• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

TESETTÜR

TESETTÜR

Tesettür: örtü, örtünme manasına gelir. İslami çerçevedeki anlamıyla; Müslüman olan erkek ve hanımların, Allah'ın istediği ölçülere uygun olarak, edebi, hayâyı ve toplumsal ahlâk kültürünü koruyacak şekilde giyinmeleridir.

Bu ölçülere göre elbise giyinmek, Müslüman erkek ve hanımların temsil ettikleri din ve izzetle tanınmalarını, saygı görmelerini ve her türlü tecavüzden korunmalarını sağlar.

Dünya toplumunun karşılaştığı tecavüzlerin çoğu, kendini pazar malı gibi süsleyerek, erkeklerin şehevi bakışlarını celbeden, tesettür mahrumu kadınların başlarına gelmektedir.

Kıymetli Mü'minler!

Dikkat edilirse Cenab-ı Hak’ın her şeyde bir muhafaza kanunu vardır. Bu kanunla kâinatı dahi rahmetinin bir parçası olan örtüyle korumaktadır. Dünyaya tesettür tabakaları giydirerek meteorların üzerimize düşmesini engellemiş, tabiri caizse dünyayı gök taşlarının tacizinden ozon tabakası ile korumuştur.

Bir portakal, bir ceviz, bir ağaç düşünün ki, bunları dahi bir kabukla kaplamış, içlerindeki kaliteyi bunların örtüleriyle korumuştur. Bir elma, kabuğuyla aylarca sapasağlam dururken, üzerindeki kabuğunu soyduğunuzda, hemen solmaya, çürümeye başlar.

Gören gözler ...........................

Bütün bir kâinat, örtünün örtü sahibini her türlü tehlikeden koruduğunu gösterirken, bakınız kâinatın mimarının bize gönderdiği Kur'anımız ne diyor:

“Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman), dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların (iffetli olarak) tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” [1]

Muhterem Müslümanlar!

Bu ayetten anlıyoruz ki; İslami tesettür, Allah'a iman edenlere has, Allah'ın emir ve tayin buyurduğu özel bir giyim şeklidir. Bu giyimin modelini Allah-û Tealâ bize Kur'an'da çizip göndermiş ve hemen ardından bu tür giyimin sebebini de bildirmiştir.

Mü'min kadın örtündüğü zaman, toplumun çirkin bakışlarından kendisini arındırır. İzzetli ve şerefli bir dinin mensubu olduğunu öncelikle kıyafetiyle göstererek, saygın bir kişilik kazanır. Sonra kazandığı bu kişilikle, toplumun rahatsız edici sözlü ve fiili saldırılarından korunmuş olur.

Şeytani düşünceler, kadını soyup.....................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1] Ahzab Suresi: 59

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret322154
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN