• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KURBANI KARŞILARKEN

KURBAN BAYRAMINI KARŞILARKEN

  Allah-u Tealâ’ya hamd olsun ki bizleri bir kurban bayramı arifesine daha kavuşturdu. Malumlarınız olduğu gibi önümüzdeki……………..…., günü Kurban bayramıdır. Teşrik tekbirleri …………….…..….. günü sabah namazında başlayacak, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam edecek ve inşaallah bayram namazı saat …….... kılınacaktır. 

Kurban; genelde kurban bayramında kesilen hayvanlara ad olsa bile özelde kendisiyle Allah'a yaklaşılan Allah’ın rızası için harcanan her varlık kurbandır ve bu kurbanın gönülden gelen duygularla bağlantıları vardır. Allah yolunda samimi olmak ve Allah yoluna götürecek işlerle meşgul olmak bu yakınlaşmanın ve bu samimiyetin ifadeleridir.

Sene boyunca Allah’ın rızasını gözetmenin ve Ona verilen kurbanların küçük birer işaretçisi de bayramlarda kestiğiniz kurbanlardır ve bu kurbanlar birer semboldür. Eğer kurban edecek bir şeyleriniz varsa, değer verdiğiniz varlıklarınızı Allah yolunda kullanabiliyorsanız, İbrahim adına eğer siz de değerli varlıklarınız olan İsmaillerinizi her an kurban vermeye hazırsanız; demek ki sizin de İsmaillerinizi kurtaracak kurbanlık koçlarınız var demektir.

Değerli Cemaat!

Kurban bir ...............................

Kurbanın değeri ona harcanan paranın helâl olmasıyla ilgilidir, Helâl parayla kesilen bir koyun; haram parayla kesilen birçok deveden daha hayırlıdır. Haram paraları harcayarak Allah’ı sevemezsiniz, öyle yapsanız bile sevginizi ispat edemezsiniz.

Helâl para ve salih amellerin her türü İbrahim’in yolunda olduğunuzun bir nişanıdır.

İbrahim’in yolunda olan her Müslümanda İsmail’in teslimiyeti ve İbrahim’in sadakati vardır ve adadıkları her kurban kabuldür.

Değerli Kardeşlerim!

Dünyalık her kazanç iki farklı yolda harcanır, iyi veya kötü yolda harcanan her varlık aslında o yollara feda edilen kurbanlardır.

Namaz kılanlar vakitlerini Allah'a; kılmayanlar ise ...............................

Allah'a canını kurban edebilenin kurban edemeyeceği hiçbir şeyi yoktur. Evlerinde lüks görüntüye ve birçok boş harcamalara para bulup da kurban bayramında bir bahanenin arkasına sığınarak kurban kesmeyenlerin de Allah'a verecekleri hiçbir değerleri yoktur.

Değerli Mü’minler!

Kurban bir hediyedir. Sevgiliye, en sevgiliye sunulan bir hediyedir. Hiç en sevgiliye sunulan hediyede cimrilik olur mu? Siz hediyenizi Allah'a sunarsınız, Allah buna karşılık canlarınızı ve evlatlarınızı size bağışlar, takvanıza bakar, onun yolunda ne kadar samimi iseniz size o kadar yakınlaşır. Zaten kurban yakınlaşmak manasında değil midir?

Kurban bir ..................................

Kitabın tamamından faydalanmak ve

Sipariş vermek için lütfen TIKLAYINIZ

   

(1)    Kevser Suresi: 2

(2) İbn-i Mace: Zühd 9

(3) İbn-i Mace: Zühd 9

 

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret322156
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN