• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ORUCUN GAYESİ

RAMAZAN VE ORUCUN GAYESİ

Bildiğimiz ve bilmediğimiz tüm âlemlerin yaratılışında bir gaye vardır. İnsanlığın yaratılışındaki gayeyi de Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Mübin'inde şöyle açıklar:

"Ben, Cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım" [3]

Bu ayetten anlıyoruz ki, insanoğlu bu dünyada Allah'a iman ve ibadet için vardır. O halde, insan ibadet yaptığı ölçüde Allah indinde değer kazanır ve ancak ibadetlerinde samimi ve daimi olanlar Allah’ın rızasına ulaşırlar...

İbadet; Allah'ın rızasını kazanmak için Allah'ın emri dairesinde yapılan her türlü amelin genel adıdır. Bu ibadetlerden faydalanmak için, ibadetlerin asıl gayelerine de dikkat etmeliyiz. Bu ibadetlerden bir tanesi olan orucun asıl gayesi, yemeden içmeden kesilip aç kalmak değil, Allah için aç kalmanın yanında dinimizin bazı güzel emirlerini de yerine getirmektir.

Bu emirlerden bir tanesi; her zaman ve her yerde doğru olmaktır. Eğer bir kimse oruçluyken; yalan hile ve kötülüklerden uzaklaşmıyorsa, o kimse kâmil bir oruç tutmuş olmayacak ve tuttuğu oruç kendisine açlıktan başka hiçbir fayda sağlamayacaktır. Zira peygamberimiz (s.a.v.) buyurmuştur ki:

 "Her kim, yalan konuşmayı ve yalan üzerine işini düzenlemeyi bırakmazsa, onun yemeyi ve içmeyi terk etmesine (yani oruç tutmasına) Allah'ın hiç de ihtiyacı yoktur." [4]

İkinci güzel emir; günahları terk etmektir. Eğer bir insan oruçlu iken, yine günah işlemeye devam ederse, orucun faydasınan uzak kalmış olur. Akıllı bir insan, orucu günahlara karşı bir kalkan olarak kullanır. İnsanı günaha çeken her şey oruç sayesinde reddedilmeli ve o günahlardan Allah'a sığınılmalıdır.

Üçüncü güzel emir, iyiliğe teşviktir. Canlı cansız her şeye iyilik etmek Müslümanın özelliğidir. Özellikle bu ayda; daha çok merhametli, cömert ve yardımsever olunmalıdır.

Dördüncü güzel emir, oruçlu kimselere iftarlık vermektir. Sofrada veya çarşı pazarda.............................. 

Kitabın tamamından faydalanmak ve

Sipariş vermek için TIKLAYINIZ

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net
 

[1]  Zariyat Suresi: 56

[2]  Ruh-ul Furkan:2/277

[3]  Zariyat Suresi: 56                    

[4]  Sahih-i Buhari: 2/228

[5]  Tirmizi: 3/162

[6]  Ruhu'l Furkan: 2/277

Yeni Sayfa 1


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret322152
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN