• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

DÜNYANIN DEĞERİ

DÜNYANIZ ALLAH'TAN VE PEYGAMBERİNDEN DAHA DEĞERLİYSE ! 

Bildiğimiz ve bilmediğimiz tüm mahlûkatı yaratıp, terbiye ve kontrolü altına alan yüce Rabbimiz, Tevbe suresinin 24. ayetinde mealen şöyle buyurur:

"Onlara de ki; Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabalarınız, aşiretiniz, kazandığınız mallar, zarara uğramasından korktuğunuz ticari (alış verişler), hoşlandığınız evler ve meskenler size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihattan daha sevimli (daha kıymetli) ise; Artık Allah'ın emri (sizin hakkınızdaki hükmü, cezası, azabı, ölümü) gelinceye kadar bekleyin. Allah fasıklar topluluğunu hidayete erdirmez."

Kıymetli Cemaat!

İslâmı yaşamanın hangi seviyesinde olursak olalım, bu ayet hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu ayet açıkça diyor ki;

Allah'ın hatırı âlidir, hiçbir hatırla değiştirilemez.”[1]

Eğer ki Allah'ın hatırını ikinci plâna atar da, dünya ve dünyalıklara daha çok önem verirseniz bu durum Allah'ın hoşuna gitmez ve sizi cezalandırır.

Eğer babalarınız, dedeleriniz, büyükleriniz, amirleriniz, vekilleriniz, efendileriniz... Size Allah'ın hoşuna gitmeyecek emirler verir ve siz de bu emirleri yerine getirirseniz fasıklar topluluğuna girersiniz...

Eğer oğullarınızı, gençlerinizi, memurlarınızı ve elinizin altındaki insanları günaha, kötülüklere veya kirli emellerinize sevk ederseniz,  ya da onların, dininize uymayan arzularını yerine getirirseniz fasıklar topluluğuna girersiniz...

Eğer ki; kardeşleriniz,................

Eğer hısım ve akrabalarınızın, komşularınızın gönülleri kalmasın diye, gösteriş için, desinler için çalgılı danslı düğünler yapıyorsanız, çoluk çocuğunuzun ihtiyacı varken gösteriş uğruna israf ediyorsanız, komşularınızı çatlatmak için komşuluk haklarını çiğniyorsanız, fasıklar topluluğuna aday olmuşsunuz demektir.

Eğer ki; aşiretinize, kabilenize, ırkınıza, milliyetinize güvenerek zulüm yapıyorsanız, güçsüzü ezip güçlünün karşısında susuyorsanız, Allah'ın verdiği canı kan davası uğruna alıyorsanız, İslâmın güzel emirlerini töreler uğruna hiçe sayıyorsanız, adetleri ayetlerin önüne geçiriyorsanız, aşiret liderlerinizin emrini Allah'ın emirleriyle değiştiriyorsanız, Müslüman kardeşliği yerine menfi milliyetçiliği tercih ediyorsanız, ümmet bilincini kaldırıp ırkçılığı yerleştiriyorsanız, aşiret kanunlarını dinin kanunlarına tercih ediyorsanız, Allah'a tek tek hesap vereceğiniz günde, sizi hangi aşiret kurtaracak dersiniz?

Eğer, Allah'ın kesin  yasağına rağmen........................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1] Hz. Ali (r.a.)

[2] Kütüb-i Sitte: 7/ 238 Hadis No: 1966

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret322158
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN