• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

DÜNYA VE AHİRET DENGESİ

DÜNYA VE AHİRET DENGESİ İLE İLGİLİ HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وِمِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا اٰتِنَا ف۪ي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَف۪ي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿كُنْ ف۪ي الدُّنْياَ كَأَنَّكَ غَرِيبٌ أَوْ عاَبِرُ سَبِيلٍ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Kıymetli Müslümanlar!

Dünya; insanoğlunun imtihan edilmek üzere gönderildiği ve içinde geçici lezzetlerin bulunduğu geçici bir mekândır. Ahiret ise; bu dünya imtihanının sonunda, ebedi cennet veya cehennemle sonuçlanacak ölümsüz bir hayatın başlayacağı, ölümsüz bir yurttur.

Bu gerçeği Cenab-ı Hak Kasas Suresinin 60. ayetiyle onaylayarak şöyle buyurur:

"Size verilen herhangi bir şey, dünya hayatının bir geçimliği ve süsüdür. Allah katında olan ise daha iyi ve daha kalıcıdır. Aklınızı kullanmaz mısınız?" [3]

Nahl Suresinin 30. ayetinde ise: "(Allah'a karşı) Saygılı olanlara: 'Rabbiniz ne indirdi?' dendiğinde, 'iyilik' derler. Bu dünyada iyi davrananlara iyilik vardır. Ahiret yurdu ise daha iyidir. Allah'a saygılı olanların yurdu ne güzeldir." [4] Buyurur.

Böylelikle, dünya ve ahiret arasındaki bağlantıyı net bir şekilde açıklayarak, aklını kullananlara ölümsüz ve güzel bir hayatı işaret eder.

Bizi bizden daha çok seven Allah'ımız, ahiretin güzelliklerini işaret ederken, bizim bizden olan düşmanlarımız da şöyle derler:

"Bu dünyaya bir kere gelmişiz, onun için yiyin için ve eğlenmenize bakın!"

"Ahirette nasıl olsa yanacaksınız, bari bu dünyanızı cennet edin!"

"Cenneti sofulara bırakın! Cennette ne var ki? Cehennemde dansözler ve çıplaklarla eğlenir, gününüzü gün edersiniz!"

İşte Kıymetli Kardeşler!

Cehenneme bilet kesenler, sinsi ve aldatıcı yollarla insanların önüne geçerek, ilâhi gerçeklerle aralarında perde olmaya çalışırlar.

Şeytanla iş yapanların görevleri; ilâhi gerçeklerle aramıza perde olmak, bizim görevimiz ise; o perdeleri aralayarak ilâhi gerçeklere sahip çıkmaktır.

Çünkü yüce Allah'ın Muhammed Suresinde buyurduğu gibi: "Dünya hayatı ancak bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Eğer iman eder kötülükten sakınırsanız, Allah size mükâfatınızı verir ve sizden bütün mallarınızı harcamanızı da istemez." [5]

Muhterem Mü'minler!

Ayet mealinden de anladığımız gibi, her an dünya ve ahiret dengesini bozacak şeylerle karşı karşıya geliyoruz. Bazen dünyaya çok dalıp ahireti unutuyoruz. Bazen de ahirete çok dalıp dünyayı unutuyoruz.

Oysa dünyada, dünyanın lezzetini almadan yaşanmaz. Ancak bu lezzetler Allah'ın belirlediği kurallara uygun olmalıdır. Böylelikle hem dünyanın lezzetini ve hem de Allah'ın rızasını kazanmış oluruz. Bunu tek taraflı düşünürsek, ahiretin kalıcı nimetlerini kaybedebiliriz.

Bir horoz, bir tane inci bulmuş, buna bir avuç buğday vererek inciyi elinden almışlar. Çocuğun biri, bir elmas parçası bulmuş, o çocuğa bir tane şeker vererek elinden elması almışlar.

İşte aldatıcı dünya menfaati; buğday kadar doyurucu, şeker kadar tatlıdır maalesef. Ama aldanmayanlar, tabiri caizse tonlarca buğday, tonlarca şeker değerindeki sermayelerini korumuş ebedi saadete kavuşmuş olurlar.

Değerli Mü'minler!

Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: "Sen dünyada bir garip veya bir yolcu gibi ol." [6]

Bu hadis-i şerife iman ederek, nasıl hesap vermek istiyorsak öyle yaşayalım. Dünyada kalacağımız kadar dünyaya; ahirette kalacağımız kadar da ahirete değer verelim.

Sizleri göklerin ve yerin hükümranı olan Allah'a emanet ediyor, dünya ve ahiret saadeti diliyorum.

Yüce Rabbimiz, biz kullarını hidayetten ve doğru yoldan ayırmasın. Dünyanın basit ve aldatıcı lezzetlerine kanıp da ahiretin kalıcı nimetlerini kaybeden kullarından eylemesin. Dünya ve ahiret dengesini kusursuz bir şekilde kurmamızı, dost ve düşmanlarımızı tanımamızı nasip eylesin.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Bakara Suresi: 201

[2]           Kütüb-i Sitte: 2/471

[3]           Kasas Suresi: 60

[4]           Nahl Suresi: 30

[5]           Muhammed Suresi: 36

[6]           Kütüb-i Sitte: 2/471


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN