• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

SEVGİ NEDİR?

SEVGİ NEDİR? SEVGİ İLR İLGİLİ HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْدَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Yaratılmış her varlığın mayasında, bunları birbirine bağlayan bir bağ vardır. Kâinat, bu bağ sayesinde dengede durur ve her şey bu bağa bağlı olarak görevini yerine getirir. İşte bu bağın adı; dinin ve imanın aslı olan sevgidir. Zira sevgi olmadan iman, bu sevgi yaşanmadan da din olmaz. Bu anlamda iman ve dinin yapı taşı, sadece sevgidir.

Kıymetli Mü'minler!

Yaratıcımız bizleri severek yaratmıştır. Bize rızık vermiş, karşılığında rızık istememiştir. Bizlere mal mülk vermiş, karşılığında malımızı mülkümüzü istememiştir. Kısacası Cenab-ı Hak bize ne vermişse, verdiğine karşılık bir madde istememiş, ancak verdiklerine karşılık bizden sevgi istemiştir. Mal vermiş, malımızdan çok, can vermiş, canımızdan çok kendisini ve peygamberini sevmemizi istemiştir.

Bize verdiği imanın derecesini de bu sevgiye bağlamıştır ve bu sevginin özüyle iman ve ibadeti beslemiştir. Çünkü sevdası olmayanın imanı olmaz, çünkü sevdası olmayanın ibadeti de olmaz.

Kıymetli Kardeşlerim!

Her şeyin bir ispatı vardır. İman da bir ispat ve tasdiktir, iman ispatlanmayı ister ve imanın ispatı da ameldir. Allah'ın yarattıklarını, Allah'tan daha çok sevenler veya Allah'ı sevmeyenleri ve Allah'ın sevmediklerini sevenler, imanlarını nasıl ispat edebilirler ki?

Bakınız Allah (c.c) kendisini sevmemizin derecesini Bakara Suresinin 165. ayetinde nasıl bildirmiştir: "İnsanlar içinde Allah'tan başkasını (O'na) denk tutan ve onları, Allah'ı sever gibi sevenler bulunmaktadır. Ama inananlar en çok Allah'ı severler."[3]

Al-i İmran Suresinin 31. ayetinde ise: "(Ey Muhammed!) De ki: Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın."[4]

"Kişi, sevdiğiyle beraberdir" [5] buyuran peygamberimiz, insanın sevdiği işlerle arasındaki münasebetinden bahseder.

Değerli Mü'minler!

Bankeri banker eden para sevdası değil midir? Ağayı ağa eden ağalık sevdası değil midir? Sanatkârı sanatkâr eden sanatının sevdası değil midir?

Gülü gül eden bülbülün sevdası, insanı aya çıkaran bilimin sevdasıdır.

Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı bugün yaşıyorlarsa, sevdalarından dolayı yaşıyorlardır.

Ebu Cehil'i ve Fir'avun'u günümüze taşıyan yine sevdalarıdır, adı küfür bile olsa.

Proton ve nötronda çekirdek sevdası olmazsa atom olmayacak, atomun olmadığı bir yerde madde olmayacak ve kâinat geldiği yere geri dönerek yok olacaktır. Demek ki; koskoca kâinatı ayakta tutan, küçücük zerrelerin büyük sevdalarıdır.

Peygamberimiz (s.a.v.)'i geceleri ayakta tutan Allah'ın sevdası, secdede ağlatan ümmetinin sevdası değil midir? Onu Allah'a habib eden Allah'ın sevgisi, Allah'ı ona mahbub eden kulunun sevdası değil midir?

İnsanları dünyaya getiren, hayatın sevdası; ölüme götüren, ahiretin sevdasıdır.

Saati çalıştıran zamanın sevdası, mahpusu hapishanede bekleten özgürlük sevdasıdır.

Kıymetli Mü'minler!

Yaratılmış her şey bir şeye bağlıdır. Bu bağın temelinde sevgi varsa hayat bulacak, yoksa yok olup gidecektir.

Görüyoruz ki, kâinat sevgiyle yaratılmış ve Cenab-ı Hak sevgisinden insana da ilham etmiştir. O sevgiyle rızasına ulaşmaya ümit, azabından korunmaya da, korku adı verilmiştir. İman ise, severek ümitlenmenin ve severek korkmanın tam ortasına konulmuştur.

Böylelikle ümit ve korku imandır. İmanın tek dayanağı da sevdadır. Sevdasını kaybeden imanını kaybeder. Bildiğimiz her yerde bir sevda vardır; ancak geçerli tek sevda ilâhi sevdadır.

Sevdasız dağ delinmez, çöller aşılmazken, nasıl olur da cennet yolları aşılır dersiniz?

[1]       Bakara Suresi: 165

[2]       Kütüb-i Sitte: 10 /143 (3348)

[3]       Bakara Suresi: 165

[4]       Al-i İmran: 31

[5]       Kütüb-i Sitte: 10 /143 (3348)


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN