• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KAMU HAKLARI

KAMU HAKLARI VE ENERJİ İSRAFI HUTBESİ

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ   (وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ)[1]

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ

Değerli Mü’minler!

Yüce Allah bizlere her türlü nimetlerini bahşetmiş, bu nimetleri de doğru ve helal yollarla kullanmamızı istemiştir. Zerre kadar hayrın karşılığını alacağımız gibi, zerre kadar şerrin hesabını vereceğimizi bildirmiş, bizlerin hep doğru işleri yapmamızı da istemiştir.

İnsanlar bir birine muhtaç bir şekilde yaşadıkları bir ortamda eğer bir birlerine saygı duyar ve toplumsal haklarını korurlarsa bunun mutlu sonucu yine insana yarayacaktır. Eğer birileri bir şekilde zararlı işlerle uğraşıyorlarsa yine bunun olumsuz sonucu hepimize yansıyacaktır.

Üzülerek belirtelim ki bazı insanlar ahirette hesap vereceğini düşünmeyerek topluma birçok zararlar vermektedirler.

Gördüğümüz gibi toplum bilincinden nasibini almamış kişiler toplumun faydasına yapılan birçok hizmetlere zarar vermekte ve yaşadığımız ortamı yaşanmaz hale getirmektedirler.

Elektrik ve suyun boş yere harcanması, sokak lambalarının kırılması, sulama kanallarına çöp dökülmesi, uluorta yerlere çöp atılması, trafik levhalarının sökülmesi, duvarlara çirkin yazılar yazılması, eczanelerden alınan ilaçların çöpe atılması, devlete ve millete ait yapılara zarar verilmesi gibi şeyler medeni bir topluma yakışmamaktadır.

Özellikle kış aylarında kaçak elektrik kullanarak diğer insanların elektriği yeterli bir şekilde kullanamamasına sebep olmak üzerinde durulması gereken bir kul hakkıdır.

Birileri kaçak elektrik kullanırken birilerinin solunum cihazı çalışmıyorsa, birilerinin makineleri düşük elektrik sebebiyle arızalanıyorsa kaçak elektrik kullananların büyük bir vebal içinde olduklarını bilmeleri gerekir.

Hatta parasını verdiğimiz halde eğer bir elektriği, suyu ve toplum yararına olan kaynakları israf ediyorsak bunun bile bir kusur olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Parasını verdiğimiz halde boşa yanan bir ampul dahi eğer birilerinin o elektrikten yararlanmasını engelliyorsa bu bile bir kul hakkını ihlal etmektir.

Hiç kimse “Ben paramı veriyorum istediğim gibi musluğu ve elektriği açarım” diyemez, çünkü parasını verse bile hiç kimsenin toplumun malını israf etmeye hakkı yoktur.

Bildiğiniz gibi yüce Rabbimiz ayeti kerimede: “Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Muhakkak ki O, israf edenleri sevmez”[2] buyurmuşlardır.

Muhterem Müslümanlar!

Şöyle bir şey düşünelim. Evimizde bir hasta var ve yeterli elektrik gelmediği için çok zor durumlar yaşıyorsak, birileri de kaçak elektrik kullanarak keyfine bakıyor ve bizim çektiğimiz sıkıntıları duymuyorlar ise bu durumda bunlar; Nerede insanlık? Nerede Müslümanlık? diye sorulan sorulara cevap verebilirler mi?

Birileri toplumun kullandığı sosyal alanları, toplu taşıma araçlarını veya kamu mallarını tahrip ederse veya çalarak toplumun faydalanmasını engellerse kul hakkına girdiğini bilmelidir. Hiçbir insan yaşadığı ülkeyi sevsin veya sevmesin insanların ortak mallarına zarar verme hakkına sahip değildir. Devlet malı devletin değil milletindir. Devletten çalıp günah kazanmadıklarını düşünenler o devletin bütün vatandaşlarının hakkını yemiş olmuyorlar mı?

Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisinde toplumun hayat bulması ve insanların bir birine saygı göstererek huzur içinde yaşamaları için şöyle buyurur: “Sana yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma”[3]

Bize yakışır davranışlarda bulunmamızı isteyen yüce Rabbimiz ise her alanda, her işte ve her yerde  “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!”[4]  Buyurur ki emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak ve bu ölçülerde yaşamak yine bizlere yakışır.

Atalarımızın dediği gibi içinde henüz tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan kamu mallarını yanlış kullanarak milyonlarca insanın hakkını yemeyelim, yiyenlere de alet olmayalım.

Unutmayalım ki yüce Mevlâ’mız zerre kadar iyiliğin karşılığını verdiği zaman zerre kadar kötülüğün de hesabını soracaktır.

Haksız yere kullanılan üç beş kuruşluk bir menfaatin kıldığımız namazları, tuttuğumuz oruçları boşa çıkarmasını istemiyorsak kul haklarına, kamu mallarına ve insanlara saygılı olalım.

 Yüce Rabbimiz bizleri birbirini seven, destekleyen ve birbirinin hakkını koruyan kullarından eylesin. Âmin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1] A’raf Suresi 31. Ayet

[2] A’raf Suresi 31. Ayet

[3]  Buhari İman 7

[4]  Hud Suresi 112. Ayet


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN