde edin”[3] emrini verirken onu değerli kılmış ve yaratılmışlar arasında insanı onurlandırmıştır.

Bu yaratılışla başlayan imtihanda şeytan bencillik gösterince kendi değerini kaybetmiş, Âdem ise yasak meyveden yediği halde tövbe ederek kendi değerini korumuştur.

Yüce Allah (c.c): “Biz insanı en güzel biçimde yarattık”[4] buyurduğunda insandan en güzel davranışları da beklediğini ortaya koymuş oluyor. Güzel davranışlarda bulunmayanları ise: “Sonra onu aşağıların aşağısına çevirdik”[5] diye tanıtmakla birlikte insanoğlunun değerinin güzel amellerle yükseleceğini vurgulamaktadır.

Değerli Mü’minler!

Allah’ın yarattığı en değerli varlık insandır. İnsanın da en değerlisi yaratılmışa yaratandan dolayı değer verendir. Çünkü Allah insana değer verip: “Biz insanoğlunu şerefli kıldık”[6] buyurmaktadır. İşte bu şeref ve onur insanların birbirlerinin şeref ve onurunu korumaktan geçmektedir.

Hazreti Peygamber (s.a.v) bir gün Kâbe’ye yönelerek şöyle buyurmuşlardır: “Ey Kâbe! Sen çok yücesin, sana hürmet etmek de çok yücedir fakat Allah katında mü’minin hürmeti senden daha yücedir. Mü’minin malı da canı da hürmete lâyıktır…”[7]

Bugün yere düşmüş bir ekmek parçasını çiğnemekten çekinen insan hiçbir insana çelme takarak düşürüp ezme ve zulüm yapma hakkına sahip değildir. Çünkü insan şeref ve onur bakımından incitilmemesi gereken en değerli varlıktır.

Ancak ne var ki insanoğlunu yine insanoğlundan daha çok ezen ve üzen hiçbir varlık yeryüzüne gelmemiştir. Bugün dünyanın her hangi bir kıtasında zulüm gören bir tek insan varsa orada yaratılış gayesi ve kulluğun gereği çiğneniyor demektir. Bugün renginden ve ırkından dolayı aşağılanan bir kesim var ise kardeşliğin hukuku tanınmıyor demektir.

Peygamberimiz (s.a.v) veda hutbelerinde: “…canlarınız, mallarınız, namuslarınız mukaddestir her türlü tecavüzden korunmuştur…”[8] Buyurmaktadır. Yani ne kimseye haksızlık yapacaksınız ne de kimsenin size haksızlık yapmasına yol açacaksınız.

Eğer zenginseniz, insanları mallarınızla kollayacaksınız. Eğer bilgiliyseniz, ilminizle insanlığa fayda sağlayacaksınız. Eğer makamınız var ise insanları el üstünde tutacaksınız. Eğer iktidarınız var ise insanlara hizmet edeceksiniz. Eğer kendinize değer veriyorsanız insanlara hürmet edeceksiniz.

Bugün toplumumuzda münakaşa, kavga ve boşanmalar çığ gibi büyüyorsa bir noktada insanın insana tek taraftan baktığını, karşı tarafın hak ve onurunu hiçe saydığını göstermektedir. Oysa insan kendi hakkına razı olup muhataplarına saygı gösterir, bencillik, kibir ve menfaatten arınırsa, bollukta ve darlıkta paylaşırsa, öfkelerini yutup hataları affederse, iyiliği yayıp kötülüğü engellerse yine kazanan insan olacaktır.

Değerli Kardeşlerim!

Yüce dinimiz, bizlerden insanlığa değer verip sahip çıkmayı, kişilik ve davranışlarda örnek olmayı, huzur temsilcisi olarak önde gitmeyi, hakları çiğnenen, değerleri alınıp satılan, hor ve hakir görülenleri korumayı ve onurlandırmayı beklemektedir.

Yüce Allah kadınları onurlandırmış tüm insanların anneleri kılmış ve Kur’an’da Meryem’i zikretmiştir.

Çocukları onurlandırıp İsa (a.s)’ı beşikte konuşturmuştur. Kardeşleri onurlandırıp Hz. Harun’u Hz. Musa’ya yoldaş kılmıştır.

Ezilen sınıfları onurlandırıp Bilal-i Habeşi’yi sembolleştirmiştir.

Özürlüleri onurlandırıp kör olan Ümmü Mektum’u Kur’an’da anmıştır.

Yetimleri onurlandırıp bir yetimi son peygamber yapmıştır.

Ve insanlığı onurlandırıp peygamberler ve kitaplar göndermiş, yeryüzünü nimetlerle donatarak ayaklarımızın altına sermiştir.

İşte böyle yüce bir yaratıcının eserleri olarak yaşadığımız coğrafyada birbirimizi tanımamız, izzet ve ikramda bulunmamız, haklarımıza razı olmamız sevgi ve saygı çerçevesinde bulunmamız, insanlığa değer vermemiz her alanda kendi değerimizi artıracaktır. Çünkü İslâm insanlığın değerini ve onurunu diri tutmak için gönderilmiş bir din, bizler de bu dinin ve bu amacın memurlarıyız. Nerede bir haksızlık, nerede bir zulüm ve nerede bir düzensizlik var ise onu düzeltmek bizlerin görevi olmalıdır.

Yüce Allah bizi bize tanıtırken: “Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a inanırsınız...”[9] buyurarak görevimizi bildirmektedir.

Artık görevimizi biliyoruz. Yüce Mevlâ’mız bizleri bu sorumluluğu ayakta tutan, birbirini koruyan ve onurlandıran kullarından eylesin. Amin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]      Tin Suresi 4. Ayet

[2] Veda Hutbesinden

[3] Bakara Suresi 34. Ayet

[4] Tin Suresi 4. Ayet

[5] Tin Suresi 5. Ayet

[6] İsra Suresi 70. Ayet

[7] İbn-i Mace Fiten 2, Mecmau-üz Zevaid 1/81

[8] Veda Hutbesinden

[9]     Al-i İmran Suresi 110. Ayet


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN