• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KUTLU DOĞUM HAFTASI

KUTLU DOĞUM
(MEVLİD KANDİLİ) KONULU HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحٰى إِلَيَّ أَنَّمَآ إِلٰهُكُمْ إِلٰهٌ وَاحِدٌ فَمَنْ كَانَ يَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِٓ أَحَدًا﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿الَّلهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ كَماَ صَلَّيْتَ عَلٰى اٰلِ إِبْراَهِيمَ...﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Müslümanlar!

Önümüzdeki ......................... gece Mevlit Kandilidir. Bilindiği gibi her sene peygamberimizin doğum günü olan; Rebiu'l Evvel ayının on ikinci gecesi Mevlit Kandili olarak kutlanılır.

Ayrıca tüm dünyada; Mevlit Kandilinin içinde bulunduğu hafta, "Kutlu Doğum Haftası" olarak, evrensel bir şekilde kutlanmaktadır.

Bundan asırlarca önce takvimlerin kutlu doğum gününü göstereceği günlerde, Yahudiler, Hıristiyanlar, Kâhinler ve tüm dünya bu müjdelenen peygamberi bekliyordu.

Bu peygamberin geleceği zamanda ise, dünya, şer güçlerin egemenliği altında kıvranıyordu. Zulüm, fuhuş, fitne-fesat ve barbarlık son haddini almıştı. Kız çocukları diri diri gömülüyor, kadınlar şehvet malı olarak pazarlarda sergileniyor ve güçsüzlere yaşama hakkı tanınmıyordu.

Kan içen yarasaların sultan, eşkıyaların ise vezir olduğu bir dönemde; dünya, bir kurtarıcıya avuç açmış bekliyordu.

Kardeşin, kardeşe diş bilediği, insanlığın en küçük değerinin bile tanınmadığı, hayvanların dahi insanların hareketlerinden utanç duyduğu bir zamanda dünya, müjdeleyici ve kurtarıcı bir rahmet peygamberine sancı çekiyordu.

İşte böyle bir bekleyiş ve ihtiyacın çağırdığı bu rahmet peygamberi, milâdi 571 yılı nisan ayının yirmisinde, bir pazartesi günü sabaha karşı dünyaya geldi. O gün bütün âlem; âlemlerin efendisinin doğumuna şahitlik ediyordu.

O, kutlu ve mutlu efendinin doğumuyla; dünyada birçok harikulâde olaylar meydana gelmiş, azgın ve diktatör putperestlerin saltanatları sallanmaya başlamıştı.

Kisra sarayının sütunları yıkılıp burçları çatlamış, Mecusilerin bin yıllık yanan ateşi sönmüş ve Sava gölü kurumuştu.

Aslında yıkılan; Kisra sarayıyla birlikte kisraların, despotların ve zalim diktatörlerin saltanatlarıydı.

Mecusilerin sönen ateşi; aslında dünya küfrünün ve müşriklerinin gönüllerinde yanan şirk ateşiydi.

Kuruyan; sadece Sava gölü değil, inkârcıların, putperestlerin, hükümranlıkları ve azgınlıklarıydı.

Kıymetli Cemaat!

İşte böylesi bir zamanda bir peygamber dünyaya teşrif etmiş, bütün azgınlıkları durdurmuş, yıkılmazları yıkmış, yapılmazları imar etmiştir. Risalet meş'alesini yakarak günümüze ve gönlümüze, kıyamete kadar devam edecek sevda tohumları ekmiş, cehennem kapılarını kapatmış ve cennet kapılarını açmıştır.

Dünyayı, huzur ve selâmete götüren tüm kaynakları beslemiş, dalâlet ve sapıklığın önüne perde çekmiştir.

Kendisinden önce bizleri düşünmüş, ümmeti için secdelerde ağlamış, "Muhammed'ül Emin" olarak yaşamış ve "emin bir Muhammed" olarak da ölmüştür.

Değerli Mü'minler!

Âlemlere sığmayan bir sevdanın peygamberini, sadece "mevlit gecelerine" ve "Kutlu Doğum Haftalarına" sığdıramayacağımızı bilelim.

Bu yaşlı dünyada; yaşlanmaz sevdamız olan peygamberimizi sürekli yâd edelim. İzinde ve sözünde giderek şu ayet mealine kulak verelim:

"De ki: 'Ben, ancak sizin gibi bir insanım. Yalnız, 'ilâhınız bir ilâhtır' diye bana vahy olunuyor. Onun için her kim Rabbine kavuşmayı arzu ederse, yararlı bir iş yapsın ve Rabbine yaptığı ibadete kimseyi ortak etmesin." [3]

Son olarak peygamberimizin diliyle peygamberimize dualarda bulunarak diyoruz ki:

"Allah'ım! Kulun ve peygamberin Muhammed'e rahmetini dileriz. İbrahim'e vaktiyle rahmet ettiğin gibi. Allah'ım! Muhammed ile Muhammed'in ümmeti üzerine bereket ihsan eyle. Vaktiyle İbrahim ile ümmetine bereket ihsan ettiğin gibi." [5] Âmin

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

 

 

 

[1] Kehf Suresi: 110

[2] Sahih-i Buhari Tercemesi: Hadis no,1726

[3]           Kehf Suresi: 110

[5]           Sahih-i Buhari Tercemesi: Hadis no,1726


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN