• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

HUZUR KAYNAĞI

İBADET HUZUR KAYNAĞIDIR KONULU HUTBE 

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ يَاۤ اَيُّهَا النَّاسُ اعْبُدُوا رَبَّكُمُ الَّذ۪ي خَلَقَكُمْ وَالَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿... وَكَانَ اَحَبَّ الدِّينِ إِلَيْهِ مَا دَاوَمَ صَاحِبُهُ عَلَيْهِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Müslümanlar!

Bizlere hayatı ve hayat kaynaklarını bahşeden yüce Rabbimiz dünya ve ahiret huzurunu elde edebilmemiz için biz kullarından peygamberleri ve kitapları aracılığıyla özel isteklerde bulunmuştur.

Bu isteklerinin en başında kendisini tanımamızı, kulluk ve ibadet etmemizi istemektedir. Bu çerçeve doğrultusunda kulluğun temeli olan ibadet, bütün hayatımızı çepeçevre kuşatan bir hayat modelidir.

Bu açıdan baktığımızda gerek bireysel ve gerekse toplumsal huzuru insan ancak insanca yaşamakta ve insanlığın gereğini yerine getirmekte bulacaktır.

Değerli Mü'minler!

Toplumsal huzur ve saygı elde edebilmemiz için biz kullarına yön veren yüce Rabbimiz: "Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz. Umulur ki, böylece korunmuş (Allah'ın azabından kendinizi kurtarmış) olursunuz."[3]Buyurmaktadır.

Rahman ve Rahim olan yüce Mevlâ'mız biz kullarına emrettiği ibadetleri yine bizlerin huzur ve selameti için istemektedir. Zira bizim namazımız, orucumuz, zekât ve her tür ibadetimiz Allah'a herhangi bir menfaat sağlamayacak, bilakis bizler bu ibadetlerle toplumsal ilerlemeyi ve toplumsal huzuru elde edeceğiz.

İbadet nefes alıp verdiğimiz her an iç içe yaşamamız gereken kulluk görevleridir. Hadis-i Şerifte ibadetin devamına dikkat çeken Peygamberimiz şöyle buyururlar: "Allah katında ibadetin en sevimli olanı, sahibinin üzerinde devam ettiğidir."[4]

Bizler; bu hadis gereğince ibadetlerimizde ne kadar samimi ve daimi olursak hayat bağlarımız o kadar sağlam olacak, bu oranda hem dünya ve hem de ahiret saadeti elde edeceğiz.

Kıymetli Müslümanlar!

Namazı kılın; iki namaz arasında geçen sürede namazdaymış gibi doğru muamele yapın. Orucu tutun; azgın nefislerinizi ıslah edin. Zekâtı verin; toplumsal kalkınmaya katkıda bulunun. Hacca gidin; dünyada yalnız olmadığınızı anlayın. İyilik yapın; size de iyilik yapılsın. Yaratıcınıza boyun eğip saygı gösterin ki iyilik ve huzur yolları üzerinize açılsın.

İşte genel olarak bu tür isteklerde bulunan yüce dinimiz bu görevleri yerine getirdiğimizde yine bize ve tüm insanlığa barış ve huzur yollarını açmış olmaktadır.

Bunun tersini düşündüğümüzde ibadet ve kulluktan uzak kalan insanların; ölçüsüz, doyumsuz ve tatminsiz olarak yaşadıklarını görürüz.

Temel ibadetleri yerine getirmeyen insanlar, inanç zaafiyetine düşmekte, bazen kendilerine bile şüpheyle bakmaktadırlar. Namazla Allah'a boyun eğmeyenlerin; dünyanın basit menfaatlerine boyun eğdiklerine, yardımlaşmadan uzak kalanların hırs ve bencilliklerine köle olduklarına şahit olur, bu durumun insanı mutsuz ve huzursuz bir hayata sürüklediğini görürüz.

Değerli Müslümanlar!

Maddi ve manevi sahada huzur bulmak isteyen her kul, yüce yaracının emrettiği ölçüde ibadetlerine sahip çıkacak inşaallah bu vesile ile bireysel ve toplumsal huzuru elde edecektir.

Yüce Mevlâ'mız cümlemize gönül huzuruyla ibadet etmemizi ve ibadetlerimizi ibadet bilinciyle yerine getirmemizi nasip eylesin.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Bakara Suresi: 21

[2]           Riyaz-üs Salihin, C.1, S.147, Hadis No: 153

[3]           Bakara Suresi: 21

[4]           Riyaz-üs Salihin, C.1, S.147, Hadis No: 153


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN