• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KUR’AN VE PEYGAMBER

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V)'DEN
HUTBELER
- 4 -

KUR'ANI-I KERİM VE HZ. PEYGAMBERİN
REHBERLİĞİ KONULU HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ لَقَدْ كَانَ لَكُمْ ف۪ي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللّٰهَ وَالْيَوْمَ ا لأخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَثِيرًا ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...وَهُوَحَبْلُ اللّٰهِ الْمَتِينُ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Müslümanlar!

Allah-û Teâlâ bütün mahlûkatı, âlemlere rahmet olarak gönderdiği bir zatı âlinin duası, risaleti ve güzelliği için yaratmış, o mübarek zatı âliyi de, biz seçkin ümmete peygamber olarak göndermiş ve şöyle tanıtmıştır: "(Ey iman edenler) Sizler için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok ananlar için Allah'ın elçisinde güzel bir örnek vardır." [3]

O peygamber (s.a.v.) de, bize Kur'an ve sünnetlerinin bünyesinde mübarek hutbeleriyle nasihatlerde bulunup yol göstermiştir. Biz de bu hafta peygamberimiz (s.a.v.)in muhtelif hutbelerinden bölümler okuyarak hem peygamberimizi yâd edecek ve hem de sahabenin dinlediği hutbelere ortak olacağız.

Efendimiz (s.a.v.), minberinden ümmetine hitaben şöyle seslenmiştir:

Ey İnsanlar!

"Karanlık geceler gibi içinden çıkılmaz işlerle karşılaştığınızda, Kur'an'a sarılınız... Çünkü Kur'an, şefaati kabul edilen bir şefaatçi, davası doğrulanan bir mücadelecidir. Onun peşinden gideni o cennete götürür. Onu arkasına atanı da ateşe sürükler. O, en hayırlı yolu gösteren bir kılavuz, hak ile batılı ayıran kuvvetli bir delildir. O, ciddi bir kitaptır. O, Allah'ın güçlü ipidir. O, dosdoğru yoldur. O, gerçeğin ta kendisidir…

Onu söyleyen doğru söylemiş, onunla amel eden sevap kazanmış, onunla hükmeden adalet yapmış, onunla ibadet eden dosdoğru yola iletilmiştir.

Ey İnsanlar!

Sanki ölüm bizden başkaları için yazılmış, sanki hak, bizden başkaları için farz kılınmış. Uğurladığımız ölüler pek yakında bize (geri) dönecekmiş gibi davranıyoruz. Onların ardından sonsuza dek kalacakmışız gibi miraslarını paylaşıp yiyoruz. Her nasihat veren olayı unutmuş, her büyük belâdan kendimizi emin saymışız. Kendi kusurlarıyla meşgul olup da, halkın kusurlarını araştırmayan kimselere müjdeler olsun.

Ne mutlu kazancı helâl, içi temiz, dışı güzel, yolu doğru olana, zillete düşmeden Allah için tevazu gösterene, biriktirdikleri mallarını meşru yerde harcayanlara, fıkıh ve hikmet ehliyle oturup kalkanlara, zavallı ve miskinlere acıyanlara (insanlara kötülük yapmayanlara) ne mutlu. Malının fazlasını infak edene, fuzuli (şeyleri) konuşmayana, sünneti yaşayıp bid'ate düşmeyene ne mutlu.

Ey İnsanlar!

Allah'tan hakkıyla utanın! İçinizden her kim Allah'tan utanıyorsa; ölümünü (düşünüp) gözleri önüne getirmeden hiçbir gece yatmasın. Karnını, kafasını ve bunların ihtiva ettiği uzuvlarını haramdan korusun. Ölümü ve çürümeyi hatırlasın, dünyanın (aldatıcı, eğlenceli) süsünü bıraksın.

Ey İnsanlar!

Bir kitap vardır ki, Allah o kitapta cennetlikleri adları ve nesepleri ile yazmıştır. Bunlar sayılıp toplanır. Kıyamet gününe kadar aralarına ne bir tane katılır, ne de içlerinden bir tane eksilir. Yine bir kitap da vardır ki, Cenab-ı Hak o kitapta cehennemlikleri adları ve nesepleriyle yazmıştır. Bunlar da sayılıp toplanır. Kıyamet gününe kadar, aralarına ne bir tane ilave edilir, ne de onlardan bir tane eksiltilir.

Cennetlik olan kimse hangi ameli işlerse işlesin, en son ameli cennetliklerin ameliyle mühürlenir. Cehennemlik olan ise, hangi ibadeti yaparsa yapsın, en sonunda cehennemliklerin amelini yapar ve ameli bununla mühürlenir. Ameller son yapılanlarıyla değerlidir.

Ey İnsanlar!

İyi kimselerin iyi, kötü kimselerin de kötü oldukları hakkında şahadette bulunun.

Cennet halkı üç sınıftır.

1- Adaletli, başarılı ve cömert idareci.

2- Yakınlarına ve Müslümanlara karşı yufka yürekli ve merhametli kişi.

3- İffetli, ailesi kalabalık ve cömert fakir.

Cehennemlikler de beş sınıftır.

1- Kendilerini lüzumsuz şeylerden uzak tutacak bir akla sahip olmayan, çoluk çocuk ve mal istemeyen, başkalarının sırtından geçinen fakirler.

2- (Her) Fırsat bulduğunda en ufak bir şeye dahi hıyanet eden hainler.

3- Akşam sabah sizlerin (insanların) ailesine ve malına karşı tuzak kurmaya çalışanlar.

4- Cimri ve yalancılar.

5- Ahlâkları pek kötü olanlar.

Allah'ım beni ve ümmetimi bağışla, Allah'ım beni ve ümmetimi bağışla, Allah'ım beni ve ümmetimi bağışla. Allah'tan kendim ve sizler için mağfiret dilerim."[4]

Muhterem Cemaat!

Şüphesiz ki, peygamberimiz (s.a.v.) doğru nasihatler verir.

Ne mutlu peygamberin sesine kulak verip sünnetine uyanlara.

Ne mutlu Kur'an'ı rehber bilip itaat edenlere.

Ne mutlu ümmetin yolunda, ne mutlu cennetin yolunda olanlara.

[1]       Ahzab Suresi: 21

[2]       Kütüb-i Sitte: 4/225

[3]       Ahzab Suresi: 21

[4]       Hayatü's Sahabe M. Yusuf Kandehlevi 4/ 260...293


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret332982
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN