• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KUR’AN’DA KÂFİR

KUR'AN'DA KÂFİR KONULU HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿يَا أَيُّهَا الَّذي۪نَ اٰمَنُوا إِنْ تُطِيعُوا الَّذي۪نَ كَفَرُوا يَرُدُّوكُمْ عَلٰى أَعْقَابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿اَلْكُفْرُ مِلَّةٌ وَاحِدَةٌ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Kıymetli Müslümanlar!

Sözlükler; İslâm'ı inkâr eden, nimete nankörlük eden ve imanı olmayan kimseleri kâfir diye tanımlar.

Günümüzde; İslâma ve Müslümanlara düşman olanların, Allah'ın verdiği nimetlerle Allah'a karşı gelenlerin, azgınlıklarıyla dünyayı fesada boğanların, Mü'minleri kabul ve tahammül etmeyenlerin sayısı azımsanmayacak derecede çoktur maalesef.

Yeryüzünde; kim hangi dinde, hangi mezhepte, hangi fikir ve meşrepte olursa olsun, bir insana Müslüman olduğu için zulmediyor, canına, malına, onuruna ve hürriyetine kastediyorsa, o kimse zalimler ve inkârcılar sınıfına girer.

İslâm'ın emir ve nehiylerini sevmeyenler, Müslümanlara savaş açanlar, kinlerini ve silahlarını Müslümanların üzerine çevirenler, kâfirler topluluğunu oluştururlar.

Kıymetli Mü'minler!

Kâfirleri ve zalimleri, Kur'an-ı Kerim'in tarifiyle şöyle biraz tanıyalım. Yüce Allah (c.c.) Bakara Suresinin 114. ayetinde şöyle buyurur:

"Allah'ın mescitlerinde O'nun isminin anılmasını yasaklayandan ve onların harap olmasına çalışan kimseden daha zalim kim olabilir?"[3] Bu ayet, Mescid-i Aksa ve diğer dünya çapındaki camilerden, Müslümanları mahrum edenleri ifade eder.

Al-i İmran Suresinde ise: "Küfredenler var ya! Onlara ne malları, ne evlatları, Allah'tan (gelecek azaba karşı) bir fayda vermeyecektir. Ve işte onlar cehennemin çırasıdırlar." [4]

“(Ya Muhammed) O küfredenlere de ki: ‘Siz yakında mağlup edilecek ve toplanıp cehenneme sürüleceksiniz’ o ne kötü bir döşektir!” [5]

"Küfredenler var ya! Onların ne malları ne evlatları kendilerini Allah'tan asla kurtaracak değildir. Ve onlar cehennem halkıdır. Onlar orada ebedi kalacaklardır."[6]

"Ey iman edenler! Kendi (dindaş)larınızdan başkasını dost edinmeyin. Size fesat çıkarmakta kusur etmezler. Sarpa sarmanızı isterler. Kinleri ağızlarından taşmaktadır. Kalplerinin gizledikleri ise daha büyüktür. Akıl ederseniz biz size ayetleri açıkladık."[7]

" Ha sizler öyle kimselersiniz ki onları seversiniz, hâlbuki onlar sizi sevmezler..."[8]

"Ey iman edenler! Eğer kâfirlere itaat edecek olursanız, sizi topuklarınız üstünde gerisin geriye (küfre) çevirirler de ziyan edenlerin haline düşersiniz."[9]

Enfâl Suresinin 36. ayetinde ise: "Şüphe yok küfredenler mallarını Allah yolundan men etmek için sarf ederler. Onları yine sarf edecekler, ama sonra bu, kendilerine yürek acısı olacak, nihayet mağlup edileceklerdir. Küfredenler toplanıp cehenneme götürüleceklerdir."[10]

İşte Kıymetli Müslümanlar!

Kur'an'ı Kerim'in ışığında kâfirlerin özellik ve akıbetlerini tanıdıktan sonra, gözümüzü, dünyanın tarihi coğrafyasına çeviriyoruz.

Hz. Âdem henüz yaratılır yaratılmaz, daha tek başınayken, şeytanın kin ve nefret silahları Hz. Âdem’in üzerine çevrilmiştir. Ve cennet yurdundan şeytanın hile ve aldatmasıyla sürgün edilmiştir.

Tarihte nice nice peygamberler ve ümmetler, küfredenlerin saldırılarına uğramışlar, zulüm ve işkence görmüş, öz yurtlarından çıkartılmışlardır.

Hatta iki cihan serveri olan peygamberimiz (s.a.v.)'e bile düşman olmuşlar, siyasi ve ekonomik ambargo uygulamışlar, Mekke'den hicrete zorlamışlar ve âlemlerin efendisiyle savaşmışlardır.

İşte kâfirleri, müşrikleri, azgın ve sapıkları tanımak için, bu kadar açıklama sizlere yeterli gelecektir.

Bugünün İslâm ve Müslüman düşmanlığını yapanlar, o günlerin peygamber düşmanlığını yapanlarla aynı zihniyeti taşıyanlardır. İşte bu zihniyeti taşıyanlar, peygambere düşman olduğu kadar, onun ümmeti olan bizlere de düşmanlık yapmaktadırlar.

Kıymetli Mü'minler!

Dünyanın, damarları çatlamış kanayan topraklarını görüyorsunuz. Küfür, kendi yandaşlarını da yanlarına alarak, İslâm ve Müslümanlar aleyhine çalışmalar yapıyor, şeytanın emirlerini yerine getiriyor, her türlü imkânlarını birleştirerek birbirlerine destek oluyorlar.

Evet, onlar dünyayı fitneye boğmak için birbirlerine destek olurken, bizler de dünya barışı, insanlık huzuru ve İslâmbirliği için birbirimize sahip çıkalım. Birbirimizi sevelim, ayrı kalmayalım, acı ve sevinçlerimizi içten paylaşalım.

Yüce Mevlâ'mızdan diliyorum ki; biz Müslümanlara birlik, beraberlik ve dayanışma gücü nasip eylesin. İslâm ve Müslüman düşmanlığı yaparak dünyayı fitneye boğan, kan akıtıp kadeh kaldıranları da ıslahı mümkün ise ıslah eylesin; değil ise Kahhar ismi şerifinin hürmetine kahreylesin… Âmin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Al-i İmran Suresi: 149

[2]           Kütüb-i Sitte: 5/247

[3]           Bakara Suresi: 114

[4]           Al-i İmran Suresi: 10

[5]           Al-i İmran Suresi: 12

[6]           Al-i İmran Suresi: 116  

[7]           Al-i İmran Suresi: 118

[8]           Al-i İmran Suresi: 119

[9]           Al-i İmran Suresi: 149

[10]         Enfal Suresi: 36


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN