• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

KURBANI KARŞILARKEN

 

 

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ HUTBE

 

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...إِنَّ اللّٰهَ لاَ يَنْظُرُ إِلَى صُوَرِكُمْ وَأَمْوَالِكُمْ وَلٰكِنْ يَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِكُمْ وَأَعْمَالِكُمْ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

 

Değerli Müslümanlar!

Allah-u Teâlâ’ya hamd olsun ki bizleri bir Kurban Bayramı arifesine daha kavuşturdu. Malumlarınız olduğu gibi önümüzdeki……………..…., günü Kurban Bayramıdır. Teşrik tekbirleri …………….…..….. günü, sabah namazında başlayacak, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam edecek ve inşaallah bayram namazı saat …….... kılınacaktır.

Kurban; genelde Kurban Bayramında kesilen hayvanlara ad olsa bile özelde kendisiyle Allah'a yaklaşılan Allah'ın rızası için harcanan her varlık kurbandır ve bu kurbanın gönülden gelen duygularla bağlantıları vardır. Allah yolunda samimi olmak ve Allah yoluna götürecek işlerle meşgul olmak bu yakınlaşmanın ve bu samimiyetin ifadeleridir.

Sene boyunca Allah'ın rızasını gözetmenin ve O’na verilen kurbanların küçük birer işaretçisi de bayramlarda kestiğiniz kurbanlardır ve bu kurbanlar birer semboldür. Eğer kurban edecek bir şeyleriniz varsa, değer verdiğiniz varlıklarınızı Allah yolunda kullanabiliyorsanız, İbrahim adına eğer siz de değerli varlıklarınız olan İsmaillerinizi her an kurban vermeye hazırsanız; demek ki sizin de İsmaillerinizi kurtaracak kurbanlıklarınız var demektir.

Değerli Cemaat!

Kurban bir imtihandır. Doğruyu eğriden, gerçeği yanlıştan, inancı küfürden, ihlâsı ihanetten ayırmanın bir yoludur.

Allah, bir gün tayin eder ve o gün herkes kendi değerini ortaya koyar. İmkânı olup da kesmek istemeyenlerle imkânı olmadığı halde kesmeye çalışanları bir birinden ayırt eder.

Kurbanın değeri ona harcanan paranın helâl olmasıyla ilgilidir, Helâl parayla kesilen bir koyun; haram parayla kesilen birçok deveden daha hayırlıdır. Haram paraları harcayarak Allah'ı sevemezsiniz, öyle yapsanız bile sevginizi ispat edemezsiniz.

Helâl para ve salih amellerin her türü İbrahim'in yolunda olduğunuzun bir nişanıdır.

İbrahim'in yolunda olan her Müslümanda İsmail'in teslimiyeti ve İbrahim'in sadakati vardır ve adadıkları her kurban kabuldür.

Değerli Kardeşlerim!

Dünyalık her kazanç iki farklı yolda harcanır, iyi veya kötü yolda harcanan her varlık aslında o yollara feda edilen kurbanlardır.

Namaz kılanlar vakitlerini Allah'a; kılmayanlar ise şeytana kurban ederler. Kazançlarını hayır yolunda kullananlar Allah'a; şer yolunda kullananlar ise şeytana kurban ederler. Amellerini dini için kullananlar Allah'a; nefsanî arzuları için kullananlar ise nefislerine kurban ederler.

Allah'a canını kurban edebilenin kurban edemeyeceği hiçbir şeyi yoktur. Evlerinde lüks görüntüye ve birçok boş harcamalara para bulup da Kurban Bayramında bir bahanenin arkasına sığınarak kurban kesmeyenlerin de Allah'a verecekleri hiçbir değerleri yoktur.

Değerli Mü'minler!

Kurban bir hediyedir. Sevgiliye, en sevgiliye sunulan bir hediyedir. Hiç en sevgiliye sunulan hediyede cimrilik olur mu?Siz hediyenizi Allah'a sunarsınız, Allah buna karşılık canlarınızı ve evlatlarınızı size bağışlar, takvanıza bakar, onun yolunda ne kadar samimi iseniz size o kadar yakınlaşır. Zaten kurban yakınlaşmak manasında değil midir?

Kurban bir hediyedir dedik. Allah'la hediyeleşme! Allah'ın bize özürlü ve sakat çocuk vermesini istemeyiz, bir gözünün kör olmasını, deli olmasını veya kolunun parmağının noksan olmasını istemeyiz. Allah da kendisine sunulan kurbanın özürlü olmasını istemiyor. Siz, sevdiğiniz, değer verdiğiniz birine camı kırık bir çerçeve, kırık bir kalem, yaprakları dökük bir çiçek hediye edebilir misiniz? İşte kurbanlıkların da böyle kusursuz olması Allah'a sunacağınız sevginin önemini gösterecektir.

Değerli Cemaat!

Kurban bir ibadettir. İnancı ne olursa olsun her insan değer verdiği varlıklara bir şekilde ibadet eder ve onlara çeşitli kurbanlar verirler.

Yaratıcımız zengin olanlarımızdan özel ve sembolik olarak kurban kesmemizi istese bile aslında hepimizden kendisine yakın olmamızı istemektedir. Kurbanlığı bize kestirir, yine bize yedirir; ancak arasından kendisine olan bağlılık ve takvamızı alıp analiz eder.

Kendisine yaptığımız ibadetler bir kurban, sahte ilâhları inkâr etmemiz bir kurban, dünyalık menfaatlere kanmamak bir kurban, Kur'an ve sünnet yolunda olmak bir kurban, emir ve nehiylere riayet etmek bir kurbandır ve bu kurbanların ok ucu Allah'a olan kulluğu işaret eder.

Kurban; bir ömür boyu ne ile uğraşıyorsak onun mahsulü olacaktır. Fikirleriniz, düşünceleriniz ne kadar sağlamsa imtihanınız, hediyeniz ve ibadetiniz de bir o kadar sağlam olacaktır.

Dünyada sahte işlerle uğraşanların kurbanları da sahte olacak; belki de hedefine hiç ulaşmayacaktır. Temelinde Allah'la bağ kurmanın dışında gösteriş ve adet üzere başkalarının hakkıyla kesilen kurbanlar, insanı Allah'a yaklaştırmayacak aksine uzaklaştıracaktır. Allah katında bir helalzadenin ucuz kurbanı bir haramzadenin pahalı kurbanından daha itibarlı olacaktır.

Hadis-i Şerifte peygamberimiz (s.a.v): "Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. O sadece sizin kalplerinize ve işlerinize bakar"[3] buyrulmaktadır.

Değerli Mü'minler!

Her yönüyle bizi karşılayacak mübarek günlerin kapısındayız. Bizden kendisine yaklaşmamızı isteyen Allah'a her türlü imkânlarımızla yakın olmasını bilmeli bu konuda gayret göstermeliyiz. Önce düşünce ve duygularımızla sonra amellerimizle kurbana hazır olmalıyız.

Allah-u Teâlâ niyetlerimizi halis eylesin. İbrahim'den kabul ettiği gibi bizlerden de kurbanlıklarımızı kabul eylesin. Bayramımız tüm insanlığa, cümle İslâm âlemine ve bizlere hayırlara vesile olsun…

 

 

[1]           Kevser Suresi: 2

[2]           İbni Mace, Zühd, 9

[3]           İbn-i Mace: Zühd 9


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN