• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

RAMAZANIN ARDINDAN

RAMAZANIN ARDINDAN 

Şanıyla, şerefiyle, hoş safa gelen mübarek Ramazan ayını, her şeyin bir sonu olması kaidesiyle geride bıraktık. Bu haftaki Cuma namazımızla ve seneye yine kavuşma dileğiyle uğurlayacağız inşaallah.

Ramazanın ne kadar feyizli, bereketli ve huzurlu bir ay olduğunu hepiniz yaşayıp gördünüz. Bu ayda insanlar birbirlerine daha çok saygı duyuyor; birbirlerinin kalplerini kırmıyor, haram olan şeylere el uzatmıyor, yalan sözler sarf edilmiyor, her Müslüman, yüce yaratıcının emirlerini yerine getirmenin huzurunu yaşıyor ve herkes İslâmın bereketinden nasibini alıyor...

Ne mutlu sizlere ki, Ramazan ayını ihya ederek, bugünlere kavuştunuz.

Aziz cemaat!

Rabbimiz Ahzab suresinin 35. ayetinde mealen şöyle buyurmaktadır:

“Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, Mü’min erkekler ve Mü’min kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazı erkekler ve mütevazı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve Allah’ı çok zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.”  (3) Ahzab Suresi: 35 

Evet,........................

Kuran bu ayda indirildiğinden dolayı bu ay Kur’an ayı olarak değer kazanmış ve Kadir gecesini de içine almıştır. Bu ayın özel bir feyiz ve bereketi olduğundan, bu ayda fıtır sadakası öngörülmüş ve şeytanlar zincire vurulmuştur.

Allah'ın rahmeti, mağfireti, günahları silip azaptan kurtarması bu ayda daha fazladır. Zengin Müslümanlar çoğunlukla bu ayda zekâtlarını verirler.

 Değerli Kardeşlerim!

 Bunu iyi bilelim ki, İslâm....................................

Kitabın tamamından faydalanmak ve

Sipariş vermek için lütfen TIKLAYINIZ


Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net

[1]  Ahzab Suresi: 35

[2]  Ruhu’l Furkan: 2/278

[3]  Ruhu’l Furkan: 2/278
(4) Sahih-i Buhari 1259

Yeni Sayfa 1


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret322148
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN