• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZULÜM 2

ZULÜM  2 (Zalimler için yaşasın cehennem)

Değerli DOSTLAR!

Said ibn-i Abdülaziz der ki:

“İyilik eden sevap beklesin, kötülük edense, cezasını (bu nereden geldi diyerek)  inkâr etmesin. Haksız yere bir izzet (yücelik, şan ve şeref) kazanana, Allah’û Tealâ haklı olarak bir zillet (alçaklık ve rezillik) verir. Zulmederek mal toplayana ise, Allah’û Tealâ, zulmetmeden fakirlik verir.” [3]

Bu sözün ışığında, güneşin doğup battığı her günde, insanların hep zulümle karşılaştıklarını görüyoruz. Biliyoruz ki zulüm; insanlık tarihiyle doğmuş ve günümüze kadar hiç yaşlanmadan, en dinamik şekliyle yaşaya gelmiştir. Biliyoruz ki; zalimlerin babası olan “Kabil”, öz kardeşi olan “Habil’i” dünya menfaati için zalimce öldürmüştür.

İşte zulüm, arkasına haksız menfaati, haksız gücü, haksız parayı aldığı için; hep genç kalmış ve bütün dünyayı kasıp kavurmuştur. Menfaatine dokunulan herkes, zulmün bedava askerliğini yapmış ve her zalim sultan, zulüm imparatorluğuna “kölelik” etmiştir.

Oysa bütün dinler zulmü yasaklamış ve zalimleri acıklı bir azapla tehdit etmiştir. Ama dünyanın kör menfaati kalpleri köreltmiş; zalimleri duyamaz, göremez, anlayamaz hale getirmiştir. Zulüm, insanı öyle bir hale düşürmüştür ki; hiçbir hayvan kendi cinsinden bir leşe dokunmazken; insan, insanın ölüsüne tecavüz etmiş ve yine insan, insanın ölüsüne işkence etmiştir. İşte zulmün insanı düşürdüğü nokta budur. Aşağıların aşağısı, Kur’an diliyle “esfel-i safilin” .

Kıymetli Mü’minler!

Zulüm; kalbin kararması, aklın nefsin eline verilmesi ve vicdanın körelmesiyle meydana gelir. İnsan, bu belâya kendi elleriyle müptelâ olur. Dolayısıyla zalim bir kimse, ilk önce kendisine zulmetmiş sayılır.

 Kitabımız, zulmün üzerinde durarak Zümer suresinin 32. ayetinde şöyle buyurur:

“Yalan sözlerle Allah’a iftira edenden veya O’nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir? Şüphe yok ki zalimler kurtuluşa ermezler.” [4]

Değerli Müslümanlar!

Allah’ın sözlerine gereği kadar itaat etmeyen, işlerini, amellerini kitaba değil de, kitabına uyduranlar zulüm işlemiş ve zalimler sınıfına girmiş olurlar.

Dinde aşırı giden, dinin kolaylıklarını zorlaştıran, zorluklarını da kolaylaştırmaya çalışıyor görünüp de, dini dinlikten çıkaranlar zalimdir.

Allah’ın ayetlerine ve kanunlarına dokunanlar, onları yok sayanlar, tahrif edip hükümleriyle uğraşanlar, hâşâ, “Kur’an; bir çöl kanunudur” diyenler ve “Allah’ın indirdikleriyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir.” [5]

Sorunsuz ve sorumsuz yaşayanlar, seve seve ve güle güle günah işleyerek zulmü alkışlayanlar zalimdir. Gerçekleri göz göre göre ve................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

 


 

[1]  Maide Suresi: 45

[2]  İhyâu Ulumi’d Din :3/425

[3]  Ruhu’l Furkan: 3/152

[4]  Zümer Suresi: 32

[5]  Maide Suresi: 45

[6]  İhyâ-u Ulumi’d din : 3/425 Hadis No: 172

[7]  Sahih-i Buhari Terc: 7/360

[8]  Hud Suresi: 113

"

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret322147
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN