• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZULÜM 2

ZULÜM KONULU HUTBE  - 2 -

(Zalimler için yaşasın cehennem)

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالٰى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللّٰهُ فَأُولـئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿إِنَّ الرَّجُلَ إِذاَ وَلِيَ وِلاَيَةً تَباَعَدَ اللّٰهُ عَنْهُ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Değerli Cemaat!

Said İbn-i Abdülaziz der ki:

"İyilik eden sevap beklesin, kötülük edense, cezasını (bu nereden geldi diyerek) inkâr etmesin. Haksız yere bir izzet (yücelik, şan ve şeref) kazanana, Allah'û Teâlâ haklı olarak bir zillet (alçaklık ve rezillik) verir. Zulmederek mal toplayana ise, Allah'û Teâlâ, zulmetmeden fakirlik verir."[3]

Bu sözün ışığında, güneşin doğup battığı her günde, insanların hep zulümle karşılaştıklarını görüyoruz. Biliyoruz ki zulüm; insanlık tarihiyle doğmuş ve günümüze kadar hiç yaşlanmadan, en dinamik şekliyle yaşaya gelmiştir. Biliyoruz ki; zalimlerin babası olan "Kabil", öz kardeşi olan "Habil'i" dünya menfaati için zalimce öldürmüştür.

İşte zulüm, arkasına haksız menfaati, haksız gücü, haksız parayı aldığı için hep genç kalmış ve bütün dünyayı kasıp kavurmuştur. Menfaatine dokunulan herkes, zulmün bedava askerliğini yapmış ve her zalim sultan, zulüm imparatorluğuna "kölelik" etmiştir.

Oysa bütün dinler zulmü yasaklamış ve zalimleri acıklı bir azapla tehdit etmiştir. Ama dünyanın kör menfaati kalpleri köreltmiş; zalimleri duyamaz, göremez, anlayamaz hale getirmiştir. Zulüm, insanı öyle bir hale düşürmüştür ki; hiçbir hayvan kendi cinsinden bir leşe dokunmazken; insan, insanın ölüsüne tecavüz etmiş ve yine insan, insanın ölüsüne işkence etmiştir. İşte zulmün insanı düşürdüğü nokta budur. Aşağıların aşağısı, Kur'an diliyle "esfel-i safilin."

Kıymetli Mü'minler!

Zulüm; kalbin kararması, aklın nefsin eline verilmesi ve vicdanın körelmesiyle meydana gelir. İnsan, bu belâya kendi elleriyle müptelâ olur. Dolayısıyla zalim bir kimse, ilk önce kendisine zulmetmiş sayılır.

Kitabımız, zulmün üzerinde durarak Zümer Suresinin 32. ayetinde şöyle buyurur:

"Yalan sözlerle Allah'a iftira edenden veya O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir? Şüphe yok ki zalimler kurtuluşa ermezler."[4]

Değerli Müslümanlar!

Allah'ın sözlerine gereği kadar itaat etmeyen, işlerini, amellerini kitaba değil de, kitabına uyduranlar zulüm işlemiş ve zalimler sınıfına girmiş olurlar.

Dinde aşırı giden, dinin kolaylıklarını zorlaştıran, zorluklarını da kolaylaştırmaya çalışıyor görünüp de, dini dinlikten çıkaranlar zalimdir.

Allah'ın ayetlerine ve kanunlarına dokunanlar, onları yok sayanlar, tahrif edip hükümleriyle uğraşanlar, hâşâ, "Kur'an; bir çöl kanunudur," “bu çağda Kur’an’a ihtiyaç yoktur” diyenler ve "Allah'ın indirdikleriyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir."[5]

Sorunsuz ve sorumsuz yaşayanlar, seve seve ve güle güle günah işleyerek zulmü alkışlayanlar zalimdir. Gerçekleri göz göre göre ve bile bile saklayanlar hakikatin zalimleridir.

Bir kimseye, sırf Müslüman olduğu için maddi ve manevi tacizde bulunmak, günah yuvalarını serbest bırakıp da, Müslümanların ibadethanelerine müdahale etmek zulümdür ve zulme aracı olmaktır.

Hadis-i Şerifte: "Kişi (zalim idarecinin emrinde) her hangi bir vazife aldığı (ve zulme yardımcı olduğu) zaman, Allah ondan uzaklaşır." [6]

Diğer bir Hadis-i Şerifte: "Bir Müslüman'ı bir zalimin pençesine bırakmak zulümdür." [7] buyurulur.

Bu hadislerden anlıyoruz ki; zalim bir amirin zulüm emrini yerine getirmek ve Müslümanları zalimlere kurban vermek zulümdür, faili memurları da zalimdir.

Değerli Mü'minler!

Allah Azze ve Celle Hazretleri buyurur ki:

"Sakın zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur (cehennemde yanarsınız)."[8]

Bu ayet uyarısınca; zalimlerden yana olmak, zalimlere destek vermek, aracı olmak, yaltaklık yapmak, yol göstermek ve mazlumu şikâyet etmek zulümdür, failleri zalimdir.

Değerli Müslümanlar!

Zulüm, her an ve her şartta karşılaşabileceğimiz; dünyanın her yerinde var olan azgın insanların azgın hareketleridir. Yüce Rabbimiz zulmü kendisine lâyık görmediği gibi, biz kullarına da lâyık görmemiş ve kesin olarak yasaklamıştır.

Zulüm, dünya tarihiyle başladığı için, dünyanın sonuna kadar devam edecektir. Kendisini koruyanlar zulümden uzak kalacak, kendi elleriyle zulüm işleyenler ise zalimler topluluğunda yerlerini alacaktır.

Konumuzun uzun ve geniş olması sebebiyle, hutbeme haftaya devam etmek üzere burada son veriyor, zalimleri, şerleriyle birlikte Allah'a havale ediyorum.

Yüce Mevla’mız tüm dünya Müslümanlarını ve sizleri, zalimlerin zulmünden muhafaza eylesin. Zulme aracı ve yardımcı olmaktan korusun. Gerek kendimizden gerek başkalarından doğan zulmü üzerimizden kaldırsın.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Maide Suresi: 45

[2]           İhyâu Ulumi'd Din:3/425

[3]           Ruhu'l Furkan: 3/152

[4]           Zümer Suresi: 32

[5]           Maide Suresi: 45

[6]           İhyâ-u Ulumi'd din: 3/425 Hadis No: 172

[7]           Sahih-i Buhari Terc: 7/360

[8]           Hud Suresi: 113


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN