• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

İSLAMİ DEĞERLER

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.)'DEN
HUTBELER
-3-

İSLÂMİ DEĞERLER VE DOĞRULUK

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّٰهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَف۪يظًا﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿وَلَوْ تَعْلَمُونَ مَا أَعْلَمُ لَضَحِكْتُمْ قَلِيلاً وَلَبَكَيْتُمْ كَثِيرًا﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Allah'û Teâlâ, Nisa Suresinin 80. ayetinde: "Kim Resule itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse (kendi bilir!) biz seni onlara bekçi göndermedik." buyurmuştur.[3]

Anlaşılan o ki; kim peygamberin yolunda gider ve ona tabi olursa, Allah'ın yolunda gitmiş ve Allah'a tabi olmuş olur. Kim de peygamber yolundan yüz çevirirse, kendi zararına bir amel işlemiş olur.

Allah Azze ve Celle'ye hamd olsun ki, birer Mü'min olarak o peygamber (s.a.v.)'i seviyor, övüyor, şefaatini umarak yolunda gidiyoruz. Söylediği sözleri hiç şüphe duymadan kabul ediyoruz ve minberinden seslendirdiği mübarek hutbelerine can-ı gönülden kulak veriyoruz. Peygamberimiz (s.a.v.) muhtelif yer ve zamanlarda sahabeye ve biz ümmetine hitaben mübarek hutbelerinde şöyle buyurmuşlardır:

"Ey İnsanlar!

Âlemlerin Rabbi hakkında güzel zanda bulunun (onun size rahmet edeceğini umun). Çünkü kul Rabbini nasıl düşünürse, Rabbi de kulun düşündüğüne göre ona muamele eder...

Bana salâvat getiren kimseye, salâvat getirdiği sürece melekler de durmadan ona salâvat getirir (onun için istiğfar ederler.) Artık herhangi bir kul bunu ister az; ister çokça yapsın.

Ateşten uzaklaştırılıp cennete konulmayı isteyen kimse, Allah'a ve ahiret gününe (inanmış bir şekilde) ölsün ve kendisine yapılmasını istediği şeyi o da başkasına yapsın.

Bana cennet ve cehennem gösterildi. Hayr ve şer hakkında o günkü gibisini görmedim. Eğer siz benim bildiklerimi bilseydiniz az güler çok ağlardınız.

Yarım hurma ile de olsa ateşten korununuz. Çünkü o yarım hurma (açlıktan bükülmüş) eğri beli doğrultur, kötü ölümü savar. Aç olanın nezdinde o yarım hurma, hurma ile karınlarını doyuranların hurmalarının yerine geçer.

Sözlerin en doğrusu Allah'ın kitabıdır. Yapışılacak en sağlam kulp takvadır. Dinlerin en hayırlısı İbrahim Peygamberin dini (İslâmiyet)dir. Yolların en hayırlısı Muhammed'in yoludur. Sözlerin en şereflisi zikrullahtır. Kıssaların en güzeli, şu Kur'an'da nakledilenlerdir. İşlerin en hayırlısı, farz kılınanlarıdır. İşlerin en kötüsü de (dine) sonradan uydurulan bid'atlardır. En güzel gidişat peygamberlerin gidişatıdır. En güzel ölüm, şehitlerin ölümüdür. En koyu körlük, doğru yolda bulunduktan sonra sapmaktır. En hayırlı ilim yararlı olandır. En hayırlı yol izlenen yoldur.

Körlüğün fenası, kalp körlüğüdür. Üst el, alt elden (veren el, alan elden) üstündür. Az ve yeterli mal, çok olup azdıran maldan daha iyidir.

Faydasız özür (geçersiz tövbe), ölümün gelip çattığı anda yapılanıdır. Pişmanlığın kötüsü, kıyamet günü yapılanıdır. İnsanların bazıları namazı son vaktinde kılar, bazıları da Allah'ı pek az anarlar. Yanlışları en çok olan, dili en çok yalan söyleyendir. Hayırlı zenginlik, göz tokluğudur. En hayırlı azık takvadır. Hikmetin başı Allah korkusudur.

Kalplere yerleştirilenlerin en hayırlısı, kesin inançtır. Şüphe ve tereddüt, küfrün bir çeşididir. Ölenlerin ardından ağıt yakmak, cahiliyet işidir. Ganimet mallarından aşırmak, cehennem közlerinden aşırmaktır. Biriktirilip zekâtı verilmeyen mallar, deriyi cehennem ateşiyle dağlamaktır. (Kötü) Şiir İblis'in zurnalarındandır. Şarap (içki) günahların her türlüsünü, bir araya getiren nesnedir. (Kötü amaçla kullanılan) Kadınlar şeytanın av tuzaklarıdır. Gençlik delilikten bir bölümdür.

Ey İnsanlar!

Kazançların en kötüsü, faiz kazancıdır. Yemelerin kötüsü, yetim malı yemektir. Mutlu (kimse) başkalarının halinden ibret alan (kimse)dir. Bahtsız da anasının karnında bahtsız olandır. (Şaki, kötü kimse de, anasının karnında kötü olduğu takdir edilen, yazısı böyle yazılandır.)[4]

Şüphesiz her birinizin varacağı yer, dört arşınlık bir yerdir. Her işin sonu geçerlidir. Amellere hâkim olan en son (yapılan)larıdır. Habercilerin en kötüleri, yalan haber yayanlardır.

Gelecek olan her şey yakındır. Mü'mine sövmek fısk (büyük günah), Mü'mini öldürmek küfürdür.

Mü'minin etini yemek (gıybet ve dedikodusunu yapmak), Allah'a karşı gelmektir. Mü'minin malının dokunulmazlığı canının dokunulmazlığı gibidir. Kötü bir iş yapacağına Allah adına yemin eden kimseyi, Allah o işte başarılı kılmaz.

Allah, bağışlayanı bağışlar. Öfkesini yenene sevap verir. Uğradığı felâkete katlanarak, sabır gösterene karşılığını verir. Dedikoduları dinleyip onlara uyanları Allah rüsvay eder. Allah, sabredene kat kat sevap bağışlar. Kim Allah'a karşı gelirse, Allah ona azap eder.

Allah'ım beni ve ümmetimi bağışla, Allah'ım beni ve ümmetimi bağışla, Allah'ım beni ve ümmetimi bağışla! Allah'tan kendim ve sizler için mağfiret dilerim."[5]

Evet, Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Böylece efendimiz (s.a.v.)in mübarek hutbelerinden bölümler dinledik. Hiç şüphesiz, peygamberimiz (s.a.v) doğruyu söyler.

Tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca hamd Allah'a, salât ve selâm da peygamberimiz efendimiz (s.a.v.) in üzerine olsun. Allah'ın (c.c.) rahmeti, bereketi ve peygamberimiz (s.a.v.)'in şefaati siz dinleyenlerin, âmin diyenlerin ve Ümmet-i Muhammedin üzerine olsun...

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]              Nisa Suresi: 80

[2]              Riyazü's Salihin: C.1 S. 436

[3]       Nisa Suresi: 80

[4]       Buradaki ana karnındaki bahtsızlık; Allah'ın o kişinin gelecekte ne yapacağını bilmesi ve kaderinin ana karnında iken ona göre yazılmasıyladır.

[5]       Hayatü's Sahabe, M.Yusuf Kandehlevi: C.4/ S.260...293


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN