• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ŞAHSİYET KAZANMAK 1

İSLAMİ ŞAHSİYET KAZANMAK 1

Yaptığımız bütün amellerin karşılığında bir değer vardır. Allahın istekleri doğrultusunda yaptığımız ameller fayda sağlarken; nefsimizin istekleri doğrultusundaki hareketlerimiz ise bizleri zarara sürükler.

Yaratıcımızın biz kullarının faydasına sunduğu birçok teklif vardır. Bu tekliflerde de insanca yaşamak, barış ve huzur dolu bir hayat sürdürmek için çizilmiş kurallar vardır.

Bu kurallar çerçevesindeki dinin ve inancın temel hedefi insanların şahsiyetli bir kimliğe kavuşmaları ve yaşadıkları tüm alanlarda karşılıklı huzur bulmalarıdır.

.................

Bu tehlikelerden kurtulmak, imanın lezzetini yaşamak ve İslâmi şahsiyet elde edebilmek için İslâmın sesine kulak vermek ve peygamber ahlâkıyla ahlâklanmak gerekir. Onun için bu ahlâkın bir gereği olarak:

Mesleğiniz ve işiniz ne olursa olsun ama yaptığınız her iş daima doğru olsun. Hile ve yalanın her türünden sakının. Toplumda öyle bir izlenim bırakın ki, sizin özünüzden ve sözünüzden herkes emin olsun ve bu bir Müslümandır, bu iyi bir insandır, asla kimseye zarar vermez diye size güven duyulsun. İyi bilin ki, insanların eline ve diline güvenmediği kimseler gerçek Mü’min değillerdir. Bu konuda peygamberimiz (s.a.v): “Müslüman, Müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir”[1] buyurmuşlardır.

Değerli Mü’minler!

.......................................

Sırrı saklayınız! İnsanların sizdeki sırları birer emanettir. Sırrı açığa vuran emanete ihanet etmiş sayılır ki, münafıklığın bir alâmeti de, emanete hıyanettir. Sırrı saklamakla beraber, başkalarının sırrını araştırmamak da İslâmın ahlâkî bir erdemidir. Sırrı, hakkıyla koruyanlar Mü’minlik vasıflarını korurken ihanet edenler ise eminlik sıfatlarını kaybederler.

İnsanoğlu, hata yapabilecek özellikte yaratılmıştır. Bu gerekçeyle hata yapmak...............................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1] Sahih-i Buhari: Hadis No, 10

[2] Al-i İmran Suresi: 139

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret322157
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN