• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

EKONOMİ SINAVI

MADDE VE İMTİHAN

 İmtihan için geldiğimiz bu dünyada Yüce Rabbimiz karşılaştığımız birçok olayla bizleri imtihan etmektedir. Kimimizin nimetlerini artırarak imtihan eder; kimimizden de verdiklerini alarak imtihan eder. Varlık âleminde kimi insanlar Allah’ın verdiklerine kul olup Allah'ı unuturlar. Kimi insanlar da Allah'ın verdiklerini şükürle harcayarak kanaatlerini gösterirler.

Hiç şüphe yok ki insanların en büyük uğraşlarından birisi mal mülk ve paradır. Dolayısıyla imtihanın büyük dilimi de bu alanda gerçekleşmektedir.

Para ve şehvetle imtihan edilmek en zor imtihanlardandır. Nitekim şehvet ve dünyaya düşkünlük insanı insan olmaktan çıkarıp bir canavara dönüştürebilmektedir.

Her insanın bir zafiyet noktası vardır. İnsan nefsinde en zayıf nokta para ve şehvettir. Fakirlik imtihanında Allah'a şükretmesini bilen birçok insan; zenginlik imtihanında Allah'ı unutmuş, nefsine tabi olmuş ve imtihanı kaybetmiştir.

Kıymetli kardeşlerim!   

Parasal yönden imtihanı kazanabilmeniz için pek çok konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Önce, insanlarla parasal ilişkiye girdiğinizde paradan çok insana değer vermeniz gerekir. Çünkü parayı kazanmak kolay, insanı kazanmak ise zordur. Para için kaybettiğiniz bir insanı parayla geri almanız ...................................   

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

 

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net
(1) Bakara Suresi: 195
(2) Buhari: Zekât 18 – Müslim: Zekât 32
(3) Buhari: Zekât 18 – Müslim: Zekât 32

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret322152
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN