• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

BAHAR BAYRAMI

BAHAR BAYRAMI VE HIDRELLEZ ŞENLİKLERİ

Kur'an'ımızın: "Hiç şüphe yok ki; İlyas da peygamberlerdendir" [3] ayetiyle peygamberliği sabit olan İlyas (a.s.), İsrail oğulları kavmine elçi olarak gönderildiğinde, onlar dört yönde cephesi olan, Ba'l adında bir puta tapıyorlardı.

Hz. İlyas, tüm uğraşlarına rağmen bunları puta tapmaktan vazgeçirememiş, İsrail oğulları, Hz. İlyas'ın peygamberliğini yalanlayarak ülkeleri Ba'l Bek'ten çıkarmışlardı. [4]  Bir süre sonra başlarına felâket gelince Hz. İlyas'ı tekrar çağırmışlar; ancak yine nankörlük yaptıklarında, Hz. İlyas oradan ayrılmış ve bu ayrılık, bir bahar günü Hızır (a.s.) ile buluşmalarını sağlamış ve müteakip buluşmalar her bahar başlangıcında devam etmiştir.

Hızır ve İlyas (a.s.) beraber oldukları günleri, Allah yolunda olmanın sevinciyle ibadet ve tatlı sohbetlerle geçirmişlerdi. İşte bu olaya dayanan halk, zamanla Hızır ve İlyas (a.s.)'ın geleneğini sürdürmek amacıyla her sene bahar başlangıcında toplanıp, dua ve sohbet günleri oluşturarak o günü anmışlardı.

Ancak Hıdır İlyas olarak bilinen olay günümüze kadar Hıdrellez adıyla gelmiş; asıl gayesinden uzak bir takım hurafe ve batıl hareketlere sahne olmuştur.

Halk arasında değişik gayelerle kutlanan Hıdrellez, Hıristiyan kültüründe kutlanan "Saint Georges" le aynı güne denk gelmektedir. Temelde ibadet için toplanılan gün; Hıristiyanlarında kültüründen esinlenerek amacını yitirmiş ve İslâm diniyle bağlantısı olmayan eğlence, şenlik, piknik ve bahar bayramı adlarıyla kutlanarak günümüze kadar getirilmiştir.

Kıymetli cemaat!

6 Mayıs Hıdrellez günü, özellikle kadınlar, genç kız ve ..............................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1]  Maide Suresi: 90

[2]  Davud: 3904 – Camiu-s Sağir: Hadis No,23

[3]  Saffat Suresi: 123

[4]  Saffat Suresi: 125…132

[5]  İsra Suresi: 44

[6]  Davud: 3904 - Camiu-s Sağir: Hadis No,23

[7]  Maide Suresi: 90

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret322149
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN