• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ADAM ÖLDÜRME

KAN DAVALARI VE ADAM ÖLDÜRME

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿ مِنْ اَجْلِ ذٰلِكَ كَتَبْنَا عَلٰى بَنٖى اِسْرَایٖٔلَ اَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ اَوْ فَسَادٍ فِى الْاَرْضِ فَكَاَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمٖيعًا وَمَنْ اَحْيَاهَا فَكَاَنَّمَا اَحْيَا النَّاسَ جَمٖيعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالبَيِّنَاتِ ثُمَّ اِنَّ كَثٖيرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذٰلِكَ فِى الْاَرْضِ لَمُسْرِفُونَ [1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ

Değerli Müslümanlar!

Bizleri insan olarak yaratıp iman ve İslâmla tanıştıran yüce Rabbimize hamdolsun. O Allah ki; bize sevmeyi, kendisine ibadet etmeyi, anlamayı ve insanca yaşamayı öğretti.

Bizim için seçtiği dinimize baktığımızda insanlığın insanlığa yaraşır bir konumda olması için emir ve nehiylerle dolu olduğunu görürüz. Hiç şüphesiz bizlere düşen görev de bu emir ve nehiyleri anlayarak ve kabul ederek hayata geçirmektir.

Değerli Mü’minler!

Peygamberimiz (a.s.) bir hadis-i şerifinde buyurur ki: “İman etmedikçe Cennete giremezsiniz, bir birinizi sevmedikçe (birbirinize düşmanlığı terk etmedikçe, birbirinizin hayat hakkını korumadıkça, birbirinizin hak ve hukukuna riayet etmedikçe de gerçek anlamda) iman etmiş olmazsınız.”[2] Bu hadis-i şerife biraz alıcı gözle battığımızda birbirimizden uzak durduğumuz kadar imandan da uzak durmuş olacağımızı anlarız.

Bizleri imandan uzaklaştıracak bir sebebin de zamanın cahilane saplantısıyla üzerimizde kalan öç ve intikam alma duygusudur. Maalesef bazı insanlarımızın bir hiç uğruna küçücük sebepleri büyüterek aile anlaşmazlıklarını aşiret boyutuna taşıyarak birçok canın yok olmasına sebep olmaktadırlar.

Dinimiz haksız yere bir cana kıymayı ve bu sebeple olayı kan davalarına götürmeyi yasaklamıştır. Bu ölçüde peygamber efendimiz: Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası, Abdülmüttalib'in torunu (amcalarımdan Haris'in oğlu) Rabia’nın kan davasıdır.”[3] Buyurmuşlardır.

Şunu iyi bilelim ki peygamberi sevmek onun arzu ettiği işleri yapmakla gerçekleşir. Eğer bir insan peygamber ölçülerine uymayıp peygamberin kaldırdığı kan davasını yeniden indirir ise peygamber sevgisinden bahsetmesi bir yalan olur. Bunun sonucunda peygamberi sevmeyen kimse peygamberin sevgisini de kaybederek şefaatinden mahrum kalır.

Değerli Cemaat!

Her mü ’minin canı, malı, şerefi onuru ve namusu dokunulmazdır. Bunlara haksız bir şekilde saldırmak dinimizce yasaklanmıştır. Yüce Mevlâ’mız bu konuda: “Kim, (haksız yere) bir cana kıymamış, ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir canı öldürürse, sanki (kendisi de dâhil) bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu(n hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa, (kendisi de dâhil) bütün insanları yaşatmış gibi olur”[4] buyurmaktadır.

Fussilet Suresin 34. Ayetinde ise: “İyilikle kötülük bir değildir. Sen kötülüğü en güzel şekilde sav. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimsenin sıcak bir dost gibi olduğunu göreceksin.” Buyururlar.

Kan davası güdenler bu davranışlarını terk edip “Eğer inansalar ve Allah’a karşı saygılı olsalar, Allah katından alacakları ödül daha iyi olurdu. Keşke bunu kavrasalardı”[5] da nefislerine uyup Allah’ın yarattığı cana haksız yere kıymasalardı.

Değerli Mü’minler!

Aşiret ve törelerin emri uğruna “Haksızlık yapanlardan olmayın! Yoksa size de ateş dokunur. (Allah’ın emirlerini hiçe sayarsanız) Allah’tan başka hiçbir dostunuz bulunmaz. (Eğer bir hiç uğruna haksız yere bir cana kıyarsanız) sonra ondan da yardım göremezsiniz.”[6]

Allah-u Teâlâ sevdiği insanlar için: “Bunlar bollukta ve darlıkta verirler, öfkelerini yutkunurlar, insanların kusurlarını affederler. Allah iyi insanları sever”[7] buyururken öfkesini kabartanların cehennemdeki alevlerini kabarttıklarını; öfkelerini yutkunmalarının ise cennetteki yerlerini hazırladıklarını düşünmemiz lazım.

“Bir gün bir eşkıya yaşlı bir adamın yanına gelip saygısız bir edayla: ‘Ey ihtiyar! Bana cenneti ve cehennemi anlat!’ diyor. Yaşlı adam eşkıyanın densizliğine karşılık hiç sesini çıkarmıyor. Eşkıya bu ya, sinirlenerek yaşlı adamı öldürmek için kılıcını havaya kaldırınca, ihtiyar adam o eşkıyanın gözlerinin içine içine bakarak: ‘İşte cehennem’ diyor. Bu sözden etkilenen eşkıya, bir müddet donakalıp utanarak kılıcını kınına yerleştirince yaşlı adam bu sefer o gözlere tekrar bakarak: ‘İşte Cennet’ diyor.” Yani beni öldürürsen cehennemini hazırlarsın ama bana iyi davranırsan cennet dediğin çok uzaklarda değil…

Değerli Kardeşlerim!

Değil mi ki, dünyamızı cennete ve cehenneme çevirmek bizlerin davranışına bağlıdır.

Anlayacağımız, bu dünyayı ve ahireti nasıl yaşamak istersek Allah bizim karşımıza onu çıkarır.

Yüce Rabbimiz bizi nefsimizin kötü isteklerine köle etmesin, haksızlığın her türünü, haksızlığa uğramayı ve haksızlık etmeyi bizlerden uzak eylesin, dünyamızı ve ahiretimizi cennet kılsın. Âmin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

 

[1] Maide Suresi 32. Ayet

[2] Müslim, İman 93; Tirmizi, Sifat’ul Kıyame 56

[3] Veda Hutbesi

[4] Maide Suresi 32. Ayet

[5] Bakara Suresi 103. Ayet

[6] Hud Suresi 113. Ayet

[7] Al-i İmran Suresi 134. Ayet

YAZARIN SİYONİZMİN AMENTÜSÜ adlı kitabını önemle tavsiye ederiz

Sipariş vermek için lütfen TIKLAYINIZ

Hasan ORTAKAYA

Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

<<<

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN