• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

CAMİ VE CEMAAT ŞUURU

CAMİ VE CEMAAT ŞUURU

İLE İLGİLİ HUTBE

  

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللهِ عَلَيْكُمْ[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿لاَ يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتّى يُحِبَّ لِأَخِيهِ ماَ يُحِبُّ لِنَفْسِهِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Müslümanlar!

Bu haftaki hutbemizin mevzuu cami ve cemaat şuuru ile ilgilidir. Cami toplayan; cemaat ise bir inanç bir gaye ve bir fikir altında toplanmış kimseler manasına gelmektedir.

Yüce Rabbimiz biz Müslümanlara, cemaat ruhunu oluşturmamız için:

"Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâma) sımsıkı sarılın, parçalanıp ayrılmayın. Ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün..." [3]Buyurur. Peygamberimiz de:

"Cemaat rahmettir, tefrika ise azaptır."[4] "Allah'ın eli cemaatle beraberdir"[5] buyurarak, İslâm dininin bir toplum dini olduğunu ve Müslümanların bu dini aynı gayeyle, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yaşamaları gerektiğini tarif etmiştir.

Ancak ne var ki, köhne dünyanın yıkıcı insanları ayrı ayrı fikirler taşıdıkları için, sömürücü güçler Müslümanlar arasına tefrika (bölücülük) sokmaya çalışmakta, Müslümanı Müslümanla karşı karşıya getirmek için, menfaat noktaları meydana getirmektedirler. Bu tuzaklara düşen Müslümanlar ise kendilerinden başka İslâmi cemaatleri kötülemekte, İslâmın birlik ve beraberlik mesajlarına sırt çevirmektedirler.

Bugünün İslâm dünyası, birlik ve beraberlik içinde değilse Kur'an'ın ve hadislerin bu birlik mesajlarına kulak vermediklerindendir.

Bu durumu iyi değerlendiren ve koz olarak kullanan İslâm düşmanları, zaafiyete düşmüş İslâm ülkeleri arasında böylelikle kendi hâkimiyetlerini kolay bir şekilde kurabilmektedirler.

Küfür politikası; "Böl, parçala, yut" sistemiyle, Müslümanlar arasına tefrika sokarak, Müslümanları bölme, İslâm cemaatini parçalama ve parçaladıklarını yutarak sindirme operasyonları düzenlemektedirler...

Kıymetli Cemaat!

Bunlara alet olmamak için, bu duruma dikkatinizi çeker ve sizlere şu ayeti kerimeyi hatırlatırım. "İNNEMEL MÜ'MİNUNE İHVETÜN", "MÜ'MİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER."[6]

Hadisi şerifte ise: "Müslüman Müslümanın kardeşidir, böylelikle bütün Müslümanlar kardeştirler"[7] buyurulmaktadır.

Bu ayet ve hadislere iman eden Mü’minler, dost ve düşmanlarını iyi tanıyacak, taassubi milliyetçiliği, aşiretçiliği, particiliği ve menfaatçılığı bir kenara bırakıp; İslâm birliğine ve cemaat şuuruna sahip çıkacaktır.

Müslüman, Müslümanı sevecek, koruyacak ve destekleyecektir... Müslüman, Müslümanı menfaatine değiştirmeyecek, kendisi için istediğini, başkaları için de isteyecek; kendisine yapılmasını istemediğini bir başkasına da yapmayacaktır.

Bu Kur'ani anlayışa kulak veren Mü’minler, şu ayet-i celileye göre hayatlarını tanzim edeceklerdir:

"…İyilik etmek ve fenalıktan sakınmak konusunda birbirinizle yardımlaşın; günah işlemek ve haddi aşmak üzere yardımlaşmayın."[8]

Kıymetli Kardeşlerim!

Peygamberimiz (s.a.v.)'in: "Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için de istemedikçe iman etmiş olmazsınız."[9] "Allah'a yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek iman etmiş olmazsınız"[10] sözlerine gerçekçi ve samimi olarak yaklaşalım. Müslümanları İslâm için, İslâm’ı da Müslümanlar için sevelim.

Dünyanın aldatıcı ve sahte menfaatine kanarak İslâm kardeşliğini ortadan kaldırmayalım. Dünyanın öbür ucundaki bir Müslümanın "Mü'minler ancak kardeştirler" [11] ilkesine bağlı kalarak kardeşimiz olduğunu bilelim ve bu kardeşliği ayakta tutmak için maddi ve manevi güçlerimizi seferber edelim.

Allah-û Teâlâ’dan, yeryüzünde yaşayan tüm Müslümanlara birlik ve beraberlik duygusu ve İslâmi cemaat şuuru vermesini niyaz ederim...

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ... 

 

[1]           Al-i İmran Suresi: 103

[2]           Sahih-i Buhari: Hadis No. 13

[3]           Al-i İmran Suresi: 103

[4]           İbn-i Hanbel 4/145

[5]           Tirmizi, Fiten 7

[6]           Hucurat Suresi: 10

[7]           Veda hutbesinden.

[8]           Maide Suresi: 2

[9]           Sahih-i Buhari: Hadis No. 13

[10]         Riyazü's Sâlihin Tercemesi: S. 307 Hadis No: 378

[11]         Hucurat Suresi: 10


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret332982
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN