• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

TESETTÜR

TESETTÜR ÖRTÜ VE ÖRTÜNME KONULU HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْني۪نَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنٰى أَن يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَّحِيمًا﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...كَمْ مِنْ كَاسِيَةٍ ف۪ي الدُّنْياَ عَارِيَةٌ يَوْمَ الْقِياَمَةِ...﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Çok Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Bu haftaki hutbemizde tesettür üzerinde duracağız.

Tesettür: Örtü, örtünme manasına gelir. İslâmi çerçevedeki anlamıyla; Müslüman olan erkek ve hanımların, Allah'ın istediği ölçülere uygun olarak, edebi, hayâyı ve toplumsal ahlâk kültürünü koruyacak şekilde giyinmeleridir.

Bu ölçülere göre elbise giyinmek, Müslüman erkek ve hanımların temsil ettikleri din ve izzetle tanınmalarını, saygı görmelerini ve her türlü tecavüzden korunmalarını sağlar.

Dünya toplumunun karşılaştığı tecavüzlerin çoğu, kendini pazar malı gibi süsleyerek, erkeklerin şehevi bakışlarını celbeden, tesettür mahrumu kadınların başlarına gelmektedir.

Kıymetli Mü'minler!

Dikkat edilirse Cenab-ı Hakk'ın her şeyde bir örtü kanunu vardır. Bu kanunla kâinatı dahi rahmetinin bir parçası olan örtüyle korumaktadır. Dünyaya tesettür tabakaları giydirerek meteorların üzerimize düşmesini engellemiş, tabiri caizse dünyayı gök taşlarının tacizinden ozon tabakası ile korumuştur.

Bir portakal, bir ceviz, bir ağaç düşünün ki, bunları dahi bir kabukla kaplamış, içlerindeki kaliteyi bunların örtüleriyle korumuştur. Bir elma, kabuğuyla aylarca sapasağlam dururken, üzerindeki kabuğunu soyduğunuzda, hemen solmaya, çürümeye başlar.

Gören gözler ve anlayan kalpler ile baktığımızda, örtünün faziletini ve taşıdığı değeri, tabiatın şuursuz varlıklarında dahi görebiliyoruz. Peki, nasıl olur da insan denilen eşref-i mahlûkat, örtüsünü üzerinden atarak, bütün bir kâinatın tesettürüne ve tesettür dengesine meydan okurcasına soyunur, açılır, saçılır dersiniz?

Bütün bir kâinat, örtünün örtü sahibini her türlü tehlikeden koruduğunu gösterirken, bakınız kâinatın mimarının bize gönderdiği Kur'an’ımız ne buyuruyor:

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve Mü’minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman), dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların (iffetli olarak) tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir." [3]

Muhterem Müslümanlar!

Bu ayetten anlıyoruz ki; İslâmi tesettür, Allah'a iman edenlere has, Allah'ın emir ve tayin buyurduğu özel bir giyim şeklidir. Bu giyimin modelini Allah-û Teâlâ bize Kur'an'da çizip göndermiş ve hemen ardından bu tür giyimin sebebini de bildirmiştir.

Mü'min kadın örtündüğü zaman, toplumun çirkin bakışlarından kendisini arındırır. İzzetli ve şerefli bir dinin mensubu olduğunu öncelikle kıyafetiyle göstererek, saygın bir kişilik kazanır. Sonra kazandığı bu kişilikle, toplumun rahatsız edici sözlü ve fiili saldırılarından korunmuş olur.

Şeytani düşünceler, kadını soyup reklâm aracı ederek sırtından para kazanıp her türlü tecavüzün içine yuvarlarken; İslâm, kadına nadide bir mücevher gibi korunma yollarını göstererek, kadının şahsiyetini kadına iade ediyor.

Kıymetli Mü'minler!

Akıllı insan için kâinatta delil çoktur. Bu delilleri toplayıp, Allah'a ve dine yaklaşmak, insana insanlık saadetini kazandırır. Bu delillerden bir tanesi olan tesettüre, yani İslâmi ölçülere göre giyime, amelimiz ve imanımızla destek vermeliyiz. Çoluk çocuğumuza önce imanı tanıtmalı, dini sevdirmeli, güzeli güzelce kabul ettirmeli ve aile yapımıza örtünün faziletini yerleştirmeliyiz. Böylelikle, imanı kavramış nesil, İslâmın emirlerini kendiliğinden yerine getirecek, toplumumuz huzur bulacaktır...

Hemen bugünden tezi yok, gencecik yavrularımıza, hanımlarımıza, kızlarımıza örtünmenin faziletini güzel bir şekilde ifade edip onları hain bakışların ve kirli düşüncelerin pençesinden koruyalım... Koruyalım ki Allah da bizi azabından korusun...

 

[1]       Ahzab Suresi: 59

[2]       Sahih-i Buhari: hadis No: 95

[3]       Ahzab Suresi: 59


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN