• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

GENÇ VE ÇOCUKLARIMIZ

GENÇLERİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZ

İslâm dini insanların huzur ve selâmeti için, yine insanlara tavsiyelerde bulunmaktadır. İnsanlardan bu tavsiyelere uyanlar huzur bulmuş, uymayanlar ise; fitne, fesat ve terör estirerek dünyanın huzurunu kaçırmıştır.

İşte, güzel dinimizin güzel tavsiyelerinden bir tanesi de; yeni nesil olan çocuklarımız ve gençlerimizin İslâm ahlâkı üzere yetiştirilmesidir. Allah’û Tealâ, madde ve manada sağlam ve inançlı nesiller yetiştirmemizi isterken, çocuklarımızın bir imtihan vesilesi olduğunu hatırlatarak şöyle buyurur: “Ve biliniz ki, muhakkak mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır.”  [3]

Değerli Mü’minler!

Hazreti Adem’in soyunu devam ettiren nesiller, dünya hayatına çocukluk ve gençlik evreleriyle adım atarlar. İnsan soyu, bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Eğer ki; bir nesil bozuk yetişirse, gelecek nesiller de bunlarla beraber bozulur ve geçmiş ecdadımızın kemikleri sızlar.

 Bu sebeple yavrularımızı, öz kültürümüze bağlı, manevi değerlerimize saygılı, aslımıza ve esasımıza uygun olarak yetiştirmeliyiz. Bizler öldükten sonra ruhumuza fatihalar okuyacak, İslâmı peygamber emaneti olarak koruyacak, Allah’tan başkasına tapmayacak, peygamberi önder, Kur’anı rehber edinecek, Hakkın ve hakikatin yolundan ayrılmayacak bir nesil yetiştirmeliyiz.

Eğer tersini düşünürsek; bizim yetiştirmediğimiz evlâtlarımız, nefislerinin elinde kalır da..........................

Değerli Müslümanlar!

Çocuklarımızın küçük hataları dahi olsa, ciddiyetle düzeltmeye çalışalım. Sokak oyunlarındaki sinsi kumar aletleri, birilerini kandırmak için küçük yalanları ve buna benzer nice hataları geleceğin tehlike sinyalleridir. Çünkü bugünün küçük kumarcıları, yarının büyük kumarcıları olacaktır. Bugünün küçük yalancıları da yarının büyük yalancıları olacaktır.

Batı kültürünün çizgi filmlerinde dahi kilise reklâmları yapıldığını görüyorsanız, gazete, dergi, televizyon ve sanal her tür iletişim ağlarıyla gençlik rüzgârına şehvet tohumları ekildiğini de görürsünüz. İslâm gençliğinin ahlâkını bozmak için gençlerimiz ve çocuklarımız üzerinde oynanan oyunları görüyorsanız, Haydi gençler! diye çağrı yaptıklarında.......................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1]  Enfal Suresi: 28

[2] Sahih-i Buhari: Hadis No, 487              

[3]  Enfâl Suresi: 28

[4]  Sahih-i Buhari: Hadis No, 487               

"

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret322148
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN