• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ÇEVREMİZ VE BİZ

MÜSLÜMAN VE ÇEVRE ile İLGİLİ HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Kıymetli Müslümanlar!

Yaratıcımız olan yüce Rabbimiz, hem bizi kendi kontrolüne almış ve hem de, bizim kontrolümüze birçok nimetlerini vermiştir. Apaçık olarak görüyoruz ki; hiçbir şey boşuna yaratılmamış ve başıboş bırakılmamıştır.

İşte, biz insanların kontrolüne verilip sorumlu tutulduğumuz konulardan bir tanesi de, içinde yaşadığımız dünya ve dünyada tasarrufunda bulunduğumuz varlıklardır.

Gerek muhatap olduğumuz insanlar, gerek hayvanat âlemi, gerek canlı cansız birçok yaratık bizlere Rabbimiz tarafından bahşedilen birer nimet ve birer emanettirler.

İşte, bu nimetleri keşfedebilmek için gözümüzü iyi açıp çevremize çok iyi bakmalıyız.

Allah'ın yarattığı nimetlerin iyi ve temiz olanlarıyla hayatımızı geçirmek bize ne kadar fayda verirse; kötü ve pis olan varlıklar bize bir o kadar zarar verecektir.

Hayatımızdaki helâl ve temiz varlıklar, dünya ve ahiretimizi imar ederken; haram ve çirkin işler ahiretteki nasibimizi azaltacaktır.

Değerli Mü'minler!

"Bana arkadaşını söyle, sana, kim olduğunu söyleyeyim" sözünden anlayacağımız gibi, muhatap olduğumuz insanlar ne ise, bizler de onlarla aynı sınıfa dâhil oluruz.

Onun için, eğer iyi ve iyilerden olmayı istiyorsak, tek taraflı çıkarları bir kenara bırakarak; bizleri İslâmi hayata götürecek çevreler edinmeliyiz. Aynı ölçüde bizi İslâmın güzelliklerinden uzaklaştıracak bir çevreyi de, menfaat limiti ne olursa olsun terk etmeliyiz.

Unutmayalım ki, "kişi sevdiğiyle beraberdir."[3] Eğer çevremiz hayırlı bir çevre ise, o hayırlardan payımızı alırız; yok eğer kötü bir çevrenin kervanında yol alıyorsak, onların kötülük ağları mutlaka bizleri de yakalayacaktır.

Kıymetli Müslümanlar!

İslâmi akidelere uymayan her kötülük, bizler için de kötülüktür. "Günahların ve kötülüğün bana bir zararı olmuyor" diyemeyiz. Hırsızlık, içki, kumar, zina, faiz ve yalan gibi kötülükler aslında toplumun her ferdine zarar vermektedir. Bunların sağlayacağı ufak menfaatler, ebedi hayatın güzelliklerini gölgeleyecek şeylerdir.

Bir bardak zehirli su içmek kısa süreli olarak susuzluğu giderse bile; o suyun, faydadan çok zararının dokunacağını hepimiz iyi biliriz.

Onun için "Ben kötülüğü yaptım, bana bir şey olmadı" demek, insanın kendisini aldatmasından öteye geçmeyecektir.

İyiliğin ve kötülüğün tayininde, Allah'ın ve Resulünün emir ve nehiyleri tartışılmaz ölçülerimiz olmalıdır.

Değerli Cemaat!

Evimizde, işyerimizde, cadde ve sokaklarımızda, kısaca nerede olursak olalım, Allah'ı, peygamberi ve insanlığı unutturacak her şeyden uzak duralım.

Daima doğrularla beraber olarak, ayet-i kerimedeki: "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol"[4] ilkesine bağlı kalalım.

Unutmayalım ki, ilişkide bulunduğumuz her şeyden, zerre kadar hayırlı ve zerre kadar şerli işlerden hesaba çekilecek ve tasarrufunda bulunduğumuz canlı ve cansız varlıklardan dolayı ceza veya mükâfat alacağız.

Bizler tokken, çevremizdeki açlar bizden davacı olacak, insanlara zararlı hale getirdiğimiz tabiat varlıkları bizden davacı olacak, iyi olmaya çalışan insanları, kötü emellerimize alet ettiğimiz için, o insanlar bizden davacı olacaktır.

Yarın, Allah'a hesap vereceğimizi düşünerek çevremize sahip çıkalım. Çevremize, Allah'ın birer ayeti ve emaneti olarak değer verelim.

Muhterem Kardeşlerim!

Hutbeme, Allah-û Teâlâ’nın şu kurtuluş çağrısıyla son veriyorum: "Sizden hayra çağıran, iyiliği emir ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte bunlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir." [5]

Yüce Mevla’mız bizleri hakkı hak bilen, canlı ve cansız tüm varlıkların hakkını veren, çevresine sahip çıkan, Allah'ın yarattıklarını seven ve bunlar tarafından sevilen kullarından eylesin. Âmin

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

 

 

[1]           Hud Suresi: 112

[2]           Kütüb-i Sitte: 10/143, Hadis No: 3348

[3]           Kütüb-i Sitte: 10/143, Hadis No: 3348

[4]           Hud Suresi: 112

[5]           Al-i İmran Suresi: 104

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN