• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

BAHAR BAYRAMI

BAHAR BAYRAMI VE
HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿يَا أَيُّهَا الَّذي۪نَ اٰمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنْصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطاٰنِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿مَنْ أَتٰى عَراَّفاً أَوْ كاَهِنًا فَصَدَّقَهُ بِماَ يَقُولُ فَقَدْ كَفَرَ بِماَ أُنْزِلَ عَلٰى مُحَمَّـدٍ...﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Değerli Mü'minler!

Kur'an'ımızın: "Hiç şüphe yok ki; İlyas da peygamberlerdendir" [3] ayetiyle peygamberliğini bildirdiği İlyas (a.s.), İsrailoğullarına elçi olarak gönderildiğinde, onlar dört yönde cephesi olan, Ba'l adında bir puta tapıyorlardı.

Hz. İlyas, tüm uğraşlarına rağmen bunları puta tapmaktan vazgeçirememiş, bunlar Hz. İlyas'ın peygamberliğini yalanlayarak ülkeleri Ba'l Bek'ten çıkarmışlardı.[4] Bir süre sonra başlarına felâket gelince Hz. İlyas'ı tekrar çağırmışlar; ancak yine nankörlük yaptıklarında, Hz. İlyas oradan ayrılmış ve bu ayrılık, bir bahar günü bir akarsu kenarında Hızır (a.s.) ile buluşmalarını sağlamış ve müteakip buluşmalar her bahar başlangıcında devam etmiştir.

Hızır ve İlyas (a.s.) beraber oldukları günleri, Allah yolunda olmanın sevinciyle ibadet ve tatlı sohbetlerle geçirmişlerdi. İşte bu olaya dayanan halk, zamanla Hızır ve İlyas (a.s.)'ın geleneğini sürdürmek amacıyla her sene bahar başlangıcında toplanıp, dua ve sohbet günleri oluşturarak o günü anmışlardı.

Ancak Hıdır-İlyas olarak bilinen olay günümüze kadar Hıdrellez adıyla değişmiş; asıl gayesinden uzak bir takım hurafe ve batıl hareketlere sahne olmuştur.

Halk arasında değişik gayelerle kutlanan Hıdrellez, Hıristiyan kültüründe kutlanan "Saint Georges’la aynı güne denk gelmektedir. Temelde ibadet için toplanılan gün; Hıristiyanların da kültüründen etkilenerek amacını yitirmiş ve İslâm diniyle bağlantısı olmayan eğlence, şenlik, piknik ve bahar bayramı ve festival adlarıyla kutlanarak günümüze kadar getirilmiştir.

Kıymetli Cemaat!

6 Mayıs Hıdrellez günü, özellikle kadınlar, genç kız ve genç erkekler tarafından benimsenen bir gündür. O gün; kâğıtlara dilekler yazılıp akan sulara bırakılır. Geceden gül dallarına para veya kırmızı bezler bağlanır, maniler söylenir. Genç kızlar gül diplerine yüzüklerini atarlar. O gün çeşitli fallar açılır, fal okları çekilir. Ateş üzerinden atlanır ve olur olmaz şeylere dua edilir. Hatta bu günde evde kalmanın günah olduğunu söyleyerek aile büyükleri ve çevreye karşı kendilerini aklamaya çalışmaktadırlar.

İşte bu batıl inanç; insanları şirke, küfre ve de hadsiz hesapsız günahlara sokar. Eğlence, piknik ya da bahar bayramı adına sabah, Müslüman olarak çıktıkları evlerine, akşam çok ağır günahlarla geri dönerler.

Günümüzde bu tür kutlamaları yapmak hurafeleri ayakta tutmak demektir. Elbette her insanın meşru dairede eğlence ve piknik yapma hakkı vardır. Normal zamanlarda dileyen dilediği kadar piknik yapabilir. Ancak özellikle o gün İslam’da olmayan böylesi bir kutlamayı bir de ibadetmiş gibi yapmak Müslümanlara hiç mi hiç yakışmamaktadır.

Kıymetli Müslümanlar!

Dinimiz; fal ve falcılığı, yatırlarda taş kaldırmayı, kuş uçurmayı, kabirdekilere yalvarıp yardım istemeyi, kabirlerin etrafında dönmeyi, dikili taşlar ve fal oklarını, nazar boncuğunu, at nalını, üzerlik ve benzeri şeylerden fayda beklemeyi yasaklamıştır.

Elbisenin renklerine göre hüküm çıkarmak, merdiven altından geçmenin ve baykuş ötmesinin uğursuzluğu, siyah kedinin, çeşitli rakamların, günlerin veya saatlerin uğurlu ya da uğursuz sayılmaları dinimizde yoktur.

"Allah'ın emrine boyun eğerek, görevlerini yerine getiren, O'nu tesbih eden" [5] varlıklara uğurlu veya uğursuz mührünü vurmak kimin haddine düşer?

Kim, bunları bir inanç gereği olarak yerine getirirse büyük günah işlemiş olur. Kim de bunları dindenmiş gibi gösterirse; din adına haksızlık yapmış olur. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v.): "Kim bir kâhine gider, dediklerini doğrularsa; şüphesiz ki Muhammed'e indirileni inkâr etmiş olur"[6] buyurmuşlardır.

Değerli Mü'minler!

Ehlimizden sorumlu olduğumuz bu dünyada, ehlimizin bizim iznimizle işlemiş olduğu günahlardan da sorumlu tutulacağız. Bugünkü Hıdrellez eğlenceleri, Müslüman aile yapısına yakışmamaktadır.

"Efendim biz sadece piknik yapıyoruz, hiçbir şeye karışmıyoruz" demek mazeret olmayacaktır. İslâmi düşünceden uzak ve her türlü günaha müsait olan bu gelenekten kendinizi ve ailenizi koruyunuz. Zira yüce Mevla’mız korunmamız için şöyle buyuruyor:

"Ey İnananlar! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz." [7]

Yüce Mevla’mız biz Müslümanları, İslâma yakışır hareketlerden ayırmasın, batıl ve hurafelerden muhafaza eylesin...

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ... 

 

[1]           Maide Suresi: 90

[2]           Davud: 3904 – Camiu-s Sağir: Hadis No,23

[3]           Saffat Suresi: 123

[4]           Saffat Suresi: 125…132

[5]           İsra Suresi: 44

[6]           Davud: 3904 - Camiu-s Sağir: Hadis No,23

[7] Maide Suresi: 90

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

 

<<<

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN