• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

İSLAMİ DEĞERLER

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.)’DEN HUTBELER  3

                 İSLAMİ DEĞERLER VE DOĞRULUK                       

Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Allah'û Tealâ, Nisa suresinin 80. ayetinde: "Kim Resule itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse (kendi bilir!) biz seni onlara bekçi göndermedik."  buyurmuştur.

Anlaşılan o ki; Kim peygamberin yolunda gider ve ona tabi olursa, Allah'ın yolunda gitmiş ve Allah'a tabi olmuş olur. Kim de peygamber yolundan yüz çevirirse, kendi zararına bir amel işlemiş olur.

Allah Azze ve Celle'ye hamd olsun ki, birer Mü'min olarak o peygamber (s.a.v.)'i seviyor, övüyor, şefaatini umarak yolunda gidiyoruz. Söylediği sözleri hiç şüphe duymadan kabul ediyoruz ve minberinden seslendirdiği mübarek hutbelerine can-ı gönülden kulak veriyoruz. Peygamberimiz (s.a.v.) muhtelif yer ve zamanlarda sahabeye ve biz ümmetine hitaben mübarek hutbelerinde buyurmuştur ki:

"Ey insanlar!

Âlemlerin Rabbi hakkında güzel zanda bulunun (onun size rahmet edeceğini umun). Çünkü kul Rabbini nasıl düşünürse, Rabbi de kulun düşündüğüne göre ona muamele eder...

Bana......................

Bana cennet ve cehennem gösterildi. Hayr ve şer hakkında o günkü gibisini görmedim. Eğer siz benim bildiklerimi bilseydiniz az güler çok ağlardınız.

Yarım hurma ile de olsa ateşten korununuz. Çünkü o yarım hurma (açlıktan bükülmüş) eğri beli doğrultur, kötü ölümü savar. Aç olanın nezdinde o yarım hurma, hurma ile karınlarını doyuranların hurmalarının yerine geçer.

Sözlerin en doğrusu Allah'ın kitabıdır. Yapışılacak en sağlam kulp takvadır. Dinlerin en hayırlısı İbrahim Peygamberin dini (İslâmiyet) dir. Yolların en hayırlısı Muhammed'in yoludur. Sözlerin en şereflisi zikrullahtır. Kıssaların en güzeli, şu Kur'an'da nakledilenlerdir. İşlerin en hayırlısı farz kılınanlarıdır. İşlerin en kötüsü de (dine) sonradan uydurulan bid’atlardır. En güzel gidişat.............................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

 Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler

www.ortakaya.net

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret322156
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN