• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

VEDA HUTBESİ


              VEDA HUTBESİ

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Mevlâmızın: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” [1] buyruğuna muhatap kıldığı ve İnsanlık tarihine son peygamber olarak gönderdiği Muhammed Mustafa (s.a.v.) son haccında, yüz bini aşkın Müslümana, çağlara hitap edecek bir hutbe okumuştur. Veda hutbesi olarak bildiğimiz bu evrensel mesaj, tüm dünyada gerçek ve temel insan hakları beyannamesi olarak kabul görmüştür. Bizler de peygamberimizin şefaatini umarak bu mübarek hutbesini yâd ediyoruz.

Tüm insanlığın kurtarıcı rehberi olan biricik peygamberimiz (s.a.v.), veda hutbelerinde şöyle buyurmuşlardır:

"Ey insanlar!  Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

Ey insanlar! Bugünleriniz nasıl mukkades bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukkades bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise; canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukkadestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

Ashabım! Muhakkak, Rabbinize kavuşacaksınız. O da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın bundan sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki; burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birine ulaştırmış olur.

Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah, böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmuttalib' in oğlu (amcam) Abbas' ın faizidir. Lâkin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.

Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün âdetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası, Abdulmuttalib'in torunu İyas bin Rabi’a'nın kan davasıdır.

Ey insanlar! Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız.

Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz, kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helâl kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları da, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

Ey Mü’minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça asla yolunuzu şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur'an-ı Kerim ve peygamberinin sünnetidir.

Mü'minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman, Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslümana, kardeşinin kanı da, malı da helâl olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

Ey insanlar! Cenab-ı Hak, her hak sahibine hakkını ..........  [1]    Enbiya Suresi: 107


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret322156
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN