• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE AKLI KORUMA

 İnsanı ve insani melekeleri ön plana alan yüce dinimiz insanoğluna bahşedilmiş en büyük nimet olan aklı korumayı temel esas olarak kabul eder. Çünkü diğer canlılardan ayırıp insanı insan eden en büyük özellik akıl sahibi olmasıdır.

Bu akıl, korunduğu ve gereği gibi kullanıldığında insanoğlu ala-i illiyyuna yükselir ki varlık âleminin en üst seviyesine çıkar. Aklını kullanmayan veya gereksiz işlerde aklını köreltenler ise esfel-i safilinde yani varlık âleminin en alt sınırında yerlerini alırlar.

Dinimiz akıl dinidir, aklı korumayı ve akıllı davranmayı ister ki insan olmanın, Müslüman olmanın, kendini ve Rabbini bilmenin tek yolu aklı kullanmaktır. İslamın bütün şart ve farzlarında, sorumlu tutulacak insan özelliği aranırken, birinci maddede hep akıllı olup olmadığına bakılır. Çünkü aklı olmayanın dini ve aklı olmayanın sorumluluğu olamaz.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanoğlu kazandığı ve kaybettiği tüm değerlerini aklını kullanarak yerine getirir. Yapılan işlerde kazanmaya yönlendiren akıl, kaybetmeyi göze alan yine akıldır. İyi işleri kabul edip kurtuluşa götüren akıl, kötülüğü tercih edip saplantıya sürükleyen yine aynı aklın tercihidir.

İnsan, ............................

Yüce Allah aklı zayi eden ve aklı kullanmayı engelleyen her davranışı yasaklamıştır. Yüce Allah insana, kendisini bilsin, tanısın diye akıl vermiştir. Bazı insanlar bu aklı tersten kullanarak yaratıcısını ve yaratılış gayesini unutur.

Allah güzel nimetler yaratır güzelce istifade edilsin diye, insan ise, bu güzel nimetlerden çirkin ürünler meydana getirir.

Değerli Müslümanlar!

Allah faydalı işlerde kullanalım diye birçok bitki yaratmıştır; ancak insanlar o bitkilerden uyuşturucu maddeler yaparak yine insanları zehirlemektedirler. İşte bu zehir günümüzde masum yavrularımızı ve gençlerimizi kucağına alıp kendisine kurban etmektedir.

Günümüz dünyasında kirli ...................

Dünyada insanın akli melekesini uyuşturan birçok etken vardır. Hırs, bencillik, nefse kölelik gibi hastalıklar önce aklı uyuşturur. Akıl uyuşunca, insan önce kendine zarar verir ve sonra da başkalarına zarar veren makine haline gelir.

Akla ve insana zarar verici malzeme üretenler, bazı insanların beyinsizliğinden istifade ederek.....................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
eVRENSEL hUTBELER
www.ortakaya.net

  

 

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret322147
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN