• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

TOPLUM VE AİLE

TOPLUM VE AİLE KONULU HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَاعْلَمُوا أَنَّمَآ أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلاَدُكُمْ فِتْنَةٌ وَأَنَّ اللّٰهَ عِندَهُٓ أَجْرٌ عَظِيمٌ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Kıymetli Kardeşlerim!

Dünyada akıl sahibi kimselerin tasarrufunda olan her şeyin iki yönü vardır. Biri İslâmi; diğeri de gayri İslâmidir, biri imani; diğeri de küfridir, biri Rahmani; diğeri de şeytanidir.

Şuursuz madde dediğimiz varlıklar dahi, bazen İslâma; bazen de küfre hizmet ederler. Kalem, silah, eşya ve para bile kâh İslâma; kâh küfre hizmet eder.

O halde insanlar hakeza; Müslümanı, kâfiriyle dolup taşmaktadırlar ihtiyar dünyada.

Evet, ihtiyar dünyaya dolup taşan milletler, toplumların en küçük örneği olan ailelerden meydana gelmektedirler. Bilindiği gibi aileler toplumların küçük birer numuneleridir. Aile sağlam yapıda olunca, toplum da buna paralel olarak sağlam yapıda olmaktadır.

Bir toplumu hedef alıp da güç yetiremeyen düşmanlar, önce, o toplumun aile yapısını etkilemeye çalışırlar. Aileler içten bozulup da, sözüm ona fethedilince(!) artık o toplumun belini yere vurmak çok daha kolay olmaktadır. Tarihin en göze çarpıcı sahnelerinde bu olaylara çok şahit olmuşuz ve günümüzde de bu şahitliğe devam ediyoruz.

Muhterem Cemaat!

İyi bilelim ki; dünyanın her yerinde, İslâmi yapıya sahip ve İslâm’ı yaşamaya çalışan tüm ailelerin; gerek kitlesel ve gerekse bireysel düşmanları vardır. Bu düşmanlar bazen internet ve televizyonla, bazen gazete, dergi ve kitaplarla, bazen çeşitli oyun ve eğlencelerle, bazen moda fırtınalarıyla, bazen çağdaşlık maskeleriyle, bazen gençlik duygularıyla, bazen milliyetçilik akımlarıyla, bazen ekonomik özgürlük adlı silahlarıyla, bazen aşk adını verdikleri şehvet dalgalarıyla, bazen köylü-şehirli, kültürlü-kültürsüz yaygaralarıyla, bazen medeni-ılımlı, bazen de gerici-yobaz gibi söz ve hareketleriyle her zaman karşımıza çıkarlar. Bu milletin imanını ellerinden alamıyoruz, bari yavaş yavaş, sindire sindire ellerinden alalım diye gece gündüz uğraşıyorlar.

Değerli Dostlarım!

"Su uyur, düşman uyumaz" diyor ya atalarımız; gerçekten düşmanlarımız uyumuyorlar. İslâm ve insanlık düşmanları kirli düşüncelerini eyleme dökme hesabını yapıyorlar.

Bizler bu eylemlere karşı uyanık olmazsak, aile yapımızın temel taşları olan gençlerimizi ve yavrularımızı bir bir onların ağlarında buluruz.

Nitekim birçok düzenimiz bu kirli eylemelere kurban gitmiştir bile. Neden ve nasıl diyorsanız? Buyurun, şuurlu yapıya sahip aileleri tenzih ederek, toplumun bir kısmının aile yapısına değişik bir kesitten bakalım:

Dedeler hacca gitmiş, sakal bırakmış, hem camiden çıkmaz, hem de evin günah işlerine karışmaz.

Nineler: "Aman Allah'ım! Başımıza taşlar yağacak" gibi sözlerle yerli ve yabancı dizileri kaçırmaz.

Evin hanımı komşuları çekiştirir durmadan: "onlarda var bizde yok" diye ah-u figan eder kocasına her akşam.

Evin kızı; güzel görünmek için makyajla ömür tüketir. Hava atacağı arkadaşları için gösteriş yarışına girer. Varsa sevgilisiyle ailesinden gizli tehlikeli plânlar düşünür.

Evin oğlunu sormayın! Siz camide benim hutbemi dinlerken; o genç delikanlı ya internette takılıyor, ya kız peşinde, ya da ömür törpüsü alanlarında oyun ve eğlenceyle meşgul.

Ya torunlar ne yapıyor derseniz? Onlar da televizyon ve bilgisayarın önünde dansöz ve film yıldızlarını canlandırıp dans ediyorlar. Hiçbir çocuğumuz: "ben büyüyünce Hazreti Ömer, Hazreti Fatıma, Hazreti Meryem gibi olacağım" demiyor. Kızlarımız: "büyüyünce magazin yıldızı", oğullarımız: "büyüyünce film kabadayısı olup, adam vuracağım" diyor.

Kıymetli Mü'minler!

Tehlikeli bir geleceğin sinyalleri çalıyor. Mademki Müslümanız, o halde İslâmın emir ve nehiylerine uygun bir aile ve çevre kuralım. Kendimize, eşimize, çoluk çocuğumuza ve ulaşabildiklerimize sahip çıkalım. Dinimize, inancımıza, mukaddesatımıza, kültürümüze, akidemize ve manevi değerlerimize sahip çıkalım. Sahip çıkalım ki Allah' da bize sahip çıksın.

Allah Azze ve Celle Hazretleri: "Ve biliniz ki, muhakkak mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır. Ve şüphe yok ki Allah Teâlâ'nın katında pek büyük bir mükâfat vardır" [3] buyururken, peygamberimiz de:

"Her biriniz birer çobansınız ve ehlinizden sorumlusunuz"[4] buyurarak bizlere sorumluluğumuzu hatırlatırlar.

Rabbim cümlemizi dostunu dost ve düşmanını düşman bilen kullarından eylesin. Gencecik yavrularımız ve aile yapımız üzerinde hain plânlar kuranlara fırsat vermesin. Neslimizi, İslâm ahlâkı ile yetiştirmemiz için cümlemize İslâmi şuur nasip eylesin. Âmin

[1]           Enfal Suresi: 28

[2]           Sahih-i Buhari: Hadis No; 487

[3]           Enfâl Suresi: 28

[4]           Sahih-i Buhari: Hadis No; 487


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN