• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ZEKÂT VERMEK

ZEKÂT

Dünyanın eşsiz nizamı olan biricik dinimiz, toplumun sosyal ve ekonomik dengesini sağlamak için bir kısım haklar tayin etmiştir. Bu hakların en önemlisi zekâttır.

Zekât; Allah'û Tealâ’nın, zengin Müslümanların mallarından, yine ihtiyaç sahibi Müslümanlar için ayırmış olduğu bir haktır. Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Kitap, sünnet ve icmâ ile sabit olan zekâtı; hafife almak veya inkâr etmek küfürdür.

Rabbimiz şöyle buyurur: “Namazı kılın; zekâtı verin ve peygambere itaat edin ki; merhamet göresiniz.” [3] 

Başka bir ayet-i kerimede ise:

“Namazı kılın, zekâtı verin, kendiniz için önden ne hayır yollarsanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görücü ve karşılığını vericidir.” [4]

Görülüyor ki, Rabbimiz namazla birlikte zekâtı emretmiş ve dinimizin temel vecibelerini, ayrılmaz bir bütün olarak ele almıştır. Bu vecibelerin önemli bir parçası olan zekât; Mü’minleri cimrilikten kurtaran, kalpleri yumuşatan, zenginle fakiri kaynaştıran, malı bereketlendiren, sınıf farklarını ortadan kaldıran, mülkün gerçek sahibini tanıtan, maddi ve manevi kirlerden arındıran, gönüllere huzur sağlayan ve Allah’ın rızasına ulaştıran... yüce bir ibadettir.

Muhterem cemaat!

Zekât vermek ilâhi bir emirdir. Dünya ve ahiretlik faydalarına karşılık; zekâtın verilmemesi de, bir o kadar ceza gerektirmektedir. Allah’û Tealâ bu konuda cimrilik edenlere şöyle seslenir:

“Allah’ın fazl-u kereminden kendilerine verdiği malda cimrilik edenler, sakın onu kendilerine hayır sanmasınlar. Tam aksine, o, kendileri için bir şerdir. Cimrilik ettikleri şey (mal), kıyamet günü boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” [5]

Allah’ın Resulü de zekât vermeyenlerin başlarına gelecekleri şöyle anlatır:

“Allah (c.c.) kime mal verir de zekâtını ödemezse...................................

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1]  Bakara Suresi: 110

[2]  Sahih-i Buhari: Hadis No, 691

[3]  Nur Suresi: 56

[4]  Bakara Suresi: 110

[5]  Al-i İmran Suresi: 180

[6]  Sahih-i Buhari: Hadis No, 691

[7]  Tevbe Suresi 60. Ayete bakınız.

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret322148
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN