• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

RİAYET Mİ İHANET Mİ?

                    EMANETE RİAYET Mİ İHANET Mİ?

Kelime olarak emanet; korunması için birilerine bırakılan maddi ve manevi haklardır.

Dinimizde ise; Allah-û Tealâ’nın, biz insanlara ulaştırdığı bütün teklifler, sorumlu olduğumuz işler ve yapmamız gereken kulluk görevleri emanetin konusunu teşkil eder.

Emanet; yaratılanların, yaratıcıdan aldıkları her tür değerlerdir. Canımız emanet, malımız emanet ve tasarrufunda bulunduğumuz her şey birer emanettir.

Emanet; Allah’ın yeryüzündeki halifeliği ve Mü’minlerin en büyük özelliğidir. Hem peygamberlerin hem de Mü’minlerin asli sıfatlarındandır.

Allah-û Tealâ; Mü’minlerin özelliklerini sayarken: “Mü’min-ler, emanetlerini gözeten ve sözlerini yerine getirenlerdir” [3] buyurmaktadır.

Böylelikle, Mü’minliği emanete, emaneti de Mü’minliğe bağlayarak; bu iki unsuru birbirinden ayrılmaz kılmıştır. Yani insan emanet şuurunu kaybedince imanını, imanını kaybedince de eminlik sıfatını kaybetmiş oluyor.   

 Bir hadis-i şerifinde peygamberimiz (s.a.v): “Agâh olun (uyanık olun) ki; emanet (e riayet)i olmayanın imanı yoktur, sözünde durmayanın da dini yoktur” buyurmaktadır. [4]

Cenab-ı Zülcelâl Hazretleri toplumsal huzurumuz için Kur'an-ı Kerim’inde şöyle buyurur:

“Allah size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” [5]  

Muhterem cemaat!

İnsanlığın huzur ve selâmeti için, emanetlerin ehline verilmesi gerekirken; günümüzün sözde çağdaş dünyası, emaneti ehlinden alarak; kurdu kuzuya çoban yapmış, rüşvet ve torpillerle ehil olmayanlara görev vermiştir.

Namus, ahlâk, din, adalet, asayiş ve yönetim; ehliyetsiz, emanetsiz, sorumsuz ve Allah korkusu taşımayanların tekeline geçince, dünyada terör türemiş ve insanlığın huzuru kaybolmuştur.

Efendimiz (s.a.v.), emaneti ve emanet bilincini ibadetin önüne alarak buyurmuştur ki: “Kendisinde üç (kötü) şey bulunan kişi, namaz da kılsa, oruç da tutsa, Müslüman olduğunu zannetse de münafıktır. (bunlar) Yalan söyleyen, söz verdiğinde sözünü tutmayan (ve) kendisine bir şey emanet edildiğinde emanete hıyanet eden (lerdir).[6]

Kıymetli kardeşlerim!

Dünyada ...................

Toplumun güçsüz ve zayıf kesimleri; güçlü ve iktidar sahiplerine emanettir. Eğer güçlüler güçsüzleri ezerlerse emanete ihanet etmiş olurlar!

Kadınlar ve çocuklar erkeklere emanettir. Kadınların namuslarını korumak ve çocukları İslâm ahlâkı üzere yetiştirmek emanetin gereği; iffet ve ahlâktan uzak bir neslin yetişmesine göz yummak ise insanın.............................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1] Nisa Suresi: 58

[2] Ahmed ibn-i Hanbel; Müsned:4/271 - Ruhu’l Furkan : 5/255

[3]  Mu’minun suresi: 8

[4]  Ahmed ibn-i Hanbel; Müsned: 4/271                                                  

[5]  Nisa Suresi: 58

[6]  Müslim: İman 25 no 59. 1/78

[7]  Ruhu’l Furkan: 5/256 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret322158
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN