• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

CAMİ VE CEMAAT ŞUURU

CAMİ VE CEMAAT ŞUURU

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

 Bu haftaki hutbemizin mevzuu cami ve cemaat şuuru ile ilgilidir. Cami; toplayan, cemaat ise; bir inanç bir gaye ve bir fikir altında toplanmış kimseler manasına gelmektedir.

Yüce Rabbimiz biz Müslümanlara, cemaat ruhunu oluştur-mamız için:

"Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâma) sımsıkı sarılın, parçalanıp ayrılmayın. Ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün..." [3] buyurur.  Peygamberimiz de:

 "Cemaat rahmettir, tefrika ise azaptır." [4]  "Allah'ın eli cemaatle beraberdir" [5]  buyurarak, İslâm dininin bir toplum dini olduğunu ve Müslümanların bu dini aynı gayeyle, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yaşamaları gerektiğini tarif etmiştir.

Ancak ne var ki, köhne dünyanın yıkıcı insanları ayrı ayrı fikirler taşıdıkları için, sömürücü güçler Müslümanlar arasına tefrika (bölücülük) sokmaya çalışmakta, Müslümanı Müslümanla karşı karşıya getirmek için, menfaat odakları meydana getirmektedirler. Bu tuzaklara düşen Müslümanlar ise kendilerinden başka İslâmi cemaatleri kötülemekte, İslâmın birlik ve beraberlik mesajlarına sırt çevirmektedirler.

Bugünün İslâm dünyası, birlik ve beraberlik içinde değilse Kur’an’ın ve hadislerin bu birlik mesajlarına kulak vermediklerindendir.

Bu durumu iyi değerlendiren ve koz olarak kullanan İslâm düşmanları, zaafiyete düşmüş İslam ülkeleri arasında böylelikle kendi hâkimiyetlerini kolay bir şekilde kurabilmektedirler.

Küfür politikası; "Böl, parçala, yut" sistemiyle, Müslümanlar arasına tefrika sokarak, Müslümanları bölme, İslâm cemaatini parçalama ve parçaladıklarını yutarak sindirme operasyonları düzenlemektedirler...

Kıymetli cemaat!

Bunlara alet olmamak için, bu duruma dikkatinizi çeker ve sizlere şu ayeti kerimeyi hatırlatırım. "İNNEMEL MÜ'MİNUNE İHVETÜN",  "Mü'minler ancak kardeştirler." [6]

Hadisi şerifte ise ............................  

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

 Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1] Al-i İmran Suresi: 103

[2] Sahih-i Buhari : Hadis No. 13

[3]  Al-i İmran. 103

[4]  İbn-i Hanbel 4/145

[5]  Tirmizi, Fiten 7

[6]  Hucurat Suresi: 10

[7]  Veda hutbesinden.

[8]  Maide Suresi: 2

[9]  Sahih-i Buhari : Hadis No. 13

[10]  Riyazü’s Sâlihin Tercemesi: S. 307 Hadis No: 378

[11]  Hucurat Suresi: 10

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret322159
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN