• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

HAİNLİK ETMEYİN

HAİNLİK ETMEYİN HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿يَا أَيُّهَا الَّذي۪نَ اٰمَنُوا لاَ تَخُونُوا اللّٰهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِكُمْ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿... مَنْ نَذَرَ أَنْ يُطِيعَ اللّٰهَ فَلْيُطِعْهُ وَمَنْ نَذَرَ أَنْ يَعْصِيَهُ فَلاَ يَعْصِهِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

 

Kıymetli Müslüman Kardeşlerim!

Bütün âlemleri yaratan Allah-û Teâlâ bizlere, ruhlar âleminde iken; "Elestu bi rabbikum" hitabıyla, "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" diye bir soru sormuştu. Bizler de: "belâ," yani "evet (kabul ediyoruz ki) sen bizim Rabbimizsin" diye cevap vermiştik.[3]

Allah'û Teâlâ, bu antlaşma gereği, mahlûkatın en şereflisi olarak takdir ettiği biz insanoğluna, kendisinin yeryüzündeki hilafet emanetini yüklemiş ve bu emanetin gereğini yerine getirmemiz için yollar ve imkânlar tayin etmiştir.

Bu emanet öyle bir emanet ki; doğumumuzdan ölümümüze kadar, bizleri içten içe kuşatan bir hayatın, hayat damarı olan bir emanet.

İşte biz bu hafta, bu emanete riayeti emreden bir ayet-i kerime üzerinde duracağız. Allah (c.c.) Enfâl Suresinin 27. ayetinde şöyle buyurmaktadır:

"Ey iman edenler! Allah'a ve peygambere hainlik etmeyin; (sonra) bile bile kendi emanetlerinize hainlik etmiş olursunuz!"[4]

Kıymetli Cemaat!

Dinimizin maddi ve manevi değerleri, ilâhi emirleri ve kutsal değerleri biz Müslümanlara emanettir. Biz, İslâm’ı kabul ederken aynı zamanda; tüm ilâhi emanetleri koruyacağımıza ve İslâmi değerleri yücelteceğimize dair söz vermiş olduk. Çünkü emanet (Allah'ın halifeliği ve İslâm), dağlara taşlara değil de, bizlere verilmiştir.

Allah'ın halifeliğini yerine getirmemek, emanete hıyanet ve "kalû belâ'ya" ihanet sayılır.

Bir insanın Allah'ı tanımaması, tüm insanlığa ve Allah'ın yarattığı her şeye hıyanettir. Çünkü bir insanın yaratılışı, tüm mahlûkatın yaratılışının bir parçasıdır.

Bir insanın peygamberi tanımaması, bunun paralelinde onu gönderen Allah'a hıyanettir.

Bir Müslümanın, gereken vazifesini ve ibadetlerini yerine getirmemesi; tüm Müslümanlara, ibadet eden her mahlûka, Allah'a ve Resulüne ihanettir. Çünkü Müslümanlık, aynı zamanda Allah'a ibadet etmenin ortak bir sözleşmesidir.

Bu sözleşmede; Allah'ın hükümlerine, Kur'an'a ve peygamber sünnetlerine saygısızlık yoktur itaat vardır... Hainlik yoktur, teslimiyet vardır…

Değerli Müslümanlar!

Eğer, Allah'ın ve Resulünün hakkına hainlik ederseniz; artık kendi kendinize ve kendi aranızdaki ilişkilere de hainlik etmeye başlarsınız.

Dinimizin tarif ettiği Müslüman, bu dinin tüm kurallarını kabul eden kişidir. Eğer bu kabulden sonra dininizin kurallarını ihlâl ederseniz, dininize hainlik etmiş olursunuz.

Bu dini kendi hayat modeliniz için kabul ederek yaşayın! Göstermelik bir din yaşarsanız, dinin gerçeklerine hainlik etmiş olursunuz.

Siz seçkinlere seçilmiş olarak gönderilen bu dini, samimi, şuurlu ve birer dindar olarak yaşayın. Aksi olursa; Muhammed (s.a.v.)'in ve sahabenin samimiyetine hainlik etmiş olursunuz.

Ümmetin olan bu dini, ümmet adına yaşamanız gerekir. Kişisel olarak din adına yaptığınız hatalar ümmeti lekeleyeceğinden, "Ümmet-i Muhammed’e" hainlik etmiş olursunuz.

Bu dini, basit menfaatler uğruna değiştirmeyin. Tahrif edip parselleyerek bir kaç kuruşa satmayın. Yoksa asıl değerlerinizi bedavaya satmış, sizi iflastan kurtaracak sermayenize hainlik etmiş olursunuz.

Değerli Mü'min Kardeşlerim!

Ülkeler ve milletlerarası sosyal barış, hukuk ve adalet arıyorsanız, önce kişiler arası hukuk ve adaletin gerekliliğine inanmalı; bunun kaynağını da Allah ve Resulünden almalısınız.

Tüm kavramlarınızı Kur'an'a bağlamalı, Kur'an'a ve sünnete dayanmayan bir kavramın geçerli olmayacağını iyi bilmelisiniz.

Eğer Allah'a ve Resulüne hainlik ederseniz, Onlara bir zararınız dokunmayacak. Kendi kendinize hainlik etmiş olacaksınız. Allah'ın ve Resulünün hakkına ihanet ederseniz, artık kendi aranızdaki hak ve hukuka da ihanet edersiniz. Çünkü ilâhi sınırları tanımazsanız, insanlık sınırlarını ihlâl edersiniz. İnsanların mallarına, canlarına, hak ve hukuklarına, maddi ve manevi değerlerine hainlik edersiniz. Toplum olarak birbirinize karşı güven duygularınızı ve emniyetinizi kaybedersiniz. Sosyal huzurunuz bozulur ve bu toplumun bir ferdi olarak, kendi kendinize ve kendi toplumunuza hainlik etmiş olursunuz.

Değerli Kardeşlerim!

Dünyanın renkli ve oyalayıcı eğlencelerine dalarak, yaratılış gayenize ihanet etmeyin, davanıza ihanet etmeyin, "Kalû belâ'ya" ihanet etmeyin.

Rabbimiz buyurur ki:

"Ey iman edenler! Allah'a ve Resule hainlik etmeyiniz ki; bile bile kendi emanetlerinize hıyanet etmiş olmayasınız"[5]

Yüce Mevla’mız, bizleri emanetinin gereğini yerine getiren kullarından eylesin ve ihanetin her türünden muhafaza etsin... Âmin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Enfal Suresi: 27

[2]           Sahih-i Buhari: Hadis No: 2073

[3]           A'râf Suresi: 172

[4]           Enfal Suresi: 27

[5]           Enfal Suresi: 27


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN