• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

FAİZ (RİBA) VE TEFECİLİK

 

FAİZ VE TEFECİLİK

 

قاَلَ اللهeُ تَعَالَى فِي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ :

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ ، بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

﴿الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لاَ يَقُومُونَ إِلاَّ كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَا وَأَحَلَّ اللّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا فَمَن جَاءهُ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّهِ فَانتَهَى فَلَهُ مَا سَلَفَ وَأَمْرُهُ إِلَى اللّهِ وَمَنْ عَادَ فَأُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ[1] صَدَقَ الله ُالْعَظِيمُ. 

وَ قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى الله ُعَلَيْهِ وَ سَلَّمَ فِي حَدِيثٍ :

,... أَتَيْتُ ، لَيْلَةَ أُسْرِيَ بِي ، عَلَى قَوْمٍ بُطُونُهُمْ كَالْبُيُوتِ ، فِيهاَ الْحَياَّتُ تُرَى مِنْ خَارِجِ بُطُونِهِمْ. فَقُلْتُ : مَنْ هَؤُلاَءِ يَا جَبْرَائِيلُ؟... هَؤُلاَءِ أَكَلَةُ الرِّباَ-[2] صَدَقَ رَسُولُ اللهِ فِيمَا قَالَ. 

 

Muhterem Müslümanlar!

Bugün sizlere, tüm semavi dinlerin reddettiği, insanları bunalımların eşiğinde intiharlara götüren, evler yıkıp ocaklar söndüren, kapitalizmin destek verdiği bir sömürü sistemi olan faizden bahsedeceğim.

Faiz; diğer adlarıyla riba ve tefecilik; alacak ve verecek konumunda olanların alış verişlerinde haksız kazanca ve haksız artırıma yer vererek aynı cinsten malların değişim durumunda fazlalık bir değer istenmesi borçlunun aldığından daha fazlasını geri ödemesi manalarındadır.

Faiz ve tefecilik sisteminde; faizle borç alan kişi çalışır, ancak kârını, bazen de sermayesini üstüne koyarak borcunu öder. Bazen ödeyemez kavga eder. Bazen hapse düşer, bazen icraya düşüp, evini ocağını kaybeder. Bazen faizli borcunu ödemek için, başka başka faizlere bulaşarak çıkmazlara girer. Bazen toplumda izzet ve şerefini kaybederek, “üçkâğıtçı ve yalancı" mührünü yiyerek toplum dışı kalırlar. Bazen de bunalıma girip ya başkalarının canına veya kendi canlarına kıyarlar.

Faizle borç verip tefecilik yapanlar ise; paralarına güvenip tembelliğe düşerler. Helâlinden çalışanlar Allah'ın sevgilisi olurken; onlar şeytana sevgili olurlar. İnsanlara paraları kadar kıymet verip, insanlıktan uzaklaşırlar.

Bu tür insanlar haram kazançlarına kılıf bulmak için "faiz de bir alışveriştir" diyerek dini istismar ederler. Harama, helâl dedikleri için de dinden çıkmış olurlar.

Faiz hastalığına bulaşanlar, Allah korkusunu kaybederek, topluma her türlü kötülüğü yapmaya hazır olup, iyilik, sadaka, zekât ve yardımlaşma adına ne varsa hepsine düşman olurlar.

Faizci ve tefeciler, insanları kandırmak için bazen iyilik maskesi takıp iyi görünür, Allah ve peygamber adına yaptıkları yeminlerle dini kendilerine alet ederler ve dinden görünerek çıktıkları yoldan, münafık olarak geri dönerler.

Kıymetli Kardeşlerim!

Faiz yiyenleri Kur'an-ı Kerim şiddetle kınamaktadır. Allah-û Tealâ Bakara suresinin 275. ayetinde şöyle buyurur: "Faiz yiyenler kıyamet günü, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalkışı gibi kalkarlar. Bu, onların ‘Alış veriş de faiz gibidir’ demelerindendir. Oysa Allah, alış verişi helâl ve tefeciliği haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir ve tefecilikten vazgeçerse, geçmişte olan kendisinin olur. Onun durumu Allah'a aittir. Kim tefeciliğe dönerse, işte onlar ateşliklerdir. Onlar orada temelli kalacaklardır."

Muhterem Cemaat!

Kıyamet günü ..........................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1]    Bakara Suresi: 275

[2]    Kütüb-i Sitte: 17/260 Hadis No: 6692

[3]    Sahih-i Buhari: 6/357

[4]  Al-i İmran :130

[5]  Kütüb-i Sitte: 17/260  Hadis No: 6692

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret322154
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN