• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

FELÂKETLERİN SEBEPLERİ

FELÂKETLERİ ÇAĞIRAN SEBEPLER

 Hayr ve şerrin yaratıcısı olan, kullarına ceza ve mükâfatlar hazırlayan ve her şeyi kontrolünde bulunduran Allah’û Tealâ, Bakara suresinin 155. ayetinde şöyle buyurur:

“And olsun sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da canlardan mallardan ve mahsullerden eksiltmekle behemehal imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele.”

Enfâl suresinin 25.  ayetinde ise: 

 “Aranızdan yalnız zalimlere erişmekle kalmayacak olan fitneden sakının. Allah’ın azabının şiddetli olduğunu bilin” buyurarak, bizleri imtihan ettiğini ve O’nun buyruğundan çıkarsak,  zalim mazlum ayrımı yapmadan hepimize fitne ve azap göndereceğini ifade ederek, bizleri açık açık uyarıyor.

Kıymetli Mü’minler!

Unutmayalım ki; kullar azmadıkça Hak belâ göndermez. Hiç şüphesiz başımıza gelenler; ellerimiz, ayaklarımız, ağzımız, dilimiz ve diğer uzuvlarımızla işlediğimiz günahlar yüzündendir.

İşte, Allah’ın gazabını yoğurup, felâketini ve müsibetlerini yeryüzüne çağıran sebeplerden sadece bir kaçını söylüyor, bunlardan kurtulma çarelerini düşünmeyi de sizlere bırakıyorum...

Allah’ın kesin olarak yasakladığı çizgileri aşarak; içki, kumar ve zina gibi toplumsal günahları, açık açık ve hiçbir kaygı duymaksızın işlemek Allah'ın gazabını çağırır.

Allah’ı unutup, nefsin arzularına uyarak, heva ve heveslere bağlı duygularla hareket etmek Allah'ın azabını harekete geçirir.

Allah’ın emirlerine karşı çıkıp, Allah’ı sümme hâşâ .........................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1]  Bakara Suresi: 155

[2]  Riyazü’s Sâlihin : S.181

[3]  Şamil İslâm Ansiklopedisi: 3/33

[4]  Riyazü’s Sâlihin : S.181

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret322148
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN