• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

MUHARREM VE AŞURE

MUHARREM AYI VE AŞURE

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayındayız. Muharremin bir özelliği Hicri takvimin ilk ayı oluşu, diğer bir özelliği de ayın Onuna yani ………….……..…… gününe denk gelen aşure günüdür.

Aşure günü birçok özelliğiyle tarihimize mal edilmiş ve değeri günümüze kadar taşına gelmiştir.

Rivayet edilir ki, ................................

Aşure aşı pişirmek dine bağlı bir ibadet değildir. Ayrıca aşure günü dövünmek, yas tutmak, sürme çekmek, gusül etmek, kına yakmak, âlimleri, büyükleri ve hastaları ziyaret etmek, yetimlerin başlarını okşamak, yerle gök arası sevap beklemek, İhlâs Suresini okumak ve bugünü özel olarak kutlamak dinimizde olmayan davranışlardır.

Tarihi zengin ..........................

Peygamberimiz (s.a.v) hicretle Medine’ye geldiği zaman Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını gördüğünde bunun ne orucu olduğunu sorduğunda cevap olarak şöyle dediler: “Bugün iyi bir gündür. Allah (c.c) Musa'yı ve İsrail oğullarını Firavun’un zulmünden bugün kurtarmıştır. Musa, Allah'a şükür için bugünde oruç tutmuştur. Biz de tutarız” dediler. Hz. Peygamber: “Biz Musa'nın sünnetine sizden daha yakınız” diyerek oruç tuttu ve ashabına da oruç tutmalarını emir buyurdu.  (3) Buhari Hadis No: 945

Değerli Mü’minler!

Âlimlerimiz aşure orucunun sünnet olduğunu bildirmişlerdir. Yahudiler sadece aşure gününde bir günlük oruç tutarlar. Müslümanların Yahudilere benzememeleri için aşure gününe ya öncesinden veya sonrasından birer gün ekleyerek iki gün ya da hem öncesinden hem de sonrasından birer gün ekleyerek üç gün oruç tutulmasını tavsiye etmişlerdir. Yine Ramazan orucundan sonra en muteber orucun aşure orucu olduğu hadislerde bildirilmiştir.

Önümüzdeki ………………., ………………… 

Dünya tarihinin en talihsiz ve en acı günlerinden biri olan Hz. Hüseyin’in şahadeti de yine böyle bir aşure gününe rastlamaktadır.  Dünya saltanatı.......................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

---------------------------------------------------------------------------------

1- Maide Suresi: 32
2- Buhari Hadis No: 945
3- Buhari Hadis No: 945
4- Maide Suresi: 32
Yeni Sayfa 1

Yeni Sayfa 1


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret322149
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN