• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

FELÂKETLERİN SEBEPLERİ

FELÂKETLERİ ÇAĞIRAN
SEBEPLER

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿وَالَّذ۪ي نَفْس۪ي بِيَدِهِ لَتَأْمُرُنَّ بِالْمَعْرُوفِ، وَلَتَنْهَوُنَّ عَنِ الْمُنْكَرِ، أَوْ لَيُوشِكَنَّ اللّٰهُ أَنْ يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عِقَاباً مِنْهُ ثُمَّ تَدْعُونَهُ فَلاَ يُسْتَجاَبُ لَكُمْ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Mü'minler!

Hayr ve şerrin yaratıcısı olan, kullarına ceza ve mükâfatlar hazırlayan ve her şeyi kontrolünde bulunduran Allah'û Teâlâ, Bakara Suresinin 155. ayetinde şöyle buyurur:

"And olsun sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da canlardan mallardan ve mahsullerden eksiltmekle behemehâl imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele."[3]

Enfâl Suresinin 25. ayetinde ise:

"Aranızdan yalnız zalimlere erişmekle kalmayacak olan fitneden sakının. Allah'ın azabının şiddetli olduğunu bilin"[4] buyurarak, bizleri imtihan ettiğini ve O'nun buyruğundan çıkarsak, zalim mazlum ayrımı yapmadan, hepimize fitne ve azap göndereceğini ifade ederek, bizleri açık açık uyarıyor.

Kıymetli Mü'minler!

Unutmayalım ki; kullar azmadıkça Hak belâ göndermez. Hiç şüphesiz başımıza gelenler; ellerimiz, ayaklarımız, ağzımız, dilimiz ve diğer uzuvlarımızla işlediğimiz günahlar yüzündendir.

İşte, Allah'ın gazabını yoğurup, felâketini ve musibetlerini yeryüzüne çağıran sebeplerden sadece bir kaçını söylüyor, bunlardan kurtulma çarelerini düşünmeyi de sizlere bırakıyorum...

Allah'ın kesin olarak yasakladığı çizgileri aşarak; içki, kumar ve zina gibi toplumsal günahları, açık açık ve hiçbir kaygı duymaksızın işlemek Allah'ın gazabını çağırır.

Allah'ı unutup nefsin arzularına uyarak, heva ve heveslere bağlı duygularla hareket etmek Allah'ın azabını harekete geçirir.

Allah'ın emirlerine karşı çıkıp Allah'ı sümme hâşâ yalanlamak Allah'ın gazabına dokunur.

Allah'a, peygamberine, Allah'ın dinine, Kur'an'ına ve Allah'ın halis kullarına saygısızlık etmek felaketlere zemin hazırlar.

Allah'ın yerde ve gökte işine karışmak Allah'ın gazabını yoğurur.

Allah'ın kesin emirleriyle sabit olan, tesettür ve ibadet şekillerini yasaklamak Allah'ın merhametini o bölgeden kaldırmaya sebep olur.

Kulların hâkimiyetini, Allah'ın hâkimiyetine tercih ederek tabiatı ve maddeyi ilâh edinmek, Allah'ın gazap ordularını harekete geçirir.

Allah'ın azameti kibriyasına dokunacak işler yapmak insanları zelil duruma düşmeye hazırlar.

İnsanların kıyameti unutarak sadece dünyanın peşinde koşmaları ahiretin nimetlerini azaltır.

İnsanların şımarmaları ve nimetlere karşı nankörlük etmeleri yeryüzündeki bereketin kalkmasına sebep olur.

Erkek ve kadınların, mahrem yerlerini açığa vurarak; toplum içerisinde açık saçık olarak dolaşmaları yeryüzünde fitne ve fesat oluşturur.

İnsanların tövbesiz ve sorumsuz bir şekilde zevkle günah işlemeleri, yine insanların bu günah sonrasında kaldıramayacakları sonuçları doğurur.

İnsanların Allah'ın kitabı olan Kur'an-ı Kerim'in hükümlerini hiçe sayarak yaşamaları Allah'ın azabını ve gazabını tetikler.

Ferdi ve toplumsal hayat modelinde Kur'an'dan kesitlere yer verilmemesi, toplum yaşantısını çıkmazlara sürükler.

Dini eğitimleri hoş görmeyip, din hizmetleri veren sosyal hareketleri engellemek Allah'ın gazabına dokunur.

Kur'an'ı öğrenen ve öğretenleri baskı altına alıp da, şeytani hareketleri serbest bırakmak Allah'ın gazabını çağırır.

Allah'ın, beğenerek tamamladığı İslâm dinini değiştirmeye uğraşıp, yeryüzünde aslından uzak, yamalı bir din modeli oluşturmaya çalışmak; deprem, yangın, sel, fırtına, kıtlık, kuraklık gibi tabii afetlerle, Allah'ın azap ve gazabını harekete geçirir.

Hz. İsa (a.s.) konumuzla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: "Allah'ın gazabı her şeyden şiddetlidir, ondan cehennemler bile bizim gibi titrer." [5]

Kıymetli Mü'minler!

İşte böylelikle, İlâhi afet ve musibetlerin sebeplerinden bazılarını saymış oldum.

Bu musibetlerden kurtulmanın bir tek yolu varsa, o da Allah'ın kanunlarına muhalif işleri yapmamaktır.

İstesek de istemesek de, her şeyi idaresi altında bulunduran Allah'û Teâlâ’nın nizam dairesinde dönen bir dünyada yaşamak zorundayız. O halde, her mahlûkatın saygı duyduğu bu çerçeveye, bizler de saygıyla itaat etmeliyiz. Her şeyi insanın hatırına yaratan bu yüce kudretin karşısında, rükû ve secdelere kapanmalıyız.

Bu âlem içerisinde yapacağımız her hareket bir gün karşımızda, iyi veya kötü sonuçlar doğuracaktır. Mutlak surette iyileri iyi; kötüleri de kötü sonuçlar beklemektedir.

Rabbimiz Yunus süresinin 23. ayetinde mealen:

"Ey insanlar! Sizin zulmünüz ancak kendi aleyhinizedir. O kıymetsiz dünya hayatının menfaati gibi (süreksiz)dir. Sonra döner bize gelirsiniz. Biz de size bütün yaptıklarınızı haber veririz."[6]

Peygamberimiz (s.a.v.) ise: "Nefsimi kudretinin elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder kötülükten men edersiniz yahut Allah'û Teâlâ size azap gönderir. Allah'a (azabın kaldırılması için) yalvarırsınız, lâkin duanız kabul edilmez"[7] buyurarak bizleri uyarmaktadırlar.

Yüce Mevlâ'mız, kendisine inanan bütün insanlığı ve bütün mahlûkatı her türlü afet ve musibetlerden muhafaza eylesin. Görünür görünmez kaza ve belâlardan hıfzı emin eylesin. Biz Müslümanları azap ve gazabının her türünden korusun. Âmin.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Bakara Suresi: 155

[2]           Riyazü's Sâlihin: S.181

[3]           Bakara Suresi: 155

[4]           Enfal Suresi: 25

[5]           Şamil İslâm Ansiklopedisi: 3/33

[6]           Yunus Suresi: 23

[7]           Riyazü's Sâlihin: S.181


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN