• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ŞAHSİYET KAZANMAK 2

  İSLÂMİ ŞAHSİYET KAZANMAK 2

“Ben, âlemlerin Rabbine inandım” diyen her Müslüman, o Rabbe kul olma şuuru ve o Resule ümmet olma şerefi ile insanlık âleminde en yüksek şahsiyeti kazanmış olur.

Bir Müslümanı şahsiyetli kılan, diğer insanlardan üstün tutan, akıllı ve şerefli kılan onun inancıdır. Ve bu inanç, ancak yaşandığı sürece “insanı insan eder, beklide insanı sultan eder.”

İşte bu sultanlığı elde edebilmek istiyorsanız, size şeytani vesveseler veren nefsinizin heva ve heveslerini dizginleyerek tutku ve heveslerinizin kölesi olmaktan kurtulunuz.

Sizi şahsiyetinizden ve İslâmdan uzaklaştıracak şeylere müptelâ olmayınız. Çirkin şeylerin tiryakisi olmamaya özen gösteriniz. Çünkü bu tiryakilik, İslâmın yasaklarını çiğnemenize sebep olur ve gün gelir ki, bu yasakları neye mal olursa olsun savunmaya başlarsınız.

Önünüze çıkan hayırlı işleri yapmakta kararsız ve şüpheci olmayınız. Hayırlı işlerde kimsenin sözüne aldırmadan acele ediniz. Ancak, kötülüğünü bildiğiniz işleri yapmamak üzere erteleyiniz. Sonunda pişman olacağınız işleri yapmaktansa; yapmamak sizi daha çok mutlu edecektir.

Söz verdiğinizde, sözünüze sadık kalınız. Dünyalık kaybınıza aldanarak verdiğiniz sözü bozmayınız, bozacağınız sözü de vermeyiniz. Verdikleri sözden cayanlar, menfaatlerini kurtarsalar bile münafıklıktan kurtulamazlar.

Kıymetli Mü’minler!

Dininizin..........................

Olaylara, uzlaştırıcı ve yapıcı olarak yaklaşınız ve bir olayın sonucunu düşünmeden asla karar vermeyiniz.

Kızdığınız zaman şeytanın sesine kulak vermeyiniz! Çünkü enaniyet duygularınız kabardığında şeytanın kölesi olursunuz. O artık sizi istediği yöne çevirerek dilediği gibi kullanmaktan çekinmez. Bu durumda, küçücük bahaneleri büyüterek geri dönüşü olmayan olaylara kurban gidersiniz.

Peygamberimiz,  (s.a.v) konuyla ilgili olarak: “Hasmını yenen pehlivan, kızdığı zaman nefsine hâkim olandır.”[4] Buyurmaktadırlar.

Değerli İslâm yolcuları ve değerli Mü’minler!

İslâmi şahsiyet kazanmanın en önemli konularından bir tanesi de...........................Yeni Sayfa 1


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret322150
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN