• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZULÜM 1

ZULÜM  1  (Zalimler için yaşasın cehennem)

Allah’û Tealâ, Hud suresinin 113. ayetiyle biz Müslümanlara şu nasihatte bulunarak buyurur ki: “Sakın zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O’ndan da) yardım göremezsiniz! [3] 

Yaratıcımızın sakınmamızı istediği zulüm, Kur’an’ın en çok üzerin de durduğu kavramlardan biridir.

Zulüm; hak yemek, eziyet, işkence, adaletsizlik, baskı altında bırakmak, haddi aşmak, söz ve fiilde aşırı gitmek, karanlık ve azgınlık gibi manalara gelir.

İnsanoğlunun yaşadığı sosyal ortamlarda, her an ve her zaman zulümle karşılaşmak mümkündür.

Zulümden kurtulma reçeteleri yazan alimlerimiz, zulmü üç temel başlık altında toplamışlardır.

Birincisi; İnsanın Allah’a karşı işlediği zulümdür ki; bu da şirk ve küfürdür. Kur’an, konuyu te’yid ederek şöyle buyurur:

 “...Şüphesiz şirk çok büyük bir zulümdür...” [4] 

Buna paralel olarak, imanın gereklerinden bir tanesini dahi hafife almak veya inkâr etmek; başlı başına küfür ve başlı başına zulümdür.

İkincisi; insanın, insana ve tabiata karşı işlediği zulümdür. Bu da, insanların insanlara ve yaşadıkları çevreye karşı işlemiş oldukları, yanlış ve zararlı davranışlardır.

Yalan söylemek ve yalan yere şahitlik etmek, haksız yere adam öldürmek, hırsızlık etmek, eşcinsellik, zina yapmak, suçluları koruyup suçsuzları cezalandırmak, Allah’ın hükümleriyle hükmetmemek... gibi ana maddeler Kur’an’ımızın özellikle üzerinde durduğu zulüm şekilleridir.

 Canlı-cansız tabiata, hayvanata ve yaşadığı çevreye karşı işlediği zulümlerle, insanoğlu her zaman başrolde yerini almıştır. Kâinatta hiçbir varlık yaratılış gayesinin dışına çıkmazken, şeytanla birleşen insanoğlu, isyanı ve küfrü sebebiyle; kâinatın düzenini bozan tek mahlûk olmuştur. Göklerin ve yerin kabul etmeyeceği hareketlerde bulunarak, tabiatın, tabii dengesini bozmuş ve dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir.

Kıymetli kardeşlerim!

Zulmün üçüncü temel başlığı ise; insanın kendisine karşı işlediği zulümdür. Kur’an-ı Kerim: “Biz onlara zulmetmedik, lâkin onlar kendilerine zulmettiler...“[5] ayetiyle, insanın kendisine bile, zulmettiğini ifade ediyor.

İnsanoğlu; kendisine faydalı olan ilâhi emirleri görmezlikten gelir, kendi elleriyle kendisini cehenneme hazırlar, kendi amelleriyle kendisini azaba sürükler. “Doğrusu insan çok zalim ve çok nankördür.”

Muhterem cemaat!

İnsanoğludur! Allah’a isyan etme cüretini gösteren.

İnsanoğludur! Allah’ın gönderdiği peygambere savaş açan.

Yine insanoğludur! insanlığa kan kusturan.

Evet, yine insandır! insanları kurşunlayan ve bombalayan.

İnsandır! toprağın damarını çatlatan.  İnsandır! insanın sırtından piramitleri yükselten. 

İnsandır! Bir mescidin, Mescid-i Aksanın gözyaşını akıtan.

İnsandır! Hiroşima’ya bombayı atan.  İnsandır! Nagazaki’de bombaları yiyen. Yine insandır! Çernobil’le dünyaya radyasyon yutturan.  Ve yine insandır! İnsanın başına....................................Yeni Sayfa 1


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret322154
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN