• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

DAVET YOLUNA DAVET

DAVET YOLUNA DAVET HUTBE

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿يَا أَيُّهَا الَّذي۪نَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللّٰهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ [1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿... لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْك...﴾.[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Muhterem Müslümanlar!

Biz kullarına hayatı ve hayat kaynaklarını bahşeden yüce Rabbimiz, dünya ve ahiret saadetini kazanmamız için bize kılavuz bilgiler göndermiş, elçisine uymamız ve hayatın mutluluk yollarına ulaşmamız için de, Enfâl Suresinin 24. ayetinde şöyle buyurmuştur:

"Ey iman edenler! Size hayat verip canlandıracak yola davet ettiği zaman, Allah ile peygamberin davetine icabet edin. Allah'ın kişi ile kalbi arasına girdiğini ve sonunda O’nun huzurunda toplanacağınızı bilin." [3]

Yüce Mevlâ’mız, bu ayetiyle inanan kullarına kâr ve zarar yollarını belirterek, hem çağrı ve hem de uyarıda bulunuyor.

Ey Akıl ve Kalp Sahipleri!

Allah'ın, peygamberi aracılığıyla ruhlara huzur veren, her tür cehalet ve hurafeden uzak olan dosdoğru yoluna uyun! Uyun ki, kâinatta varlığınızın değerini anlayın.

O dosdoğru yolun davetinde, kullara kulluk yoktur. Nefsanî arzulara, şehvete, hissi hareketlere yer yoktur. Herkes Allah'ın kulu ve herkes onun mülkünün bir parçasıdır. O davet yolunda olanlar, önüne gelen herkese efendi demeyecek kadar izzetli, kâinatın efendisine pervane olacak kadar da şereflidirler.

O halde, kâinatın efendisinin davetine uyarsanız, insani değerlerde eşit olursunuz. Haktan yana olursanız, hukuku bilirsiniz. İnsanların eşit olduğunu kabul ederseniz; ırkçılığın, makam ve mevkiinin, paranın, sömürünün ve insanı insanlıktan uzaklaştıracak sistemlerin altında ezilmez başı dik bir hayat yaşarsınız.

Eğer, duygularınızı İslâma endekslerseniz, hüsrana düşürücü insanlar veya dünyalıklar sizin duygularınızla oynayamaz ve insani özelliklerinizi alıp sizi birer robot yapamazlar.

O davetçi, sizi hür düşünceye, ilâhi realiteye, huzurlu hayata, onurlu şahsiyete, yüce haslete ve gerçek hürriyete çağırır.

Eğer her şeyi, hissi ve bencil olarak değerlendirmezseniz, hür düşünceye; şeytani fikirleri kabul etmezseniz, ilâhi realiteye; inanç endişesi taşırsanız, huzurlu hayata; menfaate boyun eğmezseniz, onurlu şahsiyete; basit değerlere kanmazsanız, yüce haslete; yalnızca Allah'a kulluk ederseniz, gerçek hürriyete kavuşursunuz.

O davetçinin davetinde, insanı "Ahsen-i Takvim" sınırından uzaklaştırıp; "Esfel-i safiline" düşürmek isteyen şeytan ve şeytanlaşanlarla mücadele vardır.

Güzelliğe düşman olan çirkinliklerle mücadele ederseniz, güzel olanlar sizin bayrağınızın altında toplanacak ve güzelliğiniz ölümsüz olacaktır.

O davetçi, halkın hakkına riayet etmenizi tavsiye eder. Her türlü sahtekârlığa, can mal ve namus düşmanlarına karşı gelmenizi ister.

Ey Akıl ve Kalp Sahipleri!

Eğer, yalnızca Allah'a kulluk eder ve O'nun emirlerine tabi olursanız, sahte ilâhlar size hükmedemez. O zaman tek ilâhlı ve dengeli bir hayat yaşarsınız.

Eğer o davetçinin davetine, sünnetine, emir ve nehiylerine uyarsanız, hakiki bir hayatın hayat yoluna girersiniz, imanın hayat yoluna girersiniz, insanlığın hayat yoluna girersiniz ve bu yollarda sultan olursunuz...

Eğer siz, sadece dünyayı istiyorsanız, dünyada rahat yaşamak istiyorsanız, dünya ve dünyalıklardan lezzet almak istiyorsanız yine bu ilahi davete uymanız gerekir.

Eğer siz, sadece ahireti ve ahiret nimetlerini istiyorsanız yine bu daveti, bu dini tercih etmeniz gerekir.

Eğer ki siz, hem dünya ve hem de ahiret hayatında mesut olmak ve iki cihan saadetine ulaşmak istiyorsanız yine bu davetin kapısından girip, bu dinin yollarından geçmeniz gerekir...

Çünkü dünyalık en müreffeh hayatı bu din garantiliyor. Çünkü ahiretin yolları bu dinin yollarından geçiyor. Çünkü hem dünyanın ve hem ahiretin güvencesini, sadece bu din temin ediyor.

Eğer siz, o çağrıya itaat ederseniz; kalbiniz, düşünceniz ve amelleriniz birbiriyle çelişmez, istikrarlı bir hayatınız olur.

Bu hayat akışınızda, "Allah'ın kişi ile kalbi arasına girdiğini" yani kişiyi kendisinden daha iyi bildiğini ve gerçek tasarrufun O'na ait olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Aslında siz kendinize, kendi kalbinize hâkim değilsiniz. O, sizin psikolojinizi, hislerinizi ve soyut varlıklarınızı sizin istemediğiniz şekilde yönlendirecek güçtedir.

O, sizin iç dünyanızı sizden çok daha iyi bilir. "Benim ben" diyenleri "Benim ben" diyemeyecekleri hale getirebilir. İnsanı, kendi kendisine düşman edebilir. O dilerse, kendi kendinizi tanımaz ve anlamaz hale gelirsiniz. Bugün; çok akıllı, başarılı ve güçlü biriyken, yarın; deli, beceriksiz ve bakıma muhtaç hale gelebilirsiniz.

Sizler asırlık plânlar yaparken, birkaç saniye sonra, başınıza nelerin geleceğini bilemezsiniz. O halde, kalbiniz kontrolünüzden çıkmadan, sevgi duygularınız ellerinizden alınmadan, değer verdiklerinize düşman olacağınız gün gelmeden; "...Ey iman edenler! Sizi, size hayat verecek şeylere davet ettiği zaman, Allah'ın ve Resulünün davetine uyun!"

Geçmişinizi ve geleceğinizi, yaşadığınız ve yaşamadığınız duygularınızı bilen Allah'a kulluk edin. "Hem bilin ki, şüphesiz Allah, kişiyle kalbinin arasına girer." Sizin sonlu dünyanızı ve sonsuz ahiretinizi bilir. Ve siz, tüm birikimleriniz, amelleriniz, zerre kadar hayır ve zerre kadar şerlerinizle, "Onun huzurunda toplanacağınızı bilin!"

Artık o gün, sizin için kâr ve zarar hesabınızı görecek başka hiç kimseniz yoktur...

Yüce Mevlâ’mız dünya ve ahirette kendisinden başkasına yöneltmesin ve dünya ve ahirette hiç kimseye karşı bizleri mahcup etmesin…

 

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

 

 

[1]       Enfal Suresi: 24

[2]       Sahih-i Buhari: Hadis No, 768

[3]       Enfal Suresi: 24


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret332981
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN