• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZULÜM 1

 

ZULÜM  İLE İLGİLİ HUTBE - 1 -

(Zalimler için yaşasın cehennem)

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالٰى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ وَلاَ تَرْكَنُوا إِلَى الَّذي۪نَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُم مِن دُونِ اللّٰهِ مِنْ أَوْلِيَاءَ ثُمَّ لاَ تُنْصَرُونَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿إِتَّقوُا الظُّلْمَ فَإِنَّ الظُّلْمَ ظُلُماَتٌ يَوْمَ الْقِياَمَةِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Mü'minler!

Allah'û Teâlâ, Hud Suresinin 113. ayetiyle biz Müslümanlara nasihatte bulunarak buyurur ki: "Sakın zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da)yardım göremezsiniz! [3]

Yaratıcımızın sakınmamızı istediği zulüm, Kur'an'ın en çok üzerin de durduğu kavramlardan biridir.

Zulüm; hak yemek, eziyet, işkence, adaletsizlik, baskı altında bırakmak, haddi aşmak, söz ve fiilde aşırı gitmek, karanlık ve azgınlık gibi manalara gelir.

İnsanoğlunun yaşadığı sosyal ortamlarda, her an ve her zaman zulümle karşılaşmak mümkündür.

Zulümden kurtulma reçeteleri yazan âlimlerimiz, zulmü üç temel başlık altında toplamışlardır.

Birincisi; İnsanın Allah'a karşı işlediği zulümdür ki bu da şirk ve küfürdür. Kur'an, konuyu teyit ederek şöyle buyurur:

"...Şüphesiz şirk çok büyük bir zulümdür..." [4]

Buna paralel olarak, imanın gereklerinden bir tanesini dahi hafife almak veya inkâr etmek; başlı başına küfür ve başlı başına zulümdür.

İkincisi; insanın, insana ve tabiata karşı işlediği zulümdür. Bu da, insanların insanlara ve yaşadıkları çevreye karşı işlemiş oldukları yanlış ve zararlı davranışlardır.

Değerli Mü'minler!

Yalan söylemek ve yalan yere şahitlik etmek, haksız yere adam öldürmek, hırsızlık etmek, eşcinsellik, zina yapmak, suçluları koruyup suçsuzları cezalandırmak, Allah'ın hükümleriyle hükmetmemek... gibi ana maddeler Kur'an'ımızın özellikle üzerinde durduğu zulüm şekilleridir.

Canlı-cansız tabiata, hayvanata ve yaşadığı çevreye karşı işlediği zulümlerle, insanoğlu her zaman başrolde yerini almıştır. Kâinatta hiçbir varlık yaratılış gayesinin dışına çıkmazken, şeytanla birleşen insanoğlu, isyanı ve küfrü sebebiyle; kâinatın düzenini bozan tek varlık olmuştur. Göklerin ve yerin kabul etmeyeceği hareketlerde bulunarak tabiatın, tabii dengesini bozmuş ve dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir.

Kıymetli Kardeşlerim!

Zulmün üçüncü temel başlığı ise; insanın kendisine karşı işlediği zulümdür. Kur'an-ı Kerim: "Biz onlara zulmetmedik, lâkin onlar kendilerine zulmettiler"[5] ayetiyle, insanın kendisine bile, zulmettiğini ifade ediyor.

İnsanoğlu; kendisine faydalı olan ilâhi emirleri görmezlikten gelir, kendi elleriyle kendisini cehenneme hazırlar, kendi amelleriyle kendisini azaba sürükler. "Doğrusu insan çok zalim ve çok nankördür."

Muhterem Cemaat!

İnsanoğludur! Allah'a isyan etme cüretini gösteren.

İnsanoğludur! Allah'ın gönderdiği peygambere savaş açan.

Yine insanoğludur! İnsanlığa kan kusturan.

Evet, yine insandır! İnsanları kurşunlayan ve bombalayan.

İnsandır! Toprağın damarını çatlatan.

İnsandır! İnsanın sırtından piramitleri ve gökdelenleri yükselten.

İnsandır! Bir mescidin, Mescid-i Aksa’nın gözyaşını akıtan.

İnsandır! Yaşanası topraklara kimyasal silahlar atan.

Yine insandır!  Dünyaya radyasyon yutturan.

Ve yine insandır! İnsanın başına yağmur gibi ölüm kusturan.

Değerli Mü'minler!

Zulmün her devrinde insana, insandan başka zulüm yapan hiçbir mahlûk olmamıştır.

Kıtalar arası savaş çıkaran, insan üzerinde soykırım yapan, karnındaki ve kucağındaki bebekle; bir kadına, bir de bebeğe kurşun sıkan yine insandır! Ve bu insan; ZALİMDİR, GADDARDIR...

Değerli Müslümanlar!

Zulmün altın devrini yaşadığı bu zamanda, kuruyla beraber yaşın da yandığı bu dünyada; "içimizdeki beyinsizler yüzünden"[6]helâk olmak istemiyorsanız zulme alet olmayınız. Dünya coğrafyasında zulmünden dolayı güç ve kuvvet kazanmış, Allah'ın kullarını Allah'tan başkasına kul etmiş, insanları sindirme politikalarıyla asimile etmiş, zalim, zorba ve diktatörlerin zulmüne dayanmayın, güvenmeyin, meyletmeyin.

Eğer siz onların zulmüne yönelirseniz, zalimleri alkışlarsanız, onların zulmüne destek vermiş ve siz de zalimlerden olmuş olursunuz. "size de ateş dokunur (cehennemde yanarsınız)."

Efendimiz (s.a.v.) buyurur ki:

"Zulmetmekten korunun. Zira zulüm, kıyamet gününde (sahibini kuşatan) karanlıklardır. [7]

İyi bilin ki; "Sizin Allah'tan başka yardımcınız yoktur". O gün zalimler size yardım edemezler. Allah size kapısını kapatırsa, "sonra O'ndan da yardım göremezsiniz"

Kıymetli Din Kardeşlerim!

Cennet Mü'minlerin; cehennem zalimlerindir. Mü'minlere selâm olsun...

Yüce Mevla’mız; inançlı veya inançsız olsun, hangi milliyet ve hangi meşrepten olursa olsun yeryüzünde yaşayan tüm insanlığı zulmün her türünden muhafaza eylesin.

[1]           Hud Suresi: 113

[2]           Riyazü's Sâlihin terc. S. 195

[3]           Hud Suresi: 113

[4]           Lokman Suresi: 13

[5]           Hud Suresi: 101

[6]           A'raf Suresi 155. ayetten

[7]           Riyazü's Sâlihin terc: S. 195


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN