• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

HAİNLİK ETMEYİN

HAİNLİK ETMEYİN

Bütün âlemleri yaratan Allah-û Tealâ bizlere, ruhlar âleminde iken; "Elestu bi rebbikum" hitabıyla, "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" diye bir soru sormuştu. Bizler de: "belâ," yani "evet (kabul ediyoruz ki) sen bizim Rabbimizsin" diye cevap vermiştik.[1]

Allah'û Tealâ, bu andlaşma gereği, mahlûkatın en şereflisi olarak takdir ettiği biz insanoğluna, kendisinin yeryüzündeki hilafet emanetini yüklemiş ve bu emanetin gereğini yerine getirmemiz için yollar ve imkânlar tayin etmiştir.

Bu emanet öyle bir emanet ki; doğumumuzdan ölümümüze kadar, bizleri içten içe kuşatan bir hayatın, hayat damarı olan bir emanet.

İşte biz....................................

Bir insanın Allah'ı tanımaması, tüm insanlığa ve Allah'ın yarattığı her şeye hıyanettir. Çünkü bir insanın yaratılmışlığı, tüm mahlûkatın yaratılmışlığının bir parçasıdır.

Bir insanın peygamberi tanımaması; bunun paralelinde onu gönderen Allah'a hıyanettir.

Bir Müslümanın, gereken vazifesini ve ibadetlerini yerine getirmemesi; tüm Müslümanlara, ibadet eden her mahlûka, Allah'a ve Resulüne ihanettir. Çünkü Müslümanlık, aynı zamanda Allah'a ibadet etmenin ortak bir sözleşmesidir.

Bu sözleşmede; Allah'ın hükümlerine, Kur'an'a ve peygamber sünnetlerine saygısızlık yoktur, itaat vardır... hainlik yoktur, teslimiyet vardır…

Eğer, Allah'ın ve Resulünün hakkına hainlik ederseniz; artık ....................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1]  A’râf Suresi: 172

[2]  Enfal Suresi: 27

--

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret322157
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN