• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ADAM ÖLDÜRME

KAN DAVASI VE ADAM ÖLDÜRME

Bizleri insan olarak yaratıp iman ve İslamla tanıştıran yüce Rabbimize hamdolsun. O Allah ki; bize sevmeyi, kendisine ibadet etmeyi, anlamayı ve insanca yaşamayı öğretti.

Bizim için seçtiği dinimize baktığımızda insanlığın insanlığa yaraşır bir konumda olması için emir ve nehiyler dolu olduğunu görürüz. Hiç şüphesiz bizlere düşen görev de bu emir ve nehiyleri anlayarak ve kabul ederek hayata geçirmektir.

Değerli Mü’minler!

Peygamberimiz (a.s.) bir Hadis-i Şerifinde buyurur ki: “İman etmedikçe Cennete giremezsiniz, bir birinizi sevmedikçe (birbirinize düşmanlığı terk etmedikçe, birbirinizin hayat hakkını korumadıkça, birbirinizin hak ve hukukuna riayet etmedikçe de gerçek anlamda) iman etmiş olmazsınız.” Bu Hadis-i Şerife biraz alıcı gözle battığımızda birbirimizden uzak durduğumuz kadar imandan da uzak durmuş olacağımızı anlarız.

Bizleri imandan uzaklaştıracak bir sebebin de zamanın cahilane saplantısıyla üzerimizde kalan öç ve intikam alma duygusudur. Maalesef bazı insanlarımızın bir hiç uğruna küçücük sebepleri büyüterek aile anlaşmazlıklarını aşiret boyutuna taşıyarak birçok canın yok olmasına sebep olmaktadırlar.

Dinimiz haksız yere bir cana kıymayı ve bu sebeple olayı kan davalarına götürmeyi yasaklamıştır. Bu ölçüde peygamber efendimiz: Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası, Abdülmüttalib'in torunu (amcalarımdan Haris'in oğlu) Rabia’nın kan davasıdır.” Buyurmuşlardır.

Şunu iyi bilelim ki  ...........................................

Kitabın tamamından faydalanmak ve

Sipariş vermek için lütfen TIKLAYINIZ

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret322158
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN