• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

NASIL YAŞARSANIZ

NASIL YAŞARSANIZ
ÖYLE ÖLÜRSÜNÜZ HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنثٰى وَهُوَمُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿... إِذَا أَسْلَمَ الْعَبْدُ فَحَسُنَ اِسْلاَ مُهُ يُكَفِّرُ اللّٰهُ عَنْهُ كُلَّ سَيِّئّةٍ كَانَ زَلَفَهاَ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Cemaat!

Yaratılış gereği dünyaya gönderilen insan, yaşama hakkıyla beraber gönderilmiştir. Dolayısıyla bu yaşayışın gayesini bilmek, yaşamak kadar önemlidir. Nitekim insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özellik, bilmeye ve düşünmeye sevk eden akıldır. Aklın da en büyük özelliği; kalp ve nefs üçgeniyle birleşip, yaratılış gayesine uygun olarak beden ülkesini yönetebilmesidir.

Başka bir açıdan bakıldığında yaşamak; nefes alıp vermek, yemek-içmek gibi şeylerle sınırlandırılırsa, aynı şeyleri hayvanların da yaptıklarını unutmamak gerekir.

Yaşamak ve ölmek! Yaşamanın ardından ölmek! Nasıl yaşanılırsa öyle ölmek!

İyi insanların iyi; kötü insanların da kötü yolda ölmeleri muhtemeldir. Bu bakımdan, iyilik yapmayı görev bilen bir insan iyilikleriyle; kötülük yapmayı meslek edinmiş bir insan da kötü amelleriyle gömülür.

Ölümün dik yüzünde ölümsüzlük vardır. Yani bir daha ölmemek üzere ölmek… Bu dünyada bir insan hangi hâl üzere yaşamışsa, o hâl üzere ölecektir.

Yüce Rabbimiz, iyilikle yaşayan kullarına dünya ve ahiret müjdesi verirken şöyle buyurur:

"Erkek veya kadından, her kim Mü’min olarak yararlı bir iş yaparsa, biz ona muhakkak güzel bir hayat yaşatırız ve işlemekte oldukları amellerin daha güzeli ile mükâfatlarını mutlaka veririz." [3]

Değerli Mü'minler!

Hakkı, hakikati, adaleti, birlik ve beraberliği, insanlığı, Allah için sevmeyi ve Allah için buğz etmeyi kendisine görev bilen bir insan, yaşantısında olduğu gibi öldükten sonra dirildiğinde de aynı heyecanı ve aynı duyguları taşıyacaktır.

Bozgunculuk, şirk, küfür, kötülük ve isyan üzere can verenler de kendi duygu ve heyecanları ile dirileceklerdir.

Diriliş olur da hesap olmaz mı? Hani dönem boyunca okula giden öğrenciler, dönem sonunda bir imtihana tabi tutulur, sorular sorulur, durumları değerlendirilir ya! Peki, koca bir ömür, hesapsız bırakılır mı dersiniz?

Zorlu bir yolculuğa çıkanlardan; hazırlık yapanlarla yapmayanlar ne durumdalarsa, iyi ile kötü, zalim ile mazlum, haklı ile haksız da aynı duruma düşüp ayrı ayrı hesap verirler.

Hakkın peşinde koşanların yüzleri gülerken; batılın ve küfrün peşinde koşanlar: "Ah keşke toprak olsaydım"[4] da bugünleri görmeseydim" diyecekler.

Kıymetli Cemaat!

İçinde bal taşınan çanak kırılınca taşıyıcısının üzerine bal dökülür. İçinde zehir taşınan çanak kırılınca, taşıyıcısının üzerine zehir dökülür. Bu dünyada bal taşıyanlar ballarıyla, zehir taşıyanlar da zehirleriyle anılırlar.

Er ya da geç, ölümün gül yüzüyle tanışacak her insan, şu nebevi fermanı aklından hiç çıkarmasın:

"Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz, nasıl dirilirseniz öylece haşrolunur (hesap verir) siniz."

Yani SU TESTİSİ SU YOLUNDA!...

Yüce Rabbimiz bizleri salih amellerle kendi rızası doğrultusunda yaşayan kullarından eylesin. Âmin

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]       Nahl Suresi: 97

[2]       Sahih-i Buhari: Hadis No: 39

[3]       Nahl Suresi: 97

[4]       Nebe Suresi: 40


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN