• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

NASIL YAŞARSANIZ

NASIL YAŞARSANIZ ÖYLE ÖLÜRSÜNÜZ!

Yaratılış gereği dünyaya gönderilen insan yaşama hakkıyla beraber gönderilmiştir. Dolayısıyla bu yaşayışın gayesini bilmek, yaşamak kadar önemlidir. Nitekim insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özellik, bilmeye ve düşünmeye sevk eden akıldır. Aklın da en büyük özelliği; kalp ve nefs üçgeniyle birleşip, yaratılış gayesine uygun olarak beden ülkesini yönetebilmesidir. 

Başka bir açıdan bakılığında yaşamak; nefes alıp vermek, yemek-içmek gibi şeylerle sınırlandırılırsa, aynı şeyleri hayvanların da yaptıklarını unutmamak gerekir.

Yaşamak ve ölmek! Yaşamanın ardından ölmek! Nasıl yaşanılırsa öyle ölmek!

İyi insanların iyi; kötü insanların da, kötü yolda ölmeleri muhtemeldir. Bu bakımdan, iyilik yapmayı görev bilen bir insan iyilikleriyle, kötülük yapmayı meslek edinmiş bir insan da, kötü amelleriyle gömülür.

Ölümün dik yüzünde ölümsüzlük vardır. Yani bir daha ölmemek üzere ölmek… Bu dünyada bir insan hangi hâl üzere yaşamışsa, o hâl üzere ölecektir.

Yüce Rabbimiz; iyilikle yaşayan kullarına dünya ve ahiret müjdesi verirken şöyle buyuruyor:

“Erkek veya kadından, her kim mü’min olarak yararlı bir iş yaparsa, biz ona muhakkak güzel bir hayat yaşatırız ve işlemekte oldukları amellerin daha güzeli ile mükâfatlarını mutlaka veririz.” [1]

Değerli Mü’minler!

Hakkı, hakikati, adaleti, birlik ve beraberliği, insanlığı, Allah için sevmeyi ve Allah için buğz etmeyi kendisine ..........................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

 
Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1] Nahl Suresi: 97

[2] Nebe Suresi: 40

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret322158
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN