• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

GENÇ VE ÇOCUKLARIMIZ

GENÇLERİMİZ
VE ÇOCUKLARIMIZ

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلاَدُكُمْ فِتْنَة﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿ كُلُّكُمْ راَعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Müslümanlar!

İslâm dini insanların huzur ve selâmeti için, yine insanlara tavsiyelerde bulunmaktadır. İnsanlardan bu tavsiyelere uyanlar huzur bulmuş; uymayanlar ise fitne, fesat ve terör estirerek dünyanın huzurunu kaçırmıştır.

İşte, güzel dinimizin güzel tavsiyelerinden bir tanesi de; yeni nesil olan çocuklarımız ve gençlerimizin İslâm ahlâkı üzere yetiştirilmesidir. Allah'û Teâlâ, madde ve manada sağlam ve inançlı nesiller yetiştirmemizi isterken, çocuklarımızın bir imtihan vesilesi olduğunu hatırlatarak şöyle buyurur: "Ve biliniz ki, muhakkak mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır."[3]

Değerli Mü'minler!

Hazreti Âdem’in soyunu devam ettiren nesiller, dünya hayatına çocukluk ve gençlik evreleriyle adım atarlar. İnsan soyu, bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Eğer ki; bir nesil bozuk yetişirse, gelecek nesiller de bunlarla beraber bozulur ve geçmiş ecdadımızın kemikleri sızlar.

Bu sebeple yavrularımızı, öz kültürümüze bağlı, manevi değerlerimize saygılı, aslımıza ve esasımıza uygun olarak yetiştirmeliyiz. Bizler öldükten sonra ruhumuza fatihalar okuyacak, İslâm’ı peygamber emaneti olarak koruyacak, Allah'tan başkasına tapmayacak, peygamberi önder, Kur’an’ı rehber edinecek, Hakkın ve hakikatin yolundan ayrılmayacak bir nesil yetiştirmeliyiz.

Eğer tersini düşünürsek; bizim yetiştirmediğimiz evlâtlarımız, nefislerinin elinde kalır da, şeytan ve şeytanın yandaşları tarafından yetiştirilirse; yarın öz yavrularımız inancımızla alay edecek, başörtümüz, Kur’an’ımız, namazlarımız ve en mukaddes değerlerimizle dalga geçecekler.

Değerli Kardeşlerim!

Bir nesli sağlam yetiştirmek için çok ciddi emek harcamak gerekir. Bu sebeple çocuklarımızı iyi yetiştirme hususunda her konuya dikkat etmek, madden ve manen ihtiyaçlarını tatmin etmek zorundayız.

Yaşadıkları her alanı gözleyip, sağlam ve güvenilir zeminler hazırlamalıyız. Çünkü küresel dünyanın kolu uzun eşkıyaları, gençlerimizi ve çocuklarımızı elimizden alıp; kendi fikirlerince yetiştirmek ve bize karşı silah olarak kullanmaktan geri durmazlar. Üzüntüyle söyleyelim ki günümüzün İslâm düşmanlığı ve terör eylemleri hep kandırılmış gençler tarafından yaptırılmaktadır.

Değerli Müslümanlar!

Çocuklarımızın küçük hataları dahi olsa ciddiyetle düzeltmeye çalışalım. Sokak oyunlarındaki sinsi kumar aletleri, birilerini kandırmak için küçük yalanları ve buna benzer nice hataları geleceğin tehlike sinyalleridir. Çünkü bugünün küçük kumarcıları, yarının büyük kumarcıları olacaktır. Bugünün küçük yalancıları da yarının büyük yalancıları olacaktır.

Batı kültürünün çizgi filmlerinde dahi kilise reklâmları yapıldığını görüyorsanız, gazete, dergi, televizyon, internet ve sanal her tür iletişim ağlarıyla gençlik rüzgârına şehvet tohumları ekildiğini de görürsünüz.

Gençlik bir toplumun en dinamik varlığıdır. Dış düşmanlar bir milletin yaşlılarıyla ilgilenmezler. Özellikle kadınlar, çocuklar ve gençler üzerinde planlar yaparak o milletin temel taşlarını elde etmeye çalışırlar. Bunları da fikir savaşlarıyla kazanmaya çalışarak bu potansiyelin fikrini değiştirip kendileri gibi düşünmeye sevk ederler. Zaten düşmanlık fikir zıtlığı ile kendini gösterir. Fikirler aynı olduktan sonra fiziki ayrılıktan söz edilemez. Onlar gibi düşünen ve onlar gibi yaşayan bir gençlik artık onlardan olmuştur. Baştan sahip çıkmayıp da onların tuzağına düştükten sonra kurtarmaya çalışmak başarısızlıkla sonuçlanır.

Değerli Mü'minler!

İslâm gençliğinin ahlâkını bozmak için gençlerimiz ve çocuklarımız üzerinde oynanan oyunları artık görmelisiniz. Haydi gençler! Diye çağrı yaptıklarında, gençlerimizi bilinmez bir batağa çağırdıklarını da anlamalısınız.

Her çocuk belli bir eğitim alarak büyür. Her düşünce, kendi neslini kendi emelleri doğrultusunda yetiştirir.

Bugünün çocuğu; yarının öğretmeni, avukatı, doktoru ve politikacısı olacaktır. İnançsız bir öğretmenin, inançsız bir avukatın, inançsız bir doktor ve politikacının toplumda terör estirebileceğini unutmayacak ve geleceğin imanlı öğretmenini, imanlı avukatını, imanlı ve verimli yöneticilerini sizler yetiştireceksiniz.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyurur ki: "Hepiniz birer çobansınız ve elinizin altındakilerden sorumlusunuz" [4]

Eğer, çobanlığı iyi yapmazsanız, bir de; himayenizdekileri kaybederseniz, sahibimiz olan Allah'a hesap veremezsiniz.

Kuş kafesten uçtuktan sonra geri dönmez, başıboş yetiştirilen çocuk ve gençler büyüdükten sonra söz dinlemez.

Yüce Rabbimiz, zamanı iyi değerlendirmemizi ve neslimizi İslâm ahlakı üzere yetiştirmemizi nasip eylesin. Evlatlarımız üzerinde kirli planlar kuranlara fırsat vermesin. Neslimize sahip çıkabileceğimiz imkân ve şuur nasip eylesin. Bizleri evlatlarımıza, evlatlarımızı da bizlere bağışlasın. Cümlemizi her türlü tuzaklardan korusun. Âmin

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Enfal Suresi: 28

[2]           Sahih-i Buhari: Hadis No, 487

[3]           Enfâl Suresi: 28

[4]           Sahih-i Buhari: Hadis No, 487


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN