• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KADİR GECESİ

KADİR GECESİ HUTBESİ

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ ف۪ي لَيْلَةِ الْقَدْرِ، وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ،لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ، تَنَزَّلُ الْمَلآئِكَةُ وَالرُّوحُ ف۪يهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ، سَلامٌ هِيَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿مَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَاناً وَاحْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Müslümanlar!

Bugünkü hutbemiz, Allah'û Teâlâ’nın Kur'an'la şeref verdiği bir gece olan, Kadir Gecesi ile ilgilidir. Önümüzdeki ..............'ı.................'a bağlayan gece Kadir Gecesidir.

Yüce Mevlâ'mız, bu gecenin adını taşıyan Kadir Suresinde; biz Müslümanlara şöyle seslenmiştir:

"Doğrusu biz Kur'an'ı, Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede melekler ve ruh (Cebrail), Rablerinin izniyle her türlü iş için iner dururlar. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar bir esenliktir. [3]

Kıymetli Mü'minler!

Bu geceyi diğer gecelerden ayıran birçok özellikleri vardır.

En önemlisi; insanlık tarihinin ufkunu açan Kur'an-ı Kerim'in, Kadir gecesinde indirilmeye başlanmasıdır. Bu sebeple;

 Kadir gecesinde yapılan ibadetler, içinde Kadir gecesi bulunmayan binlerce aylık ibadetten daha hayırlıdır.

Kadir gecesinde; insanların gelecekleri, kaza ve kader hakkındaki hükümleri, karşılaşacakları her bir iş, milletler ve ülkeler hakkında ki önemli bilgiler meleklere bildirilir.

O gecede yeryüzüne sayısız ve sınırsız melek iner. Melekler ve ruh, karşılaştıkları her Müslüman'a, Allah'ın selâmını verir ve esenlik dilerler.

Kadir gecesi; her tür tabii afet ve musibetlerden arındırılmış, güvenli ve huzurlu bir gecedir.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuşlardır:

"Kim Kadir gecesinin faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve itaatle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." [4]

Kıymetli Cemaat!

Daha sayamayacağımız birçok özellikleriyle Kadir gecesi; Allah'û Teâlâ tarafından bize bahşedilmiş bir hediyedir. Bu hediyeyi güzel bir kabul ile ihya eden insan, bu gecenin feyiz ve bereketine ulaşacak, binlerce gecede kazanamayacağı sevabı, bir tek gecede kazanacak ve sabahında, Allah'ın rızasına günahsız bir şekilde ulaşacaktır.

Rivayetlere göre; peygamberimiz (s.a.v.) bir gün ashabına, İsrail oğullarından bir erin, bin sene kılıç kuşanarak cihat ettiğini ve yine İsrail oğullarından dört kişinin, seksen sene boyunca hiç günah işlemeden, sürekli ibadet ettiklerini anlatıyordu. Sahabe, bu duruma gıpta ile bakarak hayret etmişlerdi. Bunun üzerine Cebrail (a.s.) Kadir Suresini indirmiş ve:

"Ya Muhammed! Ümmetin o bir kaç kişinin seksen sene ibadetinden hayrete düştüler. Allah Teâlâ sana ondan daha hayırlısını indirmiştir. İşte bu (surede sana ve ümmetine verilenler) senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır."[5]Buyurarak, peygamberimize ve bize dolu dolu bir müjde vermiştir.

Yani, normal zamanlarda ibadet ehli olup bu geceyi de ibadet ve dualarla geçiren bir kişi; bin sene Allah yolunda kılıç sallayan ve seksen sene sürekli ibadet eden kimselerden daha çok sevap kazanıyor. Biz de Allah'ın bu denli merhametine hayretle bakıyor, O’nun büyüklüğü karşısında bir kere daha eğiliyoruz.

 

Kıymetli Cemaat!

Kadir gecesinin feyzi ve bereketi, bu gecenin kadir ve kıymetini bilenlerindir. Müslümanlara özel bir kurtuluş, şeref ve derece kazanma gecesidir.

Diğer taraftan namaz kılmayanlar, oruç tutmayanlar, ibadet ve itaatten uzak gafletle ömürlerini geçirenler, kendi ömürlerinin kıymetini bilmedikleri için Kadir gecesinin de kıymetini bilmeyeceklerdir.

Bir yılbaşı gecesinde sabahlara kadar eğlenip de, böyle mübarek gecelerde uykusu gelenlerin Kadir geceleri yoktur. Dünyalık menfaatler uğruna gece gündüz çalışıp da, Kadir gecesi olduğu için yorgun düşenlerin Kadir Geceleri olamaz.

Değerli Kardeşlerim!

Bir kulun, Allah'a itaatle geçirdiği bir tek saniyesi bile, Allah'tan gafil bir şekilde yaşayacağı binlerce seneden daha hayırlıdır. Genelde Kadir gecesi, senede bir gece olsa bile, özelde; Allah'ın rızasını aradığımız her günümüz ve gecemiz Kadir gecesi olabilir. Öyle ki; O sevgili bize yakın ise ve biz de O'na yakın isek, O bizden razı ve biz de O'ndan razı isek her gecemiz Kadir, her günümüz kıymetlidir.

Aziz Cemaat!

Kadir gecesinde insanlara güzel söz söylemek, ihtiyaçlarını giderip gönüllerini hoş etmek, melekler misali selâmetler dilemek, Kur'an'ın o gece bize vahyolduğunu düşünmek, ömür muhasebesi yapmak ve geleceğimizi Kadir gecesinin projesi ile yönlendirmek, binlerce aydan daha hayırlı olacaktır.

Kadir gecesini ihya etmek için; kaza ve nafile namazları kılmak, Kur'an okumak, tesbih, dua ve istiğfarda bulunmak, bol bol tövbe etmek, Allah'ı, zikir ve şükürlerle anmak, insanlara güzel sözler söyleyip gönüllerini almak, ihtiyaç sahibi olanlara maddi ve manevi iyiliklerde bulunmak gerekmektedir.

Peygamberimiz (s.a.v)'in, Hz. Aişe anamıza öğrettiği, geceye özel bu duayı dilimizden düşürmeyelim: "Allahûmme inneke afûvvün tuhibbul afve fa'fu anni." (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni de affet.) [6]

Son olarak yüce Mevlâ'mızdan, tüm Müslümanlara birlik beraberlik, sevgi ve kardeşlik duyguları vermesini diliyor, her gününüzün ve her gecenizin, Kadirli ve kıymetli geçmesini niyaz ediyorum.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Kadir Suresi: 1-5

[2]           Sahih-i Buhari Muhtasarı. 6/313

[3]           Kadir Suresi: 1-5

[4]           Sahih-i Buhari Muhtasarı. 6/313

[5]           Hak Dini Kur'an Dili Tefs: C.9

[6]           S. Buhari Tecrid-i Sarih Terc. 6/314


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN