• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

MUHARREM VE AŞURE

MUHARREM AYI VE AŞURE HUTBESİ

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ اَوْ فَسَادٍ ف۪ي الْاَرْضِ فَكَاَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَم۪يعًا وَمَنْ اَحْيَاهَا فَكَاَنَّمَآ اَحْيَا النَّاسَ جَم۪يعًا﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...فَأَنَا أَحَقُّ بِمُوسٰى مِنْكُمْ فَصَامَهُ وَأَمَرَ بِصِيَامِهِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Müslümanlar!

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayındayız. Muharremin bir özelliği Hicri takvimin ilk ayı oluşu, diğer bir özelliği de ayın onuna yani …………..……..…… gününe denk gelen aşure günüdür.

Aşure günü birçok özelliğiyle tarihimize mal edilmiş ve değeri günümüze kadar taşına gelmiştir.

Rivayet edilir ki; Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulup, Cudi dağının tepesine oturması bir aşure gününe rastlamaktadır. Tarihe göre gemidekiler kurtuluşlarını kutlamak için geminin ambarından arta kalan erzakı karıştırıp bir aş pişirmişler. İşte pişirilen bu aş Hz. Nuh'un gemisinden günümüze kadar yaşanan bir gelenektir.

Aşure aşı pişirmek dine bağlı bir ibadet değildir. Ayrıca aşure günü dövünmek, yas tutmak, sürme çekmek, gusül abdestialmak, kına yakmak, âlimleri, büyükleri ve hastaları ziyaret etmek, yetimlerin başlarını okşamak, yerle gök arası sevap beklemek, İhlâs Suresini okumak ve bugünü özel olarak kutlamak dinimizde olmayan davranışlardır.

Tarihi zengin olan aşure gününde; Araplar, Yahudiler ve Müşrikler tarafından oruç tutulurdu. Öyle ki bugün Yahudiler tarafından büyük kefaret günü olarak da kabul edilmiştir.

Peygamberimiz (s.a.v) hicretle Medine'ye geldiği zaman Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını görüp bunun ne orucu olduğunu sorduğunda cevap olarak şöyle dediler: "Bugün iyi bir gündür. Allah (c.c) Musa'yı ve İsrail oğullarını Firavun'un zulmünden bugün kurtarmıştır. Musa, Allah'a şükür için bugünde oruç tutmuştur. Biz de tutarız" dediler. Hz. Peygamber: "Biz Musa'nın sünnetine sizden daha yakınız" diyerek oruç tuttu ve ashabına da oruç tutmalarını emir buyurdu.[3]

Değerli Mü'minler!

Âlimlerimiz aşure orucunun sünnet olduğunu bildirmişlerdir. Yahudiler sadece aşure gününde bir günlük oruç tutarlar. Müslümanların Yahudilere benzememeleri için aşure gününe ya öncesinden veya sonrasından birer gün ekleyerek iki gün ya da hem öncesinden hem de sonrasından birer gün ekleyerek üç gün oruç tutulmasını peygamberimiz tavsiye etmişlerdir. Yine Ramazan orucundan sonra en muteber orucun aşure orucu olduğu hadislerde bildirilmiştir.

Önümüzdeki ………………., ……………… ve ………………, günleri bu senenin aşure için oruç günleridir. Bu orucu tutanlara sevap vardır, tutmayanlara ise herhangi bir günah yoktur.

Dünya tarihinin en talihsiz ve en acı günlerinden biri olan Hz. Hüseyin'in şehadeti de yine böyle bir aşure gününe rastlamaktadır. Dünya saltanatı için zalimlerin babası ve sözde İslâm halifesi olan Yezit, Kerbelâ çöllerinde peygamberin canından olan evlâdına kılıç çekerek şehit etmiştir.

Bu çekilen kılıç, peygambere çekilmiştir. Bu çekilen kılıç, Kur'an'a çekilmiştir. Bu çekilen kılıç, bütün bir insanlığa çekilmiştir. Bu çekilen kılıç, aslında İslâm’ı ayakta tutmak için canını pazara süren tüm şehitlere çekilmiştir.

Nitekim Allah-u Teâlâ Maide Suresinin 32. ayetinde konumuzla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: "Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir kimsenin hayatını kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur."[4]

Aziz Cemaat!

Konuyu güncellerken bu olaydan ibretli dersler çıkarmalıyız. Dünya tarihinden hiç eksik olmayan Yezitlerin ve yezit mantığına karşı gelen Hüseyinlerin amaçlarını çözebilmeli, menfaati için İslâm’a kılıç çekenlerin yanında değil; Allah'ın istediği, peygamberin istediği ve Hüseyin'in istediği bir tarafta yer almalıyız.

Bugün, menfaatleri uğruna İslâm’ı harcayanlar Yezit‘in; İslâmın izzeti için her türlü fedakârlıklarda bulunanlar ise Hz. Hüseyin'in izinden gitmektedirler.

Bugün dünya, Yezitler ve Hüseyinlerle doludur. Menfaatleri uğruna din kurallarına cephe alan herkes bir Yezittir. Canları pahasına dinlerini koruyanlar ise birer Hüseyin'dirler.

Değerli Müslümanlar!

Dünya tarihinin bir daha böyle elem verici bir olaya şahit olmamasını temenni ederken, Muharrem ayınızın ve bu günlerin tüm İslâm âlemi için hayır ve bereketlere vesile olmasını yüce Mevla'mızdan temenni ve niyaz ediyorum.

Bu vesile ile yüce Mevlâ'mız Hz. Hüseyin'in ve bütün İslâm şehitlerinin şehadetini kabul eylesin.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]            Maide, 32

[2]           Buhari Hadis No: 945

[3]           Buhari Hadis No: 945

[4]           Maide, 32


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN