• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

RAMAZANIN ARDINDAN

RAMAZANIN ARDINDAN RAMAZAN SONRASI HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿وَالذَّاكِر۪ينَ اللّٰهَ كَث۪يرًا وَالذَّاكِرَاتِ اَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَاَجْرًا عَظ۪يمًا﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿الصِّياَمُ وَالْقُرْاٰنُ يَشْفَعاَنِ لِلْعَبْدِ يَوْمَ الْقِياَمَةِ.﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Muhterem Mü'minler!

Şanıyla, şerefiyle, hoş safa gelen mübarek ramazan ayını, her şeyin bir sonu olması kaidesiyle geride bıraktık. Bu haftaki cuma namazımızla ve seneye yine kavuşma dileğiyle uğurlayacağız inşaallah.

Ramazanın ne kadar feyizli, bereketli ve huzurlu bir ay olduğunu hepiniz yaşayıp gördünüz. Bu ayda insanlar birbirlerine daha çok saygı duyuyor, birbirlerinin kalplerini kırmıyor, haram olan şeylere el uzatmıyor, yalan sözler sarf edilmiyor, her Müslüman, yüce yaratıcının emirlerini yerine getirmenin huzurunu yaşıyor ve herkes İslâmın bereketinden nasibini alıyor...

Ne mutlu sizlere ki, Ramazan ayını ihya ederek, bugünlere kavuştunuz.

Aziz Cemaat!

Rabbimiz Ahzab Suresinin 35. ayetinde mealen şöyle buyurmaktadır:

"Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar; Mü'min erkekler ve Mü'min kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazı erkekler ve mütevazı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve Allah'ı çok zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır."[3]

Evet, yaratılmışların en şereflisi olan insan, yeryüzünde Allah'ın halifesi olduğuna göre, ayette sıralanan özelliklerle, Onun rızasına uygun olarak yaşamaya mecburdur. Bu mecburiyet sadece Ramazan ayına mahsus değil, bütün bir ömür için geçerlidir.

Kur’an bu ayda indirildiğinden dolayı bu ay Kur'an ayı olarak değer kazanmış ve Kadir Gecesini de içine almıştır. Bu ayın özel bir feyiz ve bereketi olduğundan, bu ayda fıtır sadakası öngörülmüş ve şeytanlar zincire vurulmuştur.

Allah'ın rahmeti, mağfireti, günahları silip azaptan kurtarması bu ayda daha fazladır. Zengin Müslümanlar çoğunlukla bu ayda zekâtlarını verirler.

Değerli Kardeşlerim!

Bunu iyi bilelim ki, İslâm, sadece Ramazana mahsus bir yaşantı biçimi değildir. Sadece camilerin dört duvarının içinde yaşanması gereken Rabbani bir nizam değildir. Onun için, Ramazan bitti diye İslâmi gereklerden uzaklaşmayalım.

İslâm’ı Kur'an'la; Kur'an'ı da İslâm'la hayatımızın her zaman ve mekânında yaşayalım. Rabbimizin bize hediyesi olan "Kur'an'ı, gönüllerimize bir şifa" olarak bilelim. Hem okuyup hem okutalım, hem anlayıp hem anlatalım, hem yaşayıp hem de yaşatalım.

İyi bilelim ki kişi bilmediğinin düşmanıdır. İslâm’ı bilen ve yaşayan, İslâmın düşmanı olamaz. Gerçek şu ki; ebedi kurtuluş ve saadet, Allah'a, Kur’an’a ve Resulüne iman edip hayatını bu yolda geçiren kimselerindir.

Peygamberimiz (s.a.v.) bu konuda bize şu müjdeyi veriyor:

"Oruç ve Kur'an kıyamet günü kul için şefaat ederler. Oruç der ki: ‘Ey Rabbim, ben onun yemesine ve nefsanî arzularına mani oldum. Şefaatimi ona kabul et.’ Kur'an der ki: ‘Ben onun gece uykularına mani oldum. Ona şefaatimi kabul et.’ (Böylelikle) Her ikisi de şefaat ederler."[4]

Değerli Müslümanlar!

Peygamberimiz (s.a.v) ramazan ayını uğurlarken şevval ayında da oruç tutmamızı tavsiye ederken şöyle buyurmuştur. "Ramazan ayında oruç tuttuktan sonra şevval ayından da altı gün oruç tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir."[5]

İçinde bulunduğumuz şevval ayının herhangi bir zamanında altı gün oruç tutmamız bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap kazandıracaktır. Bu orucu alışkanlık haline getirip her sene tuttuğumuzda bütün bir ömrümüzü oruçlu geçirmiş gibi dünyada yaşamış olacağız…

Yüce Mevlâ'mız, cümlemizi, bütün bir ömür boyunca İslâm’ı yaşayan kullarından eylesin, şefaat edenlerin şefaatine ulaştırsın ve bir dahaki Ramazana ulaşmayı cümlemize nasip eylesin. Âmin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Ahzab Suresi: 35

[2]           Ahmed İbn-i Hanbel: 2/174

[3]           Ahzab: 35

[4]           Ahmed İbn-i Hanbel: 2/174

[5]           Sahih-i Buhari 1259


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN