• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KADİR GECESİ


KADİR GECESİ

Bugünkü hutbemiz, Allah’û Tealâ’nın Kur’an’la şeref verdiği bir gece olan, Kadir gecesi ile ilgilidir. Önümüzdeki ..............’ı.,................’a  bağlayan gece Kadir gecesidir.

Yüce Mevlâ’mız, bu gecenin adını taşıyan Kadir suresinde; biz Müslümanlara şöyle seslenmiştir:

“Doğrusu biz Kur’an’ı, Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede melekler ve ruh (Cebrail), Rablerinin izniyle her türlü iş için iner dururlar. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar bir esenliktir. [3]

Kıymetli Mü’minler!

Bu geceyi diğer gecelerden ayıran birçok özellikleri vardır.

En önemlisi; ............................

Kadir gecesinde; insanların gelecekleri, kaza ve kader hakkındaki hükümleri, karşılaşacakları her bir iş, milletler ve ülkeler hakkında ki önemli bilgiler meleklere bildirilir.

O gecede; yeryüzüne sayısız ve sınırsız melek iner, melekler ve ruh, karşılaştıkları her Müslüman’a,  Allah’ın selâmını verir ve esenlik dilerler. 

Kadir gecesi; her tür tabii afet ve musibetlerden arındırıl-mış, güvenli ve huzurlu bir gecedir.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuşlardır:

“Kim Kadir gecesinin faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve itaatle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” [4]

Daha sayamayacağımız birçok özellikleriyle Kadir gecesi; Allah’û Tealâ tarafından bize bahşedilmiş bir hediyedir. Bu hediyeyi güzel bir kabul ile ihya eden bir insan, bu gecenin feyiz ve bereketine ulaşacak, binlerce gecede kazanamayacağı sevabı, bir tek gecede kazanacak ve sabahında, Allah’ın rızasına günahsız bir şekilde ulaşacaktır.

Rivayetlere göre; ........................ Bunun üzerine; Cebrail (a.s.) Kadir suresini indirmiş ve:

“Ya Muhammed! Ümmetin o bir kaç kişinin seksen sene ibadetinden hayrete düştüler. Allah Tealâ sana ondan daha hayırlısını indirmiştir. İşte bu (surede sana ve ümmetine verilenler) senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır.” Buyurarak, peygamberimize ve bize dolu dolu bir müjde vermiştir. [5]

Yani, bu geceyi ibadet ve dualarla geçiren bir kişi; bin sene Allah yolunda kılıç sallayan ve seksen sene sürekli ibadet eden kimselerden daha çok sevap kazanıyor. Biz de Allah’ın bu denli merhametine hayretle bakıyor, Onun büyüklüğü karşısında bir kere daha saygı duyuyoruz.

Kıymetli cemaat!

Kadir gecesinin feyzi ve bereketi, bu gecenin kadir ve kıymetini bilenlerindir. Müslümanlara özel; bir kurtuluş, şeref ve derece kazanma gecesidir.  

Diğer taraftan namaz kılmayanlar, oruç tutmayanlar, ibadet ve itaatten uzak gafletle ömürlerini geçirenler, kendi ömürlerinin kıymetini bilmedikleri için Kadir gecesinin de kıymetini bilmeyeceklerdir. Bir yılbaşı gecesinde sabahlara kadar eğlenip de, böyle mübarek gecelerde uykusu gelenlerin .........................................

Kitabın tamamından faydalanmak ve

Sipariş vermek için lütfen TIKLAYINIZ

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1]  Kadir Suresi: 1-5

[2]  Sahih-i Buhari Muhtasarı. 6/313

[3]  Kadir Suresi: 1-5

[4]  Sahih-i Buhari Muhtasarı. 6/313

[5]  Hak Dini Kur’an Dili Tefs: C.9

[6]  S. Buhari Tecrid-i Sarih Terc. 6/314  

Yeni Sayfa 1


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret322151
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN