• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KUR’AN VE GÜNÜMÜZ

 

 KUR’AN VE GÜNÜMÜZ

Allah (cc) şöyle buyurmaktadır:

"Elif Lâm Mim Sad. Sana bir kitap (Kur'an) indirildi. Onunla insanları uyarman ve Mü'minlere öğüt vermen için. Kalbine bir sıkıntı gelmesin." [3]

Evet, bu ayetten anlıyoruz ki; bu kitap insanlara uyarı ve Mü’minlere öğüt vermek için gönderildi.

Bu kitap, batıl inanç ve gelenekleri, kötü anlayış ve kötü alışkanlıkları ortadan kaldırma; toplumun alışılmış ve kalıplaşmış kötü kaidelerine karşı iyi davranışlar sergilemek için gönderildi.

Bu kitap; her halû kârda hakkı kesin olarak ortaya çıkarmak için gönderildi.

Bu kitap; Kelime-i tevhidin hâkimiyeti için gönderildi. 

Bu kitap; toplumsal huzur, toplumsal barış, düzen ve adalet için gönderildi.

Bu kitap; daha sayamayacağımız nice özellikleri ile insanlığa gerçek insanlığı öğretmek için gönderildi.

Dolayısıyla bu kitabın hükmü ve hâkimiyeti geçici olarak düşünülemez. İnsanlığın yoldan çıktığı her dönemde, insanları insanlıktan çıkaracak her şeyle mücadele eder.

Beşeriyet, zaman zaman irtica ve cehalete saplandıkça, Kur’an, gerçek medeniyeti hatırlatarak doğru yola çağırır ve tüm insanları uyararak kendisine uyanlara öğüt verir.

Peygamberimiz (s.a.v) Kur’an’ı tarif ederken: “…O, hak ile batılı ayırt eden bir ölçüdür… O, Allah’ın sağlam ipidir” [4] buyurmaktadır.

Kıymetli Müslümanlar!

Asrımıza baktığımızda; bazı toplumların eski cahiliye döneminden izler taşıdığını görüyoruz. Günümüzde işlenen günahlar, cahiliye döneminde işlenen günahları geçmiştir. Dolayısıyla asrımızda yeniden Kur’an’ın hâkimiyetine ciddi bir şekilde ihtiyaç duyulmaktadır.

Ancak ne var ki; Kur’an’ın hâkimiyetini sadece inananlar kabul eder. Çağdaş Ebu Cehil’ler, o gün olduğu gibi bu günde de Kur’an’ın hâkimiyetine karşı gelirler ve böylelikle insanlığın tarihiyle başlayan iman ve küfür mücadelesi sürekli olarak devam eder.

Değerli Mü’minler!

İnsanlık sadece kelime-i tevhidi söylemekle bir yere ulaşamaz. Ta ki; kâinatı yaratan yüce sultanın saltanatı tüm beşeriyetin hayatında benimseninceye kadar. Nitekim Allah (c.c.), kâinata hâkim olduğu kadar, kâinatın bir parçası olan insanın hayatına da hâkimdir.

Kaza ve kader ile insanın hayatına O hükmeder. Tayin ettiği nizam ve şeriatı ile insanların yazını, kışını, yağmurunu, suyunu hâsılı tüm tabiat dengelerini O düzenler.

Bunları bilen ve o güce boyun eğen insan, aklını kullanarak Allah’tan başkasına kulluk duygusuyla yanaşmaz. Ve kanunlarını, nizamlarını, değerlerini, inanç ve düşüncelerini direkt olarak Allah’tan alır.

İşte insanoğlu bunlardan herhangi birisinde hâkimiyet hakkını Allah’a layık görmeyip de başka varlıklara layık görürse; İslâm bu kimsenin yaptığını kabul etmez ve bu hareketin sahibini müşrik diye ilân eder.

Muhterem Cemaat!

İnsanlar, inanç yönünden tarih boyunca çeşitli fırkalara ayrılmıştır.

Bunlar:

.................................

Muhterem Kardeşlerim!

İnsanın, insan olduğu ortam, fikrin ve ruhun hür olduğu ortamdır. Kulun kula kulluk ettiği her yerde kan vardır, gözyaşı vardır, zulüm ve şirk vardır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, insan kendisine Allah tarafından verilen aklı kullanarak doğruları bulabilecek güçte yaratılmıştır. Buna, ne yaşadığı ortam ve ne de zaman olarak hiçbir şey engel olamaz. İnsanın İslâmdan uzak bir şekilde yaşamaya karşı mazereti kabul edilmemektedir. Eğer insanın............................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1]  A’raf Suresi: 1-2

[2]  Kütüb-i Sitte: 3/225  Hadis No: 412

[3]  A’raf Suresi: 1-2

[4]  Kütüb-i Sitte: 3/225  Hadis No: 412

[5]  A’raf Suresi: 3

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret322148
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN