• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

DAVET YOLUNA DAVET

DAVET YOLUNA DAVET

  Biz kullarına hayatı ve hayat kaynaklarını bahşeden yüce Rabbimiz, dünya ve ahiret saadetini kazanmamız için bize kılavuz bilgiler göndermiş, elçisine ve hayatın mutluluk ve huzur yollarına ulaşmamız için de, Enfâl suresinin 24. ayetinde şöyle buyurmuştur:

"Ey iman edenler! Size hayat verip canlandıracak yola davet ettiği zaman, Allah ile peygamberin davetine icabet edin. Allah'ın kişi ile kalbi arasına girdiğini ve sonunda Onun huzurunda toplanacağınızı bilin." [1]

Yüce Mevlâmız, bu ayetiyle inanan kullarına kâr ve zarar yollarını belirterek, hem çağrı ve hem de uyarıda bulunuyor.

Ey akıl ve kalp sahipleri!

Allah'ın, peygamberi aracılığıyla; ruhlara huzur veren, her tür cehalet ve hurafeden uzak olan dosdoğru yoluna uyun!. Uyun ki, kâinatta varlığınızın değerini anlayın.

O dosdoğru yolun davetinde, kullara kulluk yoktur. Nefsanî arzulara, şehvete, hissi hareketlere yer yoktur. Herkes Allah'ın kulu ve herkes onun mülkünün bir parçasıdır. O davet yolunda olanlar, önüne gelen herkese efendi demeyecek kadar izzetli, kâinatın efendisine pervane olacak kadar da şereflidirler.

O halde, kâinatın efendisinin davetine uyarsanız, insani değerlerde eşit olursunuz. Haktan yana olursanız, hukuku bilirsiniz. İnsanların eşit olduğunu kabul ederseniz; ırkçılığın, makam ve mevkinin, paranın, sömürünün ve insanı insanlıktan uzaklaştıracak sistemlerin altında ezilmez başı dik bir hayat yaşarsınız.

Eğer, duygularınızı .............................…

Kitabın tamamından faydalanmak isterseniz

Sipariş vermek için TIKLAYIN

Hasan ORTAKAYA
Evrensel Hutbeler
www.ortakaya.net


[1] Enfal Suresi: 24

<<<

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret322158
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN