• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ŞAHSİYET KAZANMAK 2

İSLÂMİ ŞAHSİYET KAZANMAK KONULU HUTBE - 2 -

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿إِنَّ الَّذي۪نَ امَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَأَخْبَتُوا إِلٰى رَبِّهِمْ أُولـئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ ف۪يهَا خَالِدُونَ﴾[1] صَدَقَاللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿...مَنْ لاَ يَرْحَمُ لاَ يُرْحَمُ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Değerli Müslümanlar!

"Ben, âlemlerin Rabbine inandım" diyen her Müslüman, o Rabbe kul olma şuuru ve o Resule ümmet olma şerefi ile insanlık âleminde en yüksek şahsiyeti kazanmış olur.

Bir Müslümanı şahsiyetli kılan, diğer insanlardan üstün tutan, akıllı ve şerefli kılan onun inancıdır. Ve bu inanç, ancak yaşandığı sürece "insanı insan eder, belki de insanı sultan eder."

İşte bu sultanlığı elde edebilmek istiyorsanız, size şeytani vesveseler veren nefsinizin heva ve heveslerini dizginleyerek tutku ve heveslerinizin kölesi olmaktan kurtulunuz.

Sizi şahsiyetinizden ve İslâm’dan uzaklaştıracak şeylere müptelâ olmayınız. Çirkin şeylerin tiryakisi olmamaya özen gösteriniz. Çünkü bu tiryakilik, İslâmın yasaklarını çiğnemenize sebep olur ve gün gelir ki, bu yasakları neye mal olursa olsun savunmaya başlarsınız.

Önünüze çıkan hayırlı işleri yapmakta kararsız ve şüpheci olmayınız. Hayırlı işlerde kimsenin sözüne aldırmadan acele ediniz. Ancak, kötülüğünü bildiğiniz işleri yapmamak üzere erteleyiniz. Sonunda pişman olacağınız işleri yapmaktansa; yapmamak sizi daha çok mutlu edecektir.

Söz verdiğinizde, sözünüze sadık kalınız. Dünyalık kaybınıza aldanarak verdiğiniz sözü bozmayınız, bozacağınız sözü de vermeyiniz. Verdikleri sözden cayanlar, menfaatlerini kurtarsalar bile münafıklıktan kurtulamazlar.

Kıymetli Mü'minler!

Dininizin temel isteği olan insafa sahip çıkınız. Tüm varlıklara karşı merhametli davranınız. Şahsi çıkarlarınıza dokunsa bile insaf ve merhameti elden bırakmayınız. Size ihtiyaç duyan, sahipsiz, korunmaya muhtaç, güçsüz ve mazlum kimseleri kollayınız. Biliniz ki "insafı olmayana insaf edilmez" ve "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz."[3]

Olaylara, uzlaştırıcı ve yapıcı olarak yaklaşınız ve bir olayın sonucunu düşünmeden asla karar vermeyiniz.

Kızdığınız zaman şeytanın sesine kulak vermeyiniz! Çünkü enaniyet duygularınız kabardığında şeytanın kölesi olursunuz. O, sizi artık istediği yöne çevirerek dilediği gibi kullanmaktan çekinmez. Bu durumda, küçücük bahaneleri büyüterek geri dönüşü olmayan olaylara kurban gidersiniz.

Peygamberimiz, (s.a.v) konuyla ilgili olarak: "Hasmını yenen pehlivan, kızdığı zaman nefsine hâkim olandır"[4]buyurmaktadırlar.

Değerli İslâm Yolcuları ve Değerli Mü'minler!

İslâmi şahsiyet kazanmanın en önemli konularından bir tanesi de; bir Mü'minin size karşı yaptığı hatayı küçük; yine size yapmış olduğu iyiliği büyük görmeniz, bunun aksine sizin başkalarına karşı işlediğiniz hataları büyük; yaptığınız iyilikleri de küçük görmenizdir. Bu durum ahlâkınızı güzelleştirir ve size şahsiyet kazandırır.

İyilik adına yaptığınız her harekette aktif olunuz, zira işiniz şahsiyetinizi gösterir. Bu açıdan asla şeytanın hileli tuzaklarına düşmeyiniz. Biliniz ki Müslüman; hayatın, hayat kaynaklarına can veren kişidir.

İnsana ve insanlığa hizmet ediniz. İnsan olana Allah için hizmeti görev biliniz. Ve insanların Allah'ı sevenini seviniz. Allah'ı sevmeyene değer vermek insanlığa zulümdür, bunu da böyle biliniz.

İnancınıza ve insanlığa hakaret edenlerle birlikte olmayınız. Başkalarının inancına hakaret etmeyiniz ve sizin inancınıza hakaret edilmesine de asla izin vermeyiniz.

Değerli Cemaat!

İslâmi şahsiyet kazananları Kur'an'ımız şöyle takdir eder:­ "İnanıp yararlı işler yapanlar ve Rablerine saygıyla boyun eğenler, işte onlar cennetliklerdir. Onlar orada kalıcıdırlar."[5]

Bu takdire ulaşabilmek için, maddi ve manevi değerlerinize saygılı olunuz. İslâmın izin verdiği her şeye kucak açıp; men ettiği şeylerden de sakınınız.

Yüce Mevlâ’mızdan temenni ederim ki; inancınız hak, şahsiyetiniz pak, dünya ve ahirette yüzünüz ak olsun.

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]       Hud Suresi: 23

[2]       Sahih-i Buhari: Hadis No, 1978

[3]       Sahih-i Buhari: Hadis No, 1978

[4]       Sahih-i Buhari: Hadis No, 1999

[5]       Hud Suresi: 23


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN