• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ŞERİAT VE İRTİCA NEDİR?

ŞERİAT VE İRTİCA

Şeriat, kelime olarak; yol, çizgi, kanun ve kural manalarına gelir. Buna göre her sistemin, her ideolojinin ve her dinin kendisine ait şeriatları vardır.

İrtica ise; genel olarak zamanın iyi, doğru ve insanlara faydalı olan kurallarını terk edip, geçmişin insanlara zarar veren çirkin özelliklerini günümüzde yeniden yaşatmaya çalışmak gibi manalara gelir.

Bu açıdan, iyi ve güzel olanlar, hangi zamanda olursa olsun medeniyet; kötü ve çirkin olanlar ise, hangi zamana ait olursa olsun gericiliktir.

İslâm, her çağa hitap eden medeniyet ve huzur dinidir. Eski ve kötü olan cahiliyet devrini ortadan kaldırıp; insanları her açıdan tatmin edecek bir sistem getirmiş, her canlıya hak ve hukuk kazandırmıştır.

Bugün İslâma irtica diyenler, aslında İslâm öncesi cehalet devrini arzuladıkları için, asıl mürteci konumuna düşenlerdir. Çünkü İslâm, irticayı ortadan kaldırmak için gelmiş, dünya ve ahirete aydınlık pencereleri açmıştır.

İslâm, tanınıp bilinip ve yaşandığı ölçüde insanlara huzur ve hayat verir. Ancak günümüzde, İslâm dinini tanımayan ve ondan nasibini alamayanlar, İslâma mürteci ve yobaz dini demekte; Allah’ın kutsal değerlerine “irtica” adı vermektedirler.

Değerli Müslümanlar!

Adı ve fikri n..............................

“Ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara iman etmeyi kibirlerine yediremeyenler var ya! Onlara gök kapıları açılmaz ve deve iğne deliğinden geçinceye kadar (hiçbir şekilde asla) cennete giremezler. İşte biz, suçluları böyle cezalandırırız.”[1]

Kıymetli Mü’minler!

Din şeriattır, şeriat da dindir. Bunların ikisini birbirinden ayırmak mümkün değildir. Toplumun bazı kesimleri, zaman zaman çeşitli bahanelerle sokaklara dökülüp, sümme hâşâ; “kahrolsun şeriat” diyerek şeriata kahretmektedirler.

Oysa kahrettikleri şeriat kahrolursa, kendileri de kahrolacaktır. Çünkü onların damarlarındaki kanı hareket ettiren güç, dillerindeki konuşma ve boğazlarındaki ses yeteneği yine Allah’ın şeriatıdır. Bulutların toplanıp dağılması, yağmurun yağdırılması, toprağın bereketli ürünler vermesi, dünyanın dönmesi, kâinatın büyük bir nizam dairesinde süzülüp gitmesi, canlıların doğup büyümeleri ve ölmeleri; işte bütün bunlar, Allah’ın şeriatıdır ve bu şeriat da .................................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1] A’raf Suresi: 40

<<<><<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret322149
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN