• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://facebook.com/hsnrtky
  • https://twitter.com/hsnrtky
Üyelik Girişi
Site Haritası

ORUCUN FAYDALARI

ORUCUN FAYDALARI İLE İLGİLİ HUTBE

 

قاَلَ اللّٰهُ تَعَالَى ف۪ي كِتَابِهِ الْكَرِيمِ:

أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطاٰنِ الرَّج۪يمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحي۪مِ

﴿التَّآئِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّآئِحُونَ الرَّاكِعُونَ السَّاجِدُونَ الْاٰمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللّٰهِ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِن۪ينَ﴾[1] صَدَقَ اللّٰهُ الْعَظِيمُ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ف۪ي حَدِيثٍ:

﴿اَلصِّياَمُ نِصْفُ الصَّبْرِ وَعَلٰى كُلٍّ زَكاَةٌ، وَزَكاَةُ الْجَسَدِ الصِّياَمُ﴾[2] صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ ف۪يمَا قَالَ اَوْ كَمَا قَالَ.

Kıymetli Müslümanlar!

Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun ki; bizleri yine böyle bir Ramazan ayına kavuşturdu. Hiç şüphesiz Allah'ın bize emrettiği ve hoş gördüğü işlerde sayısız faydalar vardır. Bu faydalı emirlerinden birisi de, Ramazan orucudur. Zaten orucun faydalarını hepimiz gözlerimizle görüyoruz. Orucun dünya ve ahiret saadetinin yanında bir de; sosyal, ekonomik, psikolojik ve biyolojik birçok faydaları vardır.

Sosyal olarak oruç; topluma genel anlamda huzur ve merhamet verir ve toplum birbirine daha faydalı, anlayışlı ve yardımsever olmaya çalışır.

Ekonomik olarak oruç; piyasada parasal bir hareket oluşturarak ticari bir canlılık meydana getirir.

Psikolojik olarak oruç; insanın ruh dünyasını tedavi ederek, psikolojik sıkıntı, bunalım ve saplantıları ortadan kaldırır.

Biyolojik olarak oruç; vücudun normal zamanlarda depolayıp dışarı atamadığı zararlı hücre ve yağları, sağlıklı olarak yenileriyle değiştirir. İnsanın daha dinç ve daha zinde olarak yaşamasını sağlar.

Kıymetli Müslümanlar! Aslında farklı bir objektiften baktığımızda oruç; bir aksiyon, bir hareket ve bir inkılâptır.

Oruç; azgın nefislere Rahman'ın emriyle "dur!" demesini bilmektir.

Oruç; bir terbiye metodu, Ramazan ise, bir bakım istasyonudur.

Oruç; Allah'a kulluğun bir şuur ifadesidir.

Oruç; bir teslimiyettir. "Ey Rabbim! Sen istediğin için, yemiyorum, içmiyorum, işte senin emrindeyim" demektir.

"Oruç; günahlara karşı koruyucu bir kalkandır." [3]

"Oruç; sabrın yarısıdır. Her şeyin bir zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur." [4]

Oruç; hayatın hayat bulması için yapılan bir ibadet, Ramazan ise; tüm bunlara zemin sağlayan, ilâhi bir rahmet ve mağfiret ayıdır...

Kıymetli Cemaat!

İşte bizler, böylesine mübarek bir ayda; orucu ve ibadetlerimizi ilâhi emirlere uygun bir şekilde yerine getirmeliyiz. Bu ilâhi emirlere olan itaatımız, Ramazandan sonra bitmemeli, kulluk vazifelerimiz ölünceye kadar devam etmelidir.

Hepimiz iyi biliyoruz ki; "İnsan ne yaparsa kendisine yapar." Normal zamanlarda: "Ben, namaz kılamıyorum" diyen kardeşlerimiz, aslında, Ramazan'da fevkalâde kılabiliyorlar. Normal zamanlarda insanlık yapmaktan uzak kimseler; aslında Ramazan'da fevkalâde insanlıklarını yapabiliyorlar. Daha buna birçok örnekler verebiliriz.

Demek ki; insanoğlu isterse her zaman ve her yerde, kulluk ve insanlık vazifelerini yerine getirebilir. Hem de hiçbir şey kaybetmeden kazanç sağlamış olur. İnsan, kendi uydurduğu bahanelerinin arkasına sığınmazsa çok şeyler yapabilecek güçte yaratılmıştır. Bunun doğruluğunu hepimiz gözlerimizle görüyoruz.

Muhterem Müslümanlar!

Allah'ın nimetlerini yiyip içtiğimiz bu dünyada, çevremizin iftar ve sahurda gıda sıkıntısı çektiklerini bununla beraber, diğer birçok ihtiyaçlarının olduğunu hatırlatırım. İmkânlar ölçüsünde ihtiyaç sahiplerini bulup yardım etmek, insanların yüzünü güldürmek,ibadetin, İslâmın ve insanlığın bir gereğidir.

Allah'û Teâlâ, canlarını ve mallarını satın alarak, karşılığında cennetle müjdelediği kimseleri şöyle sıralamıştır.

"(Bu alış verişi yapanlar;) Tevbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın sınırını koruyanlardır. O Mü'minleri müjdele." [5]

Yüce Mevlâ'mız, böyle mübarek gün ve gecelerin hürmetine, tüm dünya Müslümanlarına, birlik, beraberlik ve İslâmi şuur nasip eylesin. Müslümanların nefes alıp verdiği tüm beldeleri, zulüm ve fitne ateşinden muhafaza buyursun. İslâmın aleyhine propaganda yapanlara yine İslâmın hatırına fırsat vermesin. Dinimizin izzeti için mücadele veren tüm dünya Müslümanlarına yardımını esirgemesin, cümle Mü'minlere, Ramazanı, orucu ve tüm ibadetleri, hayırlı ve mübarek kılsın... Âmin

أَلاَ إِنَّ أَحْسَنَ الْكَلاَمِ وَأَبْلَغَ النِّظاَمِ...

[1]           Tevbe Suresi: 112

[2]           Ruhu'l Furkan: 2/280

[3]           Buhari; Savm: 2/228

[4]           Kenzül Umman: 8/444 No: 23571

[5]           Tevbe Suresi: 112


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret332980
KİTAPLARI İNCELEME SAYFASINA GİDİN