• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KAMU HAKLARI

KAMU HAKLARI VE ENERJİ İSRAFI

 Yüce Allah bizlere her türlü nimetlerini bahşetmiş, bu nimetleri de doğru ve helal yollarla kullanmamızı istemiştir. Zerre kadar hayrın karşılığını alacağımız gibi zerre kadar şerrin hesabını vereceğimizi bildirmiş, bizlerin hep doğru işleri yapmamızı istemiştir.

İnsanların toplu bir alanda bir birine bağlı ve bir birine muhtaç bir şekilde yaşadıkları bir ortamda eğer bir birlerine saygı duyar ve toplumsal haklarını korurlarsa bunun mutlu sonucu hepimize ulaşacaktır. Eğer birileri bir şekilde zararlı işlerle uğraşıyorlarsa yine bunu olumsuz sonucu hepimize yansıyacaktır.

Üzülerek belirtelim ki bazı insanlar ahirette hesap vereceğini düşünmeyerek topluma birçok zararlar vermektedirler.

Gördüğümüz gibi .............................

Elektrik ve suyun boş yere harcanması, sokak lambalarının kırılması, sulama kanallarına çöp dökülmesi, uluorta yerlere pislik atılması, trafik levhalarının sökülmesi, duvarlara çirkin yazılar yazılması, eczanelerden alınan ilaçların çöpe atılması, devlete ve millete ait yapılara zarar verilmesi gibi şeyler medeni bir topluma yakışmamaktadır.

Özellikle .......................

Birileri kaçak elektrik kullanırken birilerinin solunum cihazı çalışmıyorsa, birlerinin makineleri düşük elektrik sebebiyle arızalanıyorsa kaçak elektrik kullananların büyük bir vebal içinde olduklarını bilmeleri gerekir.

Hatta parasını verdiğimiz halde eğer bir elektriği, suyu ve toplum yararına olan kaynakları israf ediyorsak bunun bile bir kusur olduğunu bilmemiz lazım.

Parasını verdiğimiz halde boşa yanan bir ampul dahi eğer birilerinin o elektrikten yararlanmasını engelliyorsa bu bile bir kul hakkıdır.

Hiç kimse “Ben paramı veriyorum istediğim gibi musluğu ve elektriği açık bırakırım” diyemez, çünkü parasını verse bile.............................

Kitabın tamamından faydalanmak ve

Sipariş vermek için lütfen TIKLAYINIZ

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret322152
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN