• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

MİLADİ YILBAŞI

YILBAŞI VE NOEL KUTLAMALARI

HİCRİ YILBAŞI HUTBESİ

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَتَعَاوَنُوا عَلٰى الْبرِّ وَالتَّقْوٰى وَلاَ تَعَاوَنُوا عَلٰى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُوا اللّٰهَ إِنَّ اللّٰهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ﴾[1]صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَمِنْهُمْ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Müslümanlar!

Dünyada mevcut her milletin kendine özgü bir yaşam kültürü vardır ve her millet, bu kültür çerçevesinde hareket ederek, maddi ve manevi değerlerini kendi kaynaklarından beslerler.

Objektiften baktığımızda; Müslümanların İslâm esaslarına göre hayatlarını tanzim etmeleri ne kadar tabiiyse; diğer milletlerin de kendi inanç esaslarına göre hareket etmeleri, bir o kadar tabii görülür.

Bir Müslümanın günde beş vakit namazı ve diğer ibadetleri varken; sair insanların da kendilerine göre, secde ve ibadet edecekleri değerleri vardır.

İslâm dininin cuma namazı nasıl ki Müslümanları bir araya toplayıp ibadete davet ediyorsa; İslâm dışı dinlerin kutsal günleri de onları kendi çaplarında bir birliğe davet eder.

İşte İslâm harici anlayış olan Hıristiyan dünyasının aynı duyguları paylaştıkları birlikteliklerinden bir tanesi de yılbaşı ve noel kutlamalarıdır.

Temelde İsa (a.s)'ın doğumunu lânse ettiren; aslında, İsa (a.s.)'ın doğum günüyle alâkası olmayan bu gecede, kendi inanç esaslarının da dışına çıkıp, bir peygamber doğumunun sabaha kadar içki içilip haddi aşkın eğlencelerle anılması, o peygamberin razı olacağı bir davranış olmayacaktır.

Kıymetli Müslümanlar!

Bilindiği gibi yılbaşı ve noel kutlamaları, Hıristiyan ve batı kültüründen doğmuş bir gelenektir. Uzun kış gecelerine göre ayarlanmış, İslâm dışı hareketlerle kutlanan bu gecenin; İslâm’a dayanan hiçbir tarafı yoktur. İslâm zaten bu tür fuhşiyatı, ayet ve hadislerle men etmektedir.

Yüce Mevlâ'mız Kur'an-ı Kerim'inde, İslâm mensuplarına şu ayeti bildirir:

"Ey iman edenler! İyilik ve takva üzerinde (Allah'ın nehiylerinden ve şüphelilerinden sakınma hususunda) yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çok şiddetlidir." [3]

Değerli İslâm Kardeşlerim!

Hıristiyan ve küfür dünyasının bu geceyi kutlamalarına yönelik özel nedenlerinin olduğunu düşünebiliriz. "Küfür tek millettir" ilkesine bağlı kalarak;

İslâm düşmanları, Müslümanlara yönelik yapmış oldukları zulüm ve tecavüzleri kutlamak için yılbaşında eğlenebilirler.

Müslümanların eğitim haklarına, kıyafetlerine, siyasi ve sosyal bütünlüklerine yaptıkları baskıları kutlamak için yılbaşında eğlenebilirler.

Müslümanları dünya liderliğine değil de, dünya köleliğine sürükleme peşinde olduklarını kutlamak için yılbaşında eğlenebilirler.

İslâm birliğini yok sayıp, Avrupa ve haçlı zihniyetini dünyaya yayma amaçlarını kutlamak için yılbaşında eğlenebilirler.

İslâm ülkelerini deşifre edip; dünya hâkimiyetini kendi ellerine geçirme ve Müslümanları sömürme arzularını kutlamak için yılbaşında eğlenebilirler.

Müslümanların yaşadığı coğrafyalara fitne ve savaş bulaştırıp Müslümanların uğradıkları zararı kutlamak için eğlenebilirler.

Mazlumların akan kanları ve ağlayan gözleriyle; gülmek ve kahkaha atmak için, işte bütün bu ve bunun gibi birçok sebepler, küfür dünyasının yılbaşı gecesinde eğlenmelerine ve kadeh kaldırmalarına yeterli gelecektir.

Onlar, kendi zulüm çarklarını çevirmeleri ve küfri başarıları için, eğlenerek dans edip göbek atarken; "Ben Müslüman'ım" diyen insanların, böyle bir geceyi kutlamaları çok garip karşılanmaz mı?

Değerli Mü'minler!

Küfür kervanının yolcuları, biz Müslümanların cuma ve bayramlarına nasıl katılmıyorlarsa, Kâbe'mize nasıl yönelmiyorlarsa, Allah'ımızın ve peygamberimizin isteklerinden nasıl uzak duruyorlarsa, biz Müslümanlar da; onlara özel gün ve gecelerden o derece uzak duracağız.

Taklitçilikte ne kadar ileri gitsek, asıl değerlerimize bir o kadar yabancı kalırız. Dünya durdukça; onlar bizden biz de onlardan razı olamayız. Bakınız Allah (c.c.) bizlere bu gerçekleri nasıl bildiriyor:

"Ne Yahudiler, ne de Hıristiyanlar onlara tabi olmadıkça asla senden razı olmazlar. De ki; Gerçek yol ancak Allah'ın yoludur. Sana gelen bunca ilimden sonra onların hevalarına tabi olursan bir daha Allah'tan sana hiçbir dost ve yardımcı yoktur."[4]

Değerli Kardeşlerim!

İnsan; ancak sevdiğini, takdir ettiğini ve değer verip büyük gördüğünü taklit eder. Şekil taklitçiliği neticede itikadi taklitçiliğe götürür.

Peygamberimiz (s.a.v.):

 "Kim (şekil ve amelde) bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır" [5] buyurur.

Söz açık ve nettir. "cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil." [6]

Hutbeme fetva kitaplarının birçoğunda yer alan ve bizi dikkatle üzerinde durmaya davet eden şu sözlerle son veriyorum:

"Bir Müslüman; Yahudi, Hıristiyan ve Mecusilerin bayramlarını kutlar, ona ta'zim eder veya o günlerde yaptıkları yemeği pişirirse mürtet olur yani dinden çıkar."

Allah'û Teâlâ, biz Ümmet-i Muhammedi, yılbaşı eğlencelerinin ve yılbaşında hadlerini aşanların şerlerinden muhafaza eylesin.

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

 

[1]           Maide Suresi: 2

[2]           Cami-us Sağir: 104

[3]           Maide Suresi: 2

[4]           Bakara Suresi: 120

[5]           Cami-us Sağir: 104

[6]           Risale-i Nur Külliyatı


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN