• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

İSRA VE MİRAC

İSRA VE MİRAC GECESİ

Önümüzdeki   ............. , ..............    bağlayan gece Mirac gecesidir. Kelime olarak İsra; gece yürüyüşü, Mirac ise; yukarı çıkmak, yükselmek manasına gelir. Hicretten birbuçuk yıl [3] önce, bir Recep ayının Yirmi Yedi’nci gecesinde meydana gelmiştir.

Rivayetlere göre; O gece peygamberimiz (s.a.v.) Hatimde uyurken [4] Cebrail (a.s.) geldi, peygamberimizin mübarek göğsünü manen yararak içini Zemzemle yıkadı. İman ve hikmetle doldurarak tekrar kapattı. Daha sonra, Burak adlı binekle Mescid-i Aksa’ya götürdü.

 Peygamberimiz, Mescidi Aksa’da; aralarında Hz. İbrahim, Hz. Musa ve Hz. İsa’nın da bulunduğu peygamberlerden bir topluluğa namaz kıldırdı. Orada, içlerinde şerbet ve süt bulunan kaplar peygamberimize takdim edildi. Peygamberimiz süt dolu kabı alınca, Cebrail: "Sen fıtratı seçtin, doğru yolu buldun, ümmetin de doğru yolu buldu" dedi.

Orada bulunan sert bir kayanın üzerine, Mirac denilen asansör kuruldu ki, insanlar ölüm esnasında, gözlerini bu Mirac’a dikerler ve ruhlar bu asansörle göğe yükselir.

 Cebrail (a.s.) ile peygamberimiz (s.a.v.),  Mirac’la yükselip birinci göğe vardıklarında, gök koruyucularının beklediği Hafaza kapısına vardılar. Orada Dünya semasını koruyan İsmail adında bir melekle karşılaştılar. Ki, bu meleğin emrinde Yetmiş Bin melek ve her bir meleğin emrinde de Yüz’er bin melek vardı.

Derken burada Hz. Âdem’le karşılaştılar, Ona Mü'minlerin ruhları arz edilirken seviniyor:  "Bunun ruhunu İlliyin (iyilerin defterin)e yazın" diyordu. Kendisine kâfirlerin ruhları arz edilirken üzülüyor: "Kötü ruh kötü kokuludur, bunu da Siccin (kötülerin defterin)e yazın" [5]  diyordu.

Sonrasını peygamberimiz (s.a.v)’den dinleyelim:

"Sonra baktım bir toplum gördüm ki,  dudakları deve dudağı gibiydi. Onlara bir takım memurlar görevlendirilmişti, dudaklarını kesiyorlar ve ağızlarına ateşten bir taş koyuyorlar, bu taşlar makatlarından çıkıyordu. “Ey Cibril! bunlar kimlerdir?” dedim. O: "Yetimlerin mallarını haksızlıkla, zulümle yiyenlerdir" dedi.

Sonra baktım bir toplum vardı ki;  derilerinden sırımlar kesilip ağızlarına tıkılıyor: “Yediğiniz gibi yiyin”  deniliyor ve bu onlara en iğrenç bir şey oluyor. "Ey Cibril! bunlar kim?” dedim.  “Bunlar o koğucular fitnecilerdir ki, insanların etlerini yerler ve söverek insanların ırz ve namuslarına saldırırlar” dedi.

 Sonra bir toplum gördüm ki, önlerine bir sofra kurulmuş, karşılarında temiz güzel etler var, etraflarında da leşler var. Onlar o güzel etleri bırakıp bu kokmuş leşlerden yemeye başladılar. "Bunlar kim? Ey Cibril!" dedim. O: "Bunlar zina edenlerdir, Allah'ın kendilerine helâl kıldığı kadınları bırakıp da, kendilerine haram kıldığı kadınlara gidenlerdir " dedi.

Sonra, benzerini asla görmediğim ....................................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1]  İsra Suresi: 1

[2]  Sahih-i Buhari :1551

[3]  Diğer rivayete göre üç yıl.         

[4]  Diğer rivayete göre Amcası Ebu Talib’in kızı Ümmü Hani’nin evinde iken

[5]  Hak Dini Kur'an Dili:  5/ 278

[6]  Hak Dini Kur’an Dili 5/ 277

[7]  Hak Dini Kur’an Dili 5/ 280

[8]  Bir rivayete göre ikinci gökte Yusuf üçüncü gökte İsa ve Yahya (a.s.) vardı.

[9]  Hatemü'l Enbiya 153.D.İ.B. Yayınları

[10]  Fıkhu's Siyre         

[11]  Bir rivayete göre gökler tarafından

[12]  Necm Suresi: 9

[13]  Necm Suresi: 18

[14]  Hak Dini Kur'an Dili: 7/295

 

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret322152
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN