• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

PEYGAMBER KONULU HUTBE

HAZRETİ MUHAMMED (S.A.V) İLE İLGİLİ HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّٰهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَف۪يظًا﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿وَحَوْلَهُ عِصاَبَةٌ مِنْ أَصْحاَبِهِ بَايِعُونِي عَلٰى أَنْ لاَ تُشْرِكُوا بِاللّٰهِ شَيْئاً﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Bu haftaki hutbemizde, kâinata efendi olan eşsiz bir insandan bahsedeceğiz.

Bu, öyle bir insan ki; Allah'ın tüm emirlerini yerine getirdiği için meleklerden dahi üstün kılınmış bir insan.

Bu, öyle bir insan ki; O, Allah'ı çok sevmiş, Allah da onu çok sevmiş ve mahlûkatın en şereflisi kılınmış bir insan.

Bu, öyle bir insan ki; yeryüzüne gelmiş-geçmiş ve gelecek hiçbir insanın, onun özelliklerine ulaşamadığı ve ulaşamayacağı bir insan.

Bu, öyle bir insan ki; insanlara insanlık için gönderilmiş bir insan.

İşte bu insan, hepimizin yakından bildiği ve her gün adını ezan ve namazlarımızda defaatle andığımız, rehberimiz, efendimiz ve peygamberimiz Muhammed Musdafa (s.a.v.)'dir.

Kıymetli Mü'minler!

Biz, öyle bir peygamberin ümmetiyiz ki; o peygambere ümmet olmak ve onun şefaatine ulaşmak, bizlere son derece bahtiyarlık kazandıracaktır.

Hiçbir şeyin karşılıksız olarak insanı gelip bulmadığı bu dünyada, o peygamber (s.a.v)'in şefaatine ulaşmak da karşılıksız olmayacaktır.

Bizim peygamberimiz, Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadı. Bizler de ilâh olarak Allah'tan başkasını tanımayacağız.

Bizim peygamberimiz, Kur’an’ı hayatıyla yaşadı. Bizler de, onun ümmeti olarak Kur'an'la hayatımıza yön vereceğiz.

Bizim peygamberimiz, kılavuz olsun diye bize sünnetlerini bıraktı. Eğer onun ümmetiysek, onun sünnetlerine sımsıkı sarılacağız.

Peygamberimiz (s.a.v.) hayatı boyunca hiç kimseye ihanet ve haksızlık etmedi. O halde bizler de, insanlara ve çevreye haksızlık ve ihanet etmeyeceğiz.

İnsanlık timsali olan peygamberimiz, hiçbir zaman hiç kimseye yalan söylemedi. Biz Ümmet-i Muhammed de, onun yolunda olduğumuz için yalan söylemeyeceğiz.

Bizim peygamberimiz kula kulluk etmez, rızkını Allah'tan başkasından beklemezdi. Bizler de, kula kulluk etmemeli, her sahada rızkın gerçek sahibinin Allah olduğunu bilmeliyiz.

Bizim peygamberimiz, Allah'a düşmanlık edenlere boyun eğmemiştir. Bizler de, İslâm düşmanlarına boyun eğmemeli, küfre karşı hiçbir zaman taviz vermemeliyiz.

İki cihanın serveri, hiçbir günah işlemediği halde, günde yüz defa tövbe istiğfar ederdi. Onun ümmeti olarak bizler de günahlardan uzak durmalı ve işlediğimiz günahlara tövbe etmeliyiz.

Bizim peygamberimiz, haram lokma yememiş, hiç kimseye zulmetmemiş, kimseyle alay etmemiş, kimseyi dövmemiş, incitmemiş ve mazlumları ezmemiştir.

Bizim peygamberimiz tefecilik yapmamış, faiz alıp vermemiş, hiç kimsenin alacağını inkâr etmemiştir. Onun ümmeti olan bizler de onun yolunda giderek onun yaptıklarını yapacak; yapmadıklarından da uzak kalacağız. Bütün güzelliklere sarıldığı gibi sarılacak; yasakladığı her şeyden de uzak duracağız.

Değerli Kardeşlerim!

Onu sevmek; onun yolunda gitmek ve açtığı çığırı yaşatmakla mümkün olacaktır. Bu sebeple; Onun ümmeti olmak, onun peygamberliğine teslimiyetle başlar ve onun şefaatine ulaşmak da onun arzuladığı bir ümmet ruhuyla yaşamakla gerçekleşir.

O, Allah'ın habibi bizim için dua edip gözyaşı döker; "ümmeti, ümmeti" diye Rabbine niyaz ederdi. Bizler de onun şefaatini umarak Rabbimizden O’nu "Muhammedi, Muhammedi" diye niyaz ediyor ve şu ayet mealini iyi dinliyoruz.

"Kim (Allah'ın gönderdiği) peygambere itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, bilsin ki, biz seni onlara bekçi göndermedik." [3]

Peygamberimiz de bizleri sonsuz saadet antlaşmasına çağırırken:

"Allah'a (ibadette) hiçbir şeyi ortak koşmamak, sirkat etmemek, zina etmemek, evlâdınızı öldürmemek, kendiliğinizden uyduracağınız hiçbir yalanla (kimseye) bühtan etmemek, hiçbir iyiliğe isyan etmemek üzere bana itaat ediniz" [4] buyurmaktadır.

Kıymetli Cemaat!

Yarınki ahiret hayatında o şanlı peygamberin sancağının altında toplanmak ve ümmeti olarak etrafında çevrelenmek istiyorsak; şefaatlerine ulaşmak, cennette komşusu ve arkadaşı olmak istiyorsak, bu dünyada onun çizdiği yolda yürümeli, onu memnun edecek işleri yapmalı ve onu üzecek hareketlerden de uzak durmalıyız.

Yüce Mevlâ'mız, peygamberimizin hatırına versin de bizleri peygamberimizin izinden, sözünden ve yüzünden mahrum etmesin.

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]       Nisa Suresi: 80

[2]       Sahih-i Buhari: Hadis No: 18

[3]       Nisa Suresi: 80

[4]       Sahih-i Buhari: Hadis No: 18


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN