• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

 KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
VE AKLI KORUMA

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَاَنْفِقُوا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِ وَاَحْسِنُوا اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُحْسِن۪ينَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿كُلُّ مُسْكِرٍ خَمْرٌ وَكُلُّ مُسْكِرٍ حَرَامٌ﴾.[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Müslümanlar!

İnsanı ve insani melekeleri ön plana alan yüce dinimiz insanoğluna bahşedilmiş en büyük nimet olan aklı korumayı temel esas olarak kabul eder. Çünkü diğer canlılardan ayırıp insanı insan eden en önemli özellik akıl sahibi olmasıdır.

Bu akıl, korunduğu ve gereği gibi kullanıldığında insanoğlu ala-i illiyyuna yükselir ki varlık âleminin en üst seviyesine çıkar. Aklını kullanmayan veya gereksiz işlerde aklını köreltenler ise esfel-i safilinde yani varlık âleminin en alt sınırında yerlerini alırlar.

Dinimiz akıl dinidir, aklı korumayı ve akıllı davranmayı ister ki insan olmanın, Müslüman olmanın, kendini ve Rabbini bilmenin tek yolu aklı kullanmaktır. İslâm’ın bütün şart ve farzlarında, sorumlu tutulacak insan özelliği aranırken, birinci maddede hep akıllı olup olmadığına bakılır. Çünkü aklı olmayanın dini vazifesi ve sorumluluğu olamaz.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanoğlu kazandığı ve kaybettiği tüm değerlerini aklını kullanarak yerine getirir. Yapılan işlerde kazanmaya yönlendiren akıl, kaybetmeyi göze alan yine akıldır. İyi işleri kabul edip kurtuluşa götüren akıl, kötülüğü tercih edip saplantıya sürükleyen yine aynı aklın tercihidir.

İnsanoğlu, aklıyla kabul edeceği unsurları başka bir açıdan baktığında yine aklıyla inkâr eder.

İşte üzerinde duracağımız tüm mesele insanoğluna bahşedilen en kıymetli cevher olan akla ve akıllı davranışlara ne kadar sahip çıktığımızdır.

Yüce Allah aklı zayi eden ve aklı kullanmayı engelleyen her davranışı yasaklamıştır. Yüce Allah insanoğluna, kendisini bilsin, tanısın diye akıl vermiştir. Bazı insanlar bu aklı tersten kullanarak yaratıcısını ve yaratılış gayesini unuturlar.

Allah güzel nimetler yaratır güzelce istifade edilsin diye. İnsan ise, bu güzel nimetlerden çirkin ürünler meydana getirir.

Değerli Müslümanlar!

Allah faydalı işlerde kullanalım diye birçok bitki yaratmıştır; ancak insanlar o bitkilerden uyuşturucu ve sarhoş edici ürünler yaparak yine insanları zehirlemektedirler. İşte bu zehir günümüzde masum yavrularımızı ve gençlerimizi kucağına alıp kendisine kurban etmektedir.

Günümüz dünyasında kirli yollardan para kazanmak isteyen ruhu kirli insanlar, maddi ve manevi yönden insanları uyuşturarak ve de uyuşturucuya alıştırarak önce beyinlerini sonra bedenlerini uyuşturup insanlık üzerinde kirli oyunlar oynamaktadırlar.

Değerli Dostlar!

Dünyada insanın akli melekesini uyuşturan birçok etken vardır. Hırs, bencillik, şehvet ve nefse kölelik gibi hastalıklar önce aklı uyuşturur. Akıl uyuşunca, insan önce kendine zarar verir ve sonra da başkalarına zarar veren makine haline gelir.

Akla ve insana zarar verici malzeme üretenler, bazı insanların beyinsizliğinden istifade ederek onları kullanıp istedikleri gibi sömürebilmektedirler.

Dikkatinizi çekerim ki; neslimiz üzerinde de çok ciddi ve çok kirli oyunlar oynanmaktadır.

Henüz bebek yaşındaki çocuklarımız televizyonun çirkin amaçlı çizgi filmleriyle uyuşturulmaktadır. Bunların biraz büyükleri bilgisayar oyunlarıyla uyuşturulmaktadır. Bilgisayarı "çocuklarım bir şeyler öğrensinler" diye aldıklarını düşünenler, bunların oyun kölesi olduklarını neden göremiyorlar?

Gençliğe adım atanlar karşı cinsten arkadaş bulma ve aşk yaşama hevesleriyle uyuşturulmaktadır. Neticede en verimli çağlarını yaşayan gençlerimiz beyhude davranışlarla akılları bir karış havada yaşamaktadırlar.

Evde hanımlar televizyon dizileriyle uyuşturulmaktadır. Dizilerle uyuşan kadın; evini, çocuklarını, kocasını bilmez ve ilgilenmez hale gelmektedir.

Beylerimiz felekten gün çalma peşinde, ya masa oyunlarıyla yâda tiryakisi oldukları alışkanlıklarıyla uyuşturulmaktadırlar.

Gelin görün ki iradesi zayıf olanların teneffüs ettiği bir ortamda verimlilik düşmekte, düşünce zayıflamakta, toplum ve aile yapısının temel taşları sallanmaktadır.

Değerli Kardeşlerim!

Dünya gün geçtikçe küçülüyor. Penceremizden mahallemizi gördüğümüz gibi artık ekranlarımızdan dünyanın öbür ucunu da görebiliyoruz. Gördüğümüz her olay hayatımıza yansımaktadır. Her gün bir şeylerimiz değişiyor ve biz bunun farkına varıyoruz.

Uyuşuk beyinlerin çektiği kokain, içtiği içki, kullandığı esrar ve eroin, cebinde taşıdığı uyuşturucu ilaçlar bizden ve neslimizden çok uzakta değildir. Bütün kötü alışkanlıklar bir bakış ve bir hevesle başlayıp gizli gizli büyüyebilmektedir.

Arkadaş özentisiyle çekilen bir nefes duman ömür boyu sigara bağımlısı haline getirebilmektedir. Kötü arkadaşların kandırmasıyla alınan ufacık bir uyuşturucu madde bu özentiye kurban gidenlerin sayısını artırmakta ve birçok masumu ömür boyu bağımlı hale getirebilmektedir.

Anlayacağımız şu ki; her şey küçücük adımlarla başlamakta ve bir ömür boyu yakayı bırakmamaktadır. Bu tür maddelere bağımlı olanlar istediklerini bulabilmek için gasp, hırsızlık ve adam öldürme gibi işleri yapmaktan çekinmeyerek hem kendilerine hem de topluma zarar vermektedirler…

Değerli Mü'minler!

Aklı giderip insanın iradesini zayıf düşüren her şey haramdır. Uyuşturucu, içki, kumar gibi alışkanlıklar insanı dininden uzaklaştırarak tehlikelerin içine yuvarlar.

Bu sebeple yüce Rabbimiz bu tür saplantılara düşmememiz için şöyle buyurmaktadır: "Allah yolunda sarf edin, kendinizi kendi elinizle tehlikeye atmayın, işlerinizi iyi yapın. Şüphesiz Allah iyi iş yapanları sever."[3]

Peygamberimiz (s.a.v) de: "Sarhoşluk veren her şey içki hükmündedir ve her sarhoşluk veren her şey haramdır"[4]buyurarak, aklı kullanmaktan çıkarıp insanı yaratılış gayesinin dışına çeken davranışların haram olduğunu bildirmektedir.

Değerli Kardeşlerim!

Eğer kendimize akıllıyız diyorsak insanlığa savaş açanlara insanca savaş açalım. Kendi ellerimizle kendimizi ve neslimizi tehlikeye atmayalım. Küçücük bir başlangıcın büyük bir tiryakiliğe yol açabileceğini unutmayalım. Alacağımız ilk yudumun, çekeceğimiz ilk nefesin ömür boyu kölesi olmak istemiyorsak; bu tür saplantısı olan kimselerden uzak durmalı, çocuk ve gençlerimizin arkadaş çevrelerini ve zaman geçirdikleri alanları çok iyi gözlemlemeliyiz.

Unutmayalım ki; taşıdığımız bu can uyuşturulmak için değil; diri tutulmak için bize emaneten verilmiştir.

Yüce Rabbimiz bizleri bilerek veya bilmeyerek düşülebilecek her türlü tuzaklardan, çirkin huylardan ve kötü alışkanlıklardan muhafaza eylesin. Âmin

[1]           Bakara Suresi: 195

[2]           Buhari, Edeb 80

[3]           Bakara, 195

[4]           Buhari, Edeb 80


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN