• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

HUTBE NEDİR

HUTBE NEDİR?

Hutbe; cuma günü namazdan önce, bayramlarda ise namazdan sonra, hatibin minbere çıkıp usulüne uygun olarak Mü'minlere dini zaruretleri hatırlatan vaaz ve nasihatte bulunduğu bir konuşmadır.

Hatibin minberdeki görevi peygamber görevinin bir devamıdır. Peygamberimizin minberdeki sesini günümüze kadar hatipler taşıya gelmiştir. Bu cihetle hatiplerin sorumluluğu ve görevlerinin kutsiyeti tartışılamaz derecede yüksektir. Peygamber arzusuna uyulan hutbelerle peygambere itaat; peygamber arzusuna uyulmayan hutbelerle de peygambere ihanet edilmiş olunur.

Hutbe farzdır. Cuma ve bayram namazlarının şartlarından biridir. Allah'a hamd, resulüne salât ve şahadet, Mü'minlere nasihat ve duadan ibaret olan bir zikirdir.

Hutbe o belde Müslümanlarının gelecek cumaya kadar yaptıklarını, yapacaklarını ve her tür ihtiyaçlarını dile getirmenin bir yoludur.

Hutbeler, cemaatin çoğunluğuna, toplumun kültür ve geleneklerine uygun, yapıcı ve birleştirici özellikte olmalıdır. Toplumu tefrikaya sokan, ırk, milliyetçilik ve sınıf farklılığı gibi sözleri içeren konular hutbenin sıhhatine zarar verir.

Hutbelerin bağımsız ve baskısız olması, cumanın sıhhati açısından önemli bir konudur. Baskı altında, İslâm’ı ilgilendirmeyen boş sözlerden ibaret bir hutbe okumak, hutbenin sıhhatine zarar verecek ve hutbeyi geçersiz kılacaktır. Geçersiz bir hutbe, cumayı da geçersiz kılacak ve o bölge o hafta cumasız kalmış olacaktır.

Bütün bir halkın fakir olduğu bir beldede haccı, aşiret kavgasının olduğu bir bölgede de trafik bilgilerini anlatmak veya anlattırmak ne kadar verimli olabilir?

Hutbe; hür iradenin bağımsız ve baskısız ifadesidir.

Bugün, artık cemaatin dahi ezberlediği kalıplaşmış ifadelerle okunan hutbeler verimli olmamaktadır. Hutbenin, cemaati bire bir olarak ilgilendirmesi, dikkatini çekmesi, fikir ve yol göstermesi ve her alanda dinleyiciyi tatmin etmesi gerekmektedir

Bu sebeple, hutbe okuyan bir hatibin, üzerinde bulunduğu minberin asıl sahibi olan Hz. Peygamber (s.a.v)'in ve meleklerin kendisini dinlediğini iyi bilmesi ve ona göre hutbe okuması gerekir.

"Ulu'l Emr'e itaat farzdır." ancak, "Ulu'l Emr'in" emin bir Müslüman olması da farzdır. Bu cihetle her idareci asla "Emir'ul Mü'minin" veya "Ulu'l Emr" değildir. Dolayısıyla hutbeler Kur'an ve Sünnet kaynaklı olmalı, İslâm toplumunu bağlayıcı nitelikler taşımalı, tüm dünya insanlarını barış ve huzura davet etmelidir.

 

HASAN ORTAKAYA

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN