• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

NE YAPIYORUZ?

NE YAPIYORUZ?

 Yaratılmış her şey bir kurala bağlı olarak hareket eder. İçtiğimiz su, moleküllere; insan yapısı, hücrelere; ampul, elektriğe; elektrik, santrale; santral, suya; su, yağmura; yağmur ise buluta bağlıdır. Ancak, bütün bunların da oluşması, her şeyin yerli yerinde, zamanında ve yeterli miktarlarda bir araya gelebilmeleriyle mümkündür.

Tüm idealler, davalar, hedefe varmalar hep aynı sistemin çocuklarıdır.

Hangi ideal, hangi dava ve hangi iş olursa olsun, uğruna can mal ve emek harcanmışsa, o iş başarıya ulaşmış ve verilen emekler kadar semeresi (meyvesi) alınmıştır.

Dikkat edin! Dünyadaki bütün sistemler öyle. Uğruna bir şeyler feda edilmeyince zayıflamaya yok olmaya mahkûm oluyor. Ne zaman ki bir istek uğruna, canlar, mallar ve emekler harcanmış ise; o iş yeniden hayat bulmaya, yükselmeye, ilerlemeye ve dirilmeye başlamıştır.

Bu kurallar, insanların iradeleriyle yaptıkları her iş için geçerlidir.

Tarlada ziraatımız, dükkânda ticaretimiz, insanlarla diyaloğumuz, cebimizdeki para, yüreğimizdeki iman hep bu kural ve gayretle hayat bulur.

 Kıymetli cemaat!

Sözümüzü yüceler yücesi Allah'ın, bize seçip gönderdiği ve her yönüyle kusursuz olan dinimize getiriyoruz. Bu dinle istediğimiz noktaya ulaşmak istiyorsak, bir geminin tayfaları gibi çalışmalı, selâmete götüren İslâm gemisinde, gerçek selâmetin gerçek yolcuları olmalıyız.

Bu dünyada ..............................

Sevdiğimiz kimselerin başına bir musibet gelse, canımızla malımızla o musibetten kurtulmaya ve kurtarmaya çalışırız.

“Bağımıza bahçemize bir hastalık düşse mühendislerin, hayvanlarımıza bir hastalık dokunsa, baytarların peşini bırakmayız. Bize veya bir sevdiğimize hastalık bulaşsa, doktor doktor gezer çare ararız. Dünyalık bir işimizi yaptıracağımızda, en iyi ustaları arar dururuz. Üstümüzdeki gömleğin en iyisinin olmasını ister, iyi bir çorap alabilmek için dahi vitrin vitrin gezeriz. Bir araba alabilmek için yemez içmez çalışır, işlerimizde iyi sonuçlara ulaşmak gayesiyle her çareye başvururuz.”

 Kıymetli kardeşlerim!

Dünya için dünyada her işi yapıyoruz. Allah için biraz düşünelim! Biz Müslümanlara emanet edilmiş olan İslâm için ne yapıyoruz?

Renkli ekranlarda her an ve her saniye toplumsal ahlâkımızla dalga geçiliyor. Ne yapıyoruz?

Basın-Yayın organlarında her zaman, zinanın, içkinin, kumarın, faizin ve fuhşiyatın çeşit çeşit reklâmları yapılıyor. Ne Yapıyoruz?

Batılın sinsi güçleri bizim dini, içtimai, ahlâki ve toplumsal değerlerimize her zaman hançer batırıyor. Ne Yapıyoruz?

Çoluk çocuğumuz, artık batı kültürüyle yetiştiriliyor. Ne yapıyoruz?

......................

Üzerimizdeki vazifeyi hatırlayalım. Hiç değilse, bu yangından kurtarabileceklerimize el atalım. Kendimizi, çoluk çocuğumuzu ve kurtarabileceklerimizi kurtaralım. Yangında ilk kurtarılacak! "Kırmızı (Y)" işaretini, imanımızın üzerine koyalım. İmanı koruma ve yaşama konusunda........................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1] Muhammed Suresi: 7

[2] Sahih-i Buhari: 14/6364 (Sevininiz ve sizi sevindirecek nimetleri ümit ediniz)

[3]  Hucurat Suresi: 10

[4]  Muhammed Suresi: 7

[5]  Tevbe Suresi : 24

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret322157
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN