• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

SEVGİ NEDİR?

SEVGİNİN ANLAMI NEDİR?  

Yaratılmış her varlığın mayasında, bunları birbirine bağlayan bir bağ vardır. Kâinat, bu bağ sayesinde dengede durur ve her şey bu bağa bağlı olarak görevini yerine getirir. İşte bu bağın adı; dinin ve imanın aslı olan sevgidir. Zira sevgi olmadan iman, bu sevgi yaşanmadan da din olmaz. Bu anlamda iman ve dinin yapı taşı, sadece sevgidir.

Kıymetli Mü’minler!

Yaratıcımız bizleri severek yaratmıştır. Bize rızk vermiş, karşılığında rızk istememiştir. Bizlere mal mülk vermiş, karşılığında malımızı mülkümüzü istememiştir. Kısacası Cenab-ı Hak bize ne vermişse, verdiğine karşılık bir madde istememiş, ancak verdiklerine karşılık bizden sevgi istemiştir. Mal vermiş, malımızdan çok, can vermiş, canımızdan çok kendisini ve peygamberini sevmemizi istemiştir.

Bize verdiği imanın derecesini de bu sevgiye bağlamıştır ve bu sevginin özüyle iman ve ibadeti beslemiştir. Çünkü sevdası olmayanın imanı olmaz, çünkü sevdası olmayanın ibadeti de olmaz.

..............

Değerli Mü’minler! 

Bankeri banker eden para sevdası değil midir? Ağayı ağa eden ağalık sevdası değil midir? Sanatkârı sanatkâr eden sanatının sevdası değil midir?

Gülü gül eden bülbülün sevdası, insanı aya çıkaran bilimin sevdasıdır.

Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı bugün yaşıyorlarsa................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1] Kütüb-i Sitte: 10 /143  (3348)

"

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret322158
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN